Niewątpliwie kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów pobudzających. Ten wyjątkowy napój pochodzący z Etiopii, pomaga wykorzystać zapasy energii organizmu i znacznie poprawić wydolność komórek mięśniowych. Jeśli tylko nie przesadzisz z jej ilością. Zdania co do szkodliwości kawy, czy też jej dobroczynnego wpływu na zdrowie, są podzielone.
Kofeina pobudza
Swoje pobudzające właściwości kawa zawdzięcza kofeinie, która jest szybko wchłaniana w jelicie i od razu przedostaje się wraz krwią do wszystkich tkanek. Trzeba zdać sobie sprawę, że kofeina uzależnia i przez niektórych jest uznawana za narkotyk wpływający na zmiany zachowania.
Z jedną filiżanką kawy spożywasz ok. 115 mg kofeiny. Po przekroczeniu 300 mg kofeiny dziennie możesz czuć poirytowanie, tętno staje się nieregularne, możesz mieć trudności w zasypianiu i w trawieniu pokarmów. Może pojawić się nadkwasota (zwiększona produkcja kwasów trawiennych odczuwana jako zgaga), która przyczynia się do powstawania wrzodów.
Kawa podnosi ciśnienie
Jeżeli pijesz ją codziennie, twój organizm przyzwyczajony jest do kofeiny i nie powoduje ona skoków ciśnienia. Jeśli jednak masz tendencje do podwyższonego ciśnienia, a kawę pijasz okazyjnie, może ona spowodować znaczne podwyższenie ciśnienia.
Jednak w tym wypadku po strawieniu kofeiny ciśnienie wróci do normy. A czy kawa ma wpływ na poziom cholesterolu we krwi? I tak, i nie.
Kawa podwyższa poziom cholesterolu
Nie sama kawa, lecz zawarte w niej związki zwane diterpenami[1], które obecne są w kawie, wpływają na podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL.
Jednak ich obecność zależy od sposobu jej parzenia. Mielona kawa zalewana wrzącą wodą wykazuje wysoką zawartość diterpenów, natomiast kawa rozpuszczalna jest praktycznie od nich wolna. W przypadku kawy parzonej w ekspresie, diterpeny pozostają w filtrze wraz z fusami.
Kawa obniża poziom cholesterolu
Wiemy, że kawa pobudza produkcję żółci, która z kolei przyspiesza wydalanie cholesterolu z organizmu. Ponadto polifenole – antyutleniacze obecne w kawie, spowalniają powstawanie i przyklejanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach.
Kawa odwadnia organizm
Kawa, podobnie jak herbata, nie mogą być zaliczane do ogólnej ilości płynów wypijanych w ciągu dnia, ponieważ działa ona moczopędnie i odwadniająco. Zazwyczaj po wypiciu kawy, szczególnie tej czarnej, bez dodatku mleka czy śmietanki, masz ochotę na picie wody.
Nie należy tego uczucia ignorować, szczególnie w upalny dzień, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia organizmu. Kawa, oprócz wody, wypłukuje magnez z organizmu oraz wapń z kości.
A zatem można założyć, że dla osoby zdrowej, z prawidłowym poziomem cholesterolu, wolnej od schorzeń układu krążenia i problemów trawiennych, dwie-trzy filiżanki kawy nie stanowią zagrożenia. Jeśli jednak jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, lepiej z picia kawy zrezygnuj lub przynajmniej ogranicz jej spożycie.
[1] http://laboratoria.net/artykul/12207.html
Materiał partnera
picie kawy może mieć negatywne skutki, ale nie demonizujmy tak tego napoju 🙂 naukowcy nie raz już udowodnili, że picie kawy może mieć naprawdę bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i chronić przed groźnymi chorobami.