Dawniej stanowiły podstawę każdego posiłku, ale z czasem zaczęły zastępować je ziemniaki i makarony. Dziś kasze powracają do łask i coraz częściej dostrzega się ich pozytywny wpływ na zdrowie. Wszystko za sprawą tego, że zawierają magnez, żelazo, potas, cynk i liczne witaminy, dzięki którym wspomagają pracę organizmu. To także produkty o niskim indeksie glikemicznym, dlatego polecane są osobom na diecie lub cierpiącym na cukrzycę.
Kasza bulgur
Jest to odmiana kaszy z ziaren pszenicy, która powstaje z gotowanych, a następnie suszonych ziaren zboża. Może być drobno-, średnio- lub gruboziarnista, a każdy rodzaj zazwyczaj wykorzystywany jest do innej potrawy. Spośród kasz pszenicznych, jest ona największym źródłem błonnika, a dodatkowo najmniej kalorycznym.
Znajduje się w niej sporo fosforu i potasu, a także wpływającego na układ nerwowy magnezu.
Kasza kuskus
Najczęściej stanowi zamiennik dla makaronu, ponieważ ma do niego zbliżone właściwości. Kaszę kuskus wytwarza się z pszenicy durum, a sam proces jej przygotowania jest szybki i łatwy. To cenne źródło białka, a ponadto z niewielką zawartością tłuszczu. Niestety zawiera gluten, dlatego osoby z celiakią nie mogą jej spożywać.
Dzięki swojej lekkostrawności najczęściej poleca się ją tym, którzy cierpią na problemy z przewodem pokarmowym.
Kasza jaglana
Wytwarza się ją z ziaren prosa. Uważana za królową kasz. Bogata jest przede wszystkim w miedź, żelazo i witaminy z grupy B, dlatego cieszy się taką popularnością. Co więcej, to również źródło lecytyny, przez co wspomaga pracę układu nerwowego. Mogą ją także jeść osoby z uczuleniem na gluten, gdyż nie posiada tego składnika.
Kasza gryczana
Wyróżnia się jej dwa rodzaje – prażoną i nieprażoną. Ze wszystkich kasz ma najwięcej błonnika, fosforu, wapnia i kwasu foliowego (dlatego zalecana jest kobietom w ciąży). Kasza gryczana jest też źródłem przeciwutleniaczy.
Jaką kaszę wybrać?
Przy zakupie kaszy warto sprawdzać, czy jest to ekologiczna żywność (pochodząca z ekologicznych upraw). Sam wybór rodzaju kaszy uzależniony jest od kilku czynników. Osoby z problemami przewodu pokarmowego raczej nie powinny jeść zbyt dużo kaszy gryczanej.
Dla tych, którzy pragną się odchudzić, najczęściej polecana jest kasza jaglana, ponieważ to skarbnica witamin i składników odżywczych, które wspomagają ten proces. Także wszystkie kasze z niskim indeksem glikemicznym mogą być spożywane przez osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami. Zaletą kasz jest to, że po ich zjedzeniu przez długi czas nie odczuwa się głodu, co sprawia, że nie ma się ochoty na podjadanie.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu