Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Rozgrzewka przed treningiem - nigdy o niej nie zapominaj
Rozgrzewka to bardzo ważna część każdego treningu!

Rozgrzewka przez treningiem – zawsze o niej pamiętaj!

Rozgrzewka to pierwsza cześć treningu, której nie wolno pominąć ponieważ  przygotowuje organizm do podjęcia  wysiłku i obciążenia z nim związanego. Dobrze wykonana rozgrzewka chroni nasze mięśnie, stawy i kości przed kontuzjami i mikro-urazami oraz sprawia, że łatwiej tolerujemy zmęczenie wynikające z wysiłku.

Czas trwania tej części treningu uzależniony jest od dyscypliny, którą uprawiamy, długości treningu oraz od stopnia zaangażowania. Na poziomie profesjonalnego sportu rozgrzewka może trwać nawet 40 minut, natomiast na poziomie amatorskim 10 minut powinno wystarczyć.

Podczas rozgrzewki wykonujemy ćwiczenia o niskiej intensywności i angażujemy te partie ciała, które będą dominujące w planowanej aktywności.

Poprzez ćwiczenia zwiększamy zakres ruchu w stawach, podnosimy temperaturę mięśni oraz pobudzamy układ krążeniowo-oddechowy.  Na samym początku rozgrzewki warto wykonać przez 2, 3 minuty aktywność, która zaangażuje całe ciało do pracy np. szybki marsz, trucht.

W przypadku braku wystarczającej przestrzeni aktywność tą można wykonać w miejscu. Kiedy trochę podniesiemy temperaturę swojego ciał, poczujemy przyspieszony oddech, serce zacznie szybciej bić, należy wykonać serię ćwiczeń strechingowych.

radea-tychy
Odwiedź stronę autora artykułu

Istnieje kilka teorii na temat jakiego rodzaju stretching wykonywać na rozgrzewce. Uważam, że musimy się dopasować do warunków treningowych.

Jeśli trenujemy na hali sportowej możemy wykonać 5 minutowy streching statyczny w pozycji leżenia lub siadu. Jeśli trenujemy w terenie polecam wykonanie stretchingu dynamicznego w pozycji stojącej.

Kiedy poczujemy, że nasze ciało jest bardziej elastyczne, a ruchy wydają się bardziej płynny można przystąpić do bardziej wymagających ćwiczeń.

Trzymamy się zasady rozpoczęcia ćwiczeń od prostych, wykonanych w jednej płaszczyźnie ruchu i pomału zwiększamy trudność oraz wprowadzamy kombinację płaszczyzn ruchu.

W rozgrzewce muszą znaleźć się ruchy, które będą się powtarzały podczas  głównej części treningu. Na koniec rozgrzewki pamiętajmy o ćwiczeniach oddechowych, aby nasze płuca były gotowe do intensywnej pracy.

Zachęcam wszystkich aktywnych do respektowania rozgrzewki jako profilaktyki i prewencji urazowej. Bierzmy przykład z osób, które ćwicząc w parkach miejskich, zielonych skwerach nie wstydzą się machać rękami i nogami we wszystkich kierunkach oraz przyjmować dziwne pozy w ramach przygotowania do treningu.

Dobra rozgrzewka pomorze wam bardziej komfortowo ćwiczyć i dostarczy więcej satysfakcji z treningu.

Korzystając z okazji przypominam, że na koniec treningu należy wyciszyć organizm i porozciągać zmęczone mięśnie.

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Telekonferencja związana z wynikami badania krwi.

Interpretacja wyników krwi online. Jak się przygotować i jakie informacje uzyskamy

W chwili, gdy nasz organizm zaczyna źle funkcjonować, niezależnie w jakiej części ciała leży przyczyna, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail