Często wiele osób uważa ją za herbatę, co jest błędne. Yerba Mate wytwarzane jest z zmielonych liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego, który suszony jest za pomocą dymu lub słońca. W pierwszym przypadku Yerba nabiera charakterystycznego dymnego aromatu, często nieznośnego dla początkujących.
Historia picia Mate sięga już XVII wieku, pierwsi pili ją Indianie Guarani zamieszkujący dawny Paragwaj, który rozciągał się od Andów aż po ocean Atlantycki.
Czemu Yerba Mate?
Przede wszystkim ma dużą przewagę nad kawą. Kawa dostarcza nam jednorazowej porcji energii, zaś Mate, dzięki temu, że powoli uwalnia swoją „moc” dostarcza nam jednorazowo mniej energii, lecz przez dłuższy czas.
Kolejną przewagą jest fakt, ze w przeciwieństwie do kawy, nie wypłukuje np. magnezu. Wręcz przeciwnie, regularne picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na niektóre mikroelementy.
Niezbędne akcesoria
Do prawidłowego przygotowania naparu potrzebujemy niestety kilku przedmiotów, są to:
- Naczynko – najlepiej jak jest wykonane z Palo Santo (święty pień) lub tykwy, ewentualnie z ceramiki. Nie należy natomiast używać zwykłych szklanek lub kubków.
- Bombilla – wygląda jak słomka z sitkiem i taką też pełni funkcję. Dolne sitko odfiltrowuje drobinki by nie dostawały się do ust, a górny pierścień schładza napar. Najlepiej jak bombilla wykonana jest z srebra ew. stali nierdzewnej lub bambusa.
- Termometr – by mierzyć temperaturę, jaką zalewamy Yerba Mate, by jej nie sparzyć.
- Termos – w którym będziemy mieć zapas wody o odpowiedniej temperaturze, prosto do zalania naparu.
Wskazówki dla początkujących
Pierwszy kontakt z Yerba Mate nie należy do przyjemnych. Wrażenia smakowe są bardzo oryginalne, co potwierdza wielu ludzi, przypomina zaparzoną popielniczkę.
Podczas przygotowywania naparu należy przestrzegać podstawowych reguł dotyczących parzenia, ponieważ w przeciwnym razie Mate straci cały smak i wszystkie swoje właściwości.
Najpoważniejszym błędem jest zalanie naparu zbyt gorącą wodą. Gdy woda będzie cieplejsza niż 80oC po prostu sparzymy ziele i straci swoje właściwości.
Jak parzyć Yerba Mate?
Krótka instrukcja prawidłowego zaparzenia Yerba Mate:
- Do naczynka wsypujemy od ¼ do ¾ objętości suszu
- Wkręcamy bombillę (rurkę z siteczkiem)
- Zalewamy wodą o temperaturze pomiędzy 65-80oC
- Odczekujemy kilka minut, w tym czasie cały napar pochłoną liście, a według zwyczaju wypije go Święty Tomasz
- Dolewamy ponownie wody i cieszymy się wspaniałym naparem.
- Przez jedną porcję przelewamy tak długo wodę, aż straci cały swój smak, średnio jest to ok 2l.
- Po skończonej konsumpcji, fusów nie wyrzucamy do kubła lub kanalizacji, lecz staramy się „oddać naturze to, co zabraliśmy”, więc wyrzucamy je do kominka, na kompost, do doniczki lub na trawnik.
Gatunki i rodzaje Yerba Mate
Istnieje wiele gatunków Yerba Mate, tak samo jak istnieje bardzo dużo gatunków herbaty. Wybór tego, który będzie nam pasował najbardziej zależy już od indywidualnych upodobań, dlatego dobrym pomysłem jest zamawianie próbek różnych gatunków (koszt ok 1,50zł za próbkę).
Najprostsza, a zarazem najbardziej popularna jest Yerba bez dodatków, tylko suszone liście i łodygi. Ważne by susz zawierał łodygi, wtedy łatwiej się parzy i lepiej smakuje.
Na rynku dostępne są również mieszanki smakowe, z dodatkiem np. mięty, skórki pomarańczy itp.
Na początek polecam spróbować „Yerba Mate AMANDA” (dostępna również smakowa, np. miętowa).
Gdy ktoś przechodzi poziom wyżej, polecamy „Yerba Mate LA ORACION”, duże paczki i czysty, mocny smak.
Przeczytaj również artykuł dotyczący cukru – w którym wyjaśniamy jaki wpływ ma na organizm, jakie zamienniki stosować oraz czy działają słodziki.
Zobacz ten produkt!
Jeżeli to Twoja pierwsza styczność z Yerba Mate to ten zestaw będzie idealny dla Ciebie – kliknij tutaj. Kompletny zestaw trzech herbat oraz naczyń do zaparzenia orzeźwiającej i pobudzającej herbaty.
Świetny artykuł, bardzo ciekawe i praktyczne porady na temat naszej ukochanej yerba mate 🙂
Robimy co możemy 😉