Stres to nieodłączny element naszego życia. To reakcja organizmu na wszelkie zmiany życiowe, zarówno negatywne, jak i pozytywne. To również reakcja na codzienne wyzwania. Krótkotrwały stres nie jest szkodliwy, ale stres długotrwały może doprowadzić nawet do poważnych schorzeń takich, jak zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, migreny, wrzody żołądka, nerwice, nadwaga.
Duża część Polaków w stanach napięcia psychicznego sięga po szybkie i łatwe z pozoru sposoby walki ze stresem, do których należy palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, podjadanie. Te metody są nie tylko nieskuteczne, często nasilają istniejące już objawy stresu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia uzależnień i chorób cywilizacyjnych.
Pozytywne myślenie
Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Na pewno nie pomoże myślenie i powtarzanie sobie, że nic mi się nie udaje, że jestem beznadziejny. Zamiast rozmyślać o porażkach, pomyślmy o swoich sukcesach, nawet jeśli są one niewielkie.
Aktywność fizyczna
Doskonałym sposobem na rozładowanie złej energii jest wysiłek fizyczny. Podczas aktywności fizycznej w organizmie wytwarzane są endorfiny – hormony szczęścia. Ruch skutecznie poprawia nastrój, krążenie, rozluźnia mięśnie, dotlenia organizm, pozwala nabrać dystansu do codziennych problemów. Regularny wysiłek fizyczny sprawi, że nasza tolerancja na długotrwałe napięcie psychiczne znacznie się poprawi.
Aktywność fizyczną należy dostosować do własnych możliwości i wybrać taki rodzaj ruchu, który sprawia nam przyjemność. Mogą to być ćwiczenia na siłowni, aerobic, taniec, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia we własnym domu na takich sprzętach, jak rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia, stepper, ławeczka do ćwiczeń, itp.
Odpowiednia dieta
W walce ze stresem pomoże też odpowiednia dieta bogata w magnez i witaminę B6. Wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz na kondycję psychofizyczną. Niedobór magnezu i witaminy B6 w diecie może wywołać osłabienie, zaburzenia snu, drażliwość. Warto spożywać więc orzechy, rośliny strączkowe, płatki owsiane, ciemne pieczywo, ryby, kakao.
By złagodzić objawy stresu, można sięgnąć też po zioła. Żeń-szeń, kozłek lekarski, melisa lekarska, dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity to zioła o działaniu uspokajającym i nasennym, nie powodujące uzależnienia. W walce ze stresem idealnie sprawdzają się też różnorodne techniki relaksacyjne.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu