Przepis na domowy, smaczny i banalnie łatwy w przygotowaniu przecier pomidorowy. Możesz go przygotować w okresie, gdy na rynku występuje zatrzęsienie pomidorów – dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzisz w okresach zimowo-wiosennych.
Jednocześnie otrzymasz błyskawicznie smaczną i zdrową podstawę do zupy pomidorowej (koniecznie wypróbuj nasz przepis na zupę pomidorową po grecku), jak i sosów (choćby spaghetti) oraz innych potraw.
Po co masz kupować pomidory w puszce, w sklepie pełne niezdrowych konserwantów? Po co masz w zimie kupować hodowane w szklarniach i sprowadzane z zagranicy pomidory bez smaku? Lepiej przygotować w lecie przecier (kiedy pomidory są ciężkie, dojrzałe, smaczne i słodkie) i cieszyć się nim prze cały rok!
Nie musisz go przechowywać w lodówce, ani w ciemnym czy chłodnym miejscu – do przygotowania przecieru wystarczy słoik i… gorąca woda.
Pamiętaj, że pomidory najwięcej cennych substancji mają właśnie pod postacią przecieru – piszemy o tym w artykule: pomidor – witaminowa bomba, koniecznie go przeczytaj!
Przecier pomidorowy – przepis, składniki i przygotowanie
1. Potrzebujemy dowolną ilość pomidorów, dojrzałych, mięsistych. Najlepiej, by były jak najbardziej dojrzałe.
2. Pomidory umyć, wykroić góry z liścia, obrać ze skóry (można wcześniej sparzyć), pokroić na kawałki.
3. Do garnka wlać na dno wody, wrzucić pomidory, parę minut pogotować.
4. Kiedy pomidory będą już miękkie i ugotowane, dokładnie zmiskować, przelać do słoików, mocno zakręcić.
5. Przelane pomidory zagotować (w słoikach, w garnku z wrzątkiem).
Według uznania, możesz urozmaicić przecier i przygotować pod konkretne potrawy, dodając do niego bazylii, pieprzu, papryki suszonej lub zmiksowanej. Będzie miał dzięki temu całkiem inny smak i odpowiednio się „przegryzie”.
Pamiętaj, że możesz również surowe pomidory (po umyciu) włożyć do pudełka i dać do zamrażalnika – doskonale się w ten sposób przechowują.
Woda do przecieru???? A po co skoro pomidory mają tyle soku?? Wręcz przeciwnie, sok należy odparować. Podany przepis jest chyba przepisem na wodziankę pomidorową Robię przecier pomidorowy każdego roku i to w dużej ilości: Pomidory , musza być mięsiste np. lima, myję i przelewam wrzątkiem, następnie miksuję razem ze skórką, bo w skórce jest najwięcej składników. Taką pulpę pomidorową dość długo redukuję na małym ogniu. Musi odparować co najmniej 1/3 zawartości. Dodaję trochę soli i opcjonalnie czosnek lub trochę świeżej papryczki chilli lub dla odważnych piri-piri. Wrzący przecier do słoików, zakręcam, odwracam do góry dnem do wystygnięcia. Nie trzeba pasteryzować,… Czytaj więcej »
Super, dzięki za rady, na pewno się przydadzą 🙂