Twórca tej diety – Robert Atkins, amerykański kardiolog uważa, że przyczyną nadwagi jest spożywanie cukrów prostych i złożonych, czyli węglowodanów. Dlatego też podstawą jego diety odchudzającej są tłuszcze. Ograniczenie węglowodanów do minimum ma korzystnie wpłynąć na przemianę materii. Poza tym organizm zostanie lekko zakwaszony i uczucie głodu będzie mniejsze.
Podstawowym założeniem diety jest przyjmowanie tylko ściśle określonych produktów, spożywając o stałych porach 5 posiłków dziennie (3 główne, 2 mniejsze). Do tego wypijać ok. 2 litrów płynów każdego dnia. Przy ścisłym przestrzeganiu zasad diety można zrzucić ok. 3-5 kg miesięcznie.
Etapy diety Atkinsa
Dieta ta jest podzielona na 4 fazy, z których każda trwa 2 tygodnie:
1. Faza wprowadzająca – spożycie węglowodanów ograniczone jest do 20 g dziennie. Można jeść mięso, ryby i drób, jajka, owoce morza, tłuszcze roślinne, sery pleśniowe. Unikać należy takich produktów jak: owoce, warzywa zawierające skrobię, produkty zbożowe, chudy nabiał i kofeina. Zabronione jest również spożywanie cukru, słodyczy, miodu i dżemów.
2. Faza kontynuacji utraty wagi – ilość spożywanych węglowodanów może wzrosnąć do 30-50 g dziennie. Możesz sięgnąć po większą ilość warzyw, orzechów i owoców jagodowych (truskawki, maliny). Podstawą posiłków pozostają jednak białka i tłuszcze.
3. Faza przygotowawcza – co tydzień ilość przyjmowanych węglowodanów powinna rosnąć o 10 g. Dopóki nie przybieramy na wadze, ich dawka jest prawidłowa i powinniśmy przy niej pozostać. Gdy nasza waga zwiększa się, trzeba je ograniczyć.
4. Faza utrzymania wagi – nasza waga nie powinna się zmieniać więcej niż o 2 kilogramy. Ściśle przestrzegamy wszystkich wcześniejszych założeń diety, a zwłaszcza zasady niełączenia węglowodanów z mięsem, rybami i jajami.
Zalety diety Atkinsa:
- pozytywnie wpływa na obniżenie poziom cukru we krwi oraz na zmniejszenie ciśnienia tętniczego,
- stabilizuje poziom trójglicerydów,
- bardzo szybko traci się wagę – nawet 2 kilogramy w ciągu 7 dni,
- dostarcza duże ilości białka, dzięki czemu rzadko towarzyszy nam odczucie głodu.
Wady diety Atkinsa:
- duże ilości spożywanego tłuszczu i białka mogą obciążyć nerki i doprowadzić do dny moczanowej,
- zbyt mocne zakwaszenie organizmu źle wpływa na szkliwo zębów i podnosi ryzyko rozwoju próchnicy,
- dieta nie dostarcza odpowiednich ilości magnezu i sodu,
- może wywoływać zaburzenia równowagi elektrolitowej, doprowadzając do odwodnienia organizmu,
- nieprzyjemny zapach potu, spowodowany zbytnim zakwaszeniem organizmu,
- dieta bardzo uboga w warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem błonnika i antyoksydantów (wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory),
- dietę można stosować maksymalnie przez rok.
Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. Pamiętaj również, że dieta tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty.