Masz ochotę na coś słodkiego i zdrowego? Poniżej przedstawimy kilka propozycji na zdrową przekąskę w ciągu dnia.
Oto one:
Suszone owoce
To jedna z bardzo zdrowych i słodkich przekąsek. Miks owoców i orzechów pozwoli nam zaspokoić potrzebę słodkiego i nasyci nas na dłuższy czas.
Suszone owoce są bogate w błonnik (wraz z sorbilotem – cukrem powstałym w trakcie suszenia owoców – wspomaga perystaltykę jelit; jednakże nadmiar tego cukru może skutkować wzdęciami i biegunkami, więc warto zachować umiar w jedzeniu suszonych owoców), minerały, m.in.: miedź, magnez, żelazo, potas, witaminy, przeciwutleniacze.
Uwaga! Pamiętaj, ze suszone owce są bardzo kaloryczne – więc sięgaj po nie z umiarem.
Uważaj również, by nie trafić na te dosładzane – np. żurawinę czy wiśnie.
Banany
To jedne z najbardziej sytych owoców. Są mięsiste, pozbawione soku, słodkie, zdrowe i nasycą nas na długo. Jeden banan średnio zawiera 88 kcal (100g).
Możesz również wybierać suszone banany – tylko zwracaj uwagę na skład: często jest do nich dodawany olej z palmy kokosowej i cukier.
Domowy popcorn
Taki z mikrofali mimo pozoru nie zawiera wielu kalorii a zajmuje więcej miejsca w żołądku niż np. chipsy, które wypychają żołądek tylko na chwilę. Popcorn idealnie się sprawdzi przy filmie.
Jedz bez soli i masła.
Seler naciowy
Zawiera dużo błonnika, który przyśpiesza ruchy jelit i przemianę materii. Można go surowego chrupać lub zmiksować z pomarańczą w postaci koktajlu.
Batony muesli
Ponieważ jak sama nazwa wskazuje, batony robione są z płatków (owsianych, orkiszowych, jaglanych), orzechów i suszonych owoców. Same płatki owsiane są dobrym zapychaczem żołądka. W kompozycji z miodem czy gorzką czekoladą, są idealną przekąską na drugie śniadanie, do pracy czy na spacer.
Tu znajdziesz przepis na domowy baton energetyczny z kawą.
Soki owocowe
Sok pomarańczowy zawiera dużo witaminy C oraz kwas foliowy, który działa na układ nerwowy i jest idealny dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. Podobne działania mają soki z porzeczek czy grejpfrutów. Do tego napełniają Twój żołądek i są smaczne.
Staraj się je wyciskać sama – są dużo zdrowsze, niż te które kupisz w kartonach.
Pamiętaj też, że soki zawierają dużo kalorii – ważne byś zadbała o odpowiedni bilans kaloryczny posiłków
Pomidorki koktajlowe
Najlepiej smakują z bazylią i mozarellą. Z pomidorami powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim panie, które chcą się odchudzić. Pomidory aż w 93 proc. składają się z wody, nie są więc bardzo kaloryczne. W 100 g znajduje się ok. 15 kcal.
Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Moczopędny potas znacznie ułatwia natomiast pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu. Ale dzięki pomidorom możemy być nie tylko szczupli – bardzo korzystnie wpływają one również na stan naszej skóry.
Przeczytaj więcej o niezwykłych właściwościach pomidorów.
Ciemna czekolada
Najlepiej o dużej zawartości kakao min.70%. Zawiera dużo magnezu. Ma korzystne działanie – może pomóc schudnąć. Spowalnia trawienie i wywołuje uczucie sytości, dzięki czemu później odczuwamy głód. Poza tym po zjedzeniu większej ilości czekolady wydziela się serotonina czyli pożądany hormon szczęścia.
Pamiętaj, by zjeść kilka kostek, a nie całą tabliczkę.
Pasty do smarowania
tj. humus, guacamole czy też różne dipy. Z humusem można zjeść pełnoziarnistą kanapkę, z guacamole – makaron pełnoziarnisty, dipy można zrobić z jogurtu i czosnku i mogą służyć za sos do warzywnych frytek, np. z buraka.
Wszystkie te pasty są robione z pełnowartościowych składników, sytych i mięsistych. Pozostawiają poczucie sytości na dłużej.
Chipsy warzywne
Lub frytki warzywne (wykluczając ziemniaki), super alternatywa dla popularnych chipsów czy frytek. Dobre są bataty, marchewki czy buraki. Nie wspomnę, że te warzywa w odróżnieniu do pospolitych ziemniaków są mało kaloryczne a tak samo syte.
Nasiona chia, dyni czy słonecznika
Na przykład chia zawierają wysoką wartość błonnika, idealnie nadają się do jogurtu czy owsianki, komponując tym super szybką, smaczną i sytą przekąską. Natomiast pestki dyni czy słonecznika to składniki odżywcze zdrowej diety, ponieważ są bogate w wiele cennych witamin i kwasów tłuszczowych.
Dodane do musli, zupy, surówki i innych potraw będą stanowiły nie tylko doskonały walor smakowy, ale także wzbogacą posiłek o potrzebną dawkę mikroelementów.
Mrożone jogurty/sorbety
Idealna przekąska na nadchodzące ciepłe dni. Zrobione z jogurtu greckiego z dodatkiem owocu, są idealną alternatywą dla pospolitych lodów a zrobione tylko z naturalnych i zdrowych składników nie zawierają dużo cukru i są pyszne.
Serek wiejski
Stanowi bez wątpienia atrakcyjny składnik diety, głównie ze względu na wygodę. Możemy kupić go niemalże wszędzie i bez większego problemu praktycznie wszędzie zjeść bez wcześniejszego przygotowania.
Serek wiejski jest przede wszystkim dość dobrym źródłem białka, którego dostarcza około 10 – 12g na 100g. Zawartość węglowodanów i tłuszczu jest niewielka i wynosi od 3 do 6g na 100g. Serek wiejski jest produktem nisko kalorycznym, w 100 gramach dostarcza około 90-100kcal.
Podsumowując
Warto chwytać za te, które są syte, mają dużo błonnika i wystarczająco nas nasycą na dłuższy czas. Za te, które zawierają naturalny cukier i zaspokoją nas w chwili, gdy organizm domaga się „czegoś” słodkiego. Również za te, które są łatwo dostępne i można je wszędzie kupić, np. serek wiejski czy sok pomarańczowy.
Autorka wpisu: Malwina Łagoda
fastfit.blog.pl