Kiedy warto wybrać zabieg chirurgiczny?

Odchudzać się czy operować? Kiedy warto skorzystać z zabiegu chirurgicznego?

Dietetyk i trener czy chirurg? Osoby chorobliwie otyłe nie mają takiego wyboru – w bitwie o własne zdrowie pomóc im może już tylko skalpel. Jeśli przeszkadza Ci tylko kilka dodatkowych kilogramów, jak najszybciej postaw na aktywności fizyczną i zdrową dietę. Zmiana nawyków zdziała cuda!

BMI = Body Mass Index

BMI to współczynnik służący do interpretowania prawidłowości wagi ciała osoby dorosłej. Aby wyznaczyć swoje BMI, wagę podaną w kilogramach musisz podzielić przez wzrost podany w metrach, a następnie podnieść go do potęgi drugiej. Wzór wyznaczania Body Mass Index wygląda tak:
BMI = waga/(wzrost)2

Następnie zinterpretuj wynik.

 • 18 – 24,99 to waga prawidłowa
 • 25,0 – 29,99 to nadwaga
 • 30,0 – 34,99 to otyłość I stopnia
 • 35,0 – 39,99 to otyłość II stopnia (otyłość kliniczna)
 • wynik powyżej 40 oznacza III stopień otyłości, czyli otyłość skrajną[1]

Określenie stopnia nieprawidłowości wagi pomoże w podjęciu decyzji o leczeniu.

Dietetyk i trener, kiedy walczysz z nadwagą

Nadwaga nie wymaga interwencji chirurga, ale im wcześniej zaczniesz walczyć z dodatkowymi kilogramami, tym lepiej dla Ciebie. Jak ognia unikaj cudownych diet i głodówek, które mogą spowolnić procesy metaboliczne w Twoim organizmie i spowodować efekt jojo. Swoje kroki koniecznie skieruj do dietetyka i trenera osobistego. Ich wspólna praca i Twoje samozaparcie sprawią, że wskazówka wagi łazienkowej wreszcie przesunie się w upragnioną stronę.
Poznaj tajniki odchudzania:

 1. Problem dodatkowych kilogramów często jest w głowie – jeśli od lat borykasz się z nieskutecznym odchudzaniem i efektem jojo, a utrzymanie zdrowego trybu życia to nie Twoja bajka, na co czekasz? Jak najszybciej zgłoś się do psychologa żywienia.
 2. Jesz dużo – ruszaj się dużo! Przyjmowanie zbyt dużej dawki kalorii zawsze skutkuje zwiększeniem wagi.
 3. Przyspiesz przemianę materii, wybierając odpowiednie produkty. Szybkość procesów metabolicznych zwiększa dobre białko (np. w gotowanym drobiu), ostre przyprawy i zielona herbata.
 4. Jedz pożywne śniadanie, obiad przed godziną 14 i lekką kolację nie później niż 4 godziny przed położeniem się spać. Pamiętaj o drugim śniadaniu i podwieczorku. Stawiaj na pięć posiłków dziennie, zjadanych do uczucia sytości, a nie do momentu objedzenia.
 5. Wybieraj intensywną, ale krótką aktywność, po której zakończeniu organizm jeszcze przez kilka godzin będzie spalał tłuszcz. Urozmaicaj ćwiczenia – bieganie, jazda rowerem, marszobieg są dla Ciebie![2]

  Chirurg, gdy diagnoza brzmi: chorobliwa otyłość

Lekarze wyróżniają różne rodzaje i przyczyny otyłości. W przypadku otyłości klinicznej lub skrajnej wskazana jest interwencja chirurga. Pamiętaj, że wszelkie zabiegi przeprowadzane na sali operacyjnej nie są drogą na skróty, która pozwoli uniknąć wyrzeczeń żywieniowych i wylewania siódmych potów pod czujnym okiem trenera. Operacje bariatryczne przeprowadza się wyłącznie w skrajnych przypadkach, kiedy waga ciała znacznie większa od prawidłowej zagraża zdrowiu i życiu. Lekarz może przeprowadzić u osoby otyłej jeden z trzech rodzajów takich zabiegów:

 • Operacje restrykcyjne – żołądek zmniejsza się, używając specjalnych opasek, albo wykonując jego pionową plastykę. Pacjent je mniej i szybciej czuje się nasycony, a organizm wykorzystuje zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej.
 • Operacje wyłączające – od żołądka odcina się dwunastnicę z drogami żółciowymi i trzustkowymi. Żołądek zespala się z końcowym odcinkiem jelita cienkiego, a fragment dwunastnicy z drogami żółciowymi i trzustkowymi łączy się z jelitem cienkim.
 • Połączenie obu metod – żołądek dzieli się na dwie części: mniejszą i większą. Mniejszą część łączy się z jelitem cienkim, a większą (z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego) zespala się z jelitem krętym.

Wszystkie rodzaje operacji bariatrycznych mają na celu zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu. Ważnym elementach tych zabiegów jest również usunięcie tej części żołądka, w której powstaje grelina – hormon wytwarzany u osób otyłych, nazywany hormonem głodu[3].

[1] WHO, Global Database on Body Mass Index.

[2] Sekretne sposoby walki z nadwagą, abcZdrowie.pl, dostęp 30.01.2015 r.

[3] prof. Wiesław Tarnowski w: Anna Jarosz, Operacje bariatryczne dla otyłych: wskazania i przeciwwskazania [wywiad z prof. Wiesławem Tarnowskim], PoradnikZdrowie.pl, dostęp 30.01.2015 r.

 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Ból kolana, stawy

Ruch to zdrowie. Jak aktywność fizyczna wpływa na układ kostno-stawowy?

Od lat wiadomo, że aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego trybu życia, który pozwala utrzymać …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail