Dietetyk i trener czy chirurg? Osoby chorobliwie otyłe nie mają takiego wyboru – w bitwie o własne zdrowie pomóc im może już tylko skalpel. Jeśli przeszkadza Ci tylko kilka dodatkowych kilogramów, jak najszybciej postaw na aktywności fizyczną i zdrową dietę. Zmiana nawyków zdziała cuda!
BMI = Body Mass Index
BMI to współczynnik służący do interpretowania prawidłowości wagi ciała osoby dorosłej. Aby wyznaczyć swoje BMI, wagę podaną w kilogramach musisz podzielić przez wzrost podany w metrach, a następnie podnieść go do potęgi drugiej. Wzór wyznaczania Body Mass Index wygląda tak:
BMI = waga/(wzrost)2
Następnie zinterpretuj wynik.
- 18 – 24,99 to waga prawidłowa
- 25,0 – 29,99 to nadwaga
- 30,0 – 34,99 to otyłość I stopnia
- 35,0 – 39,99 to otyłość II stopnia (otyłość kliniczna)
- wynik powyżej 40 oznacza III stopień otyłości, czyli otyłość skrajną[1]
Określenie stopnia nieprawidłowości wagi pomoże w podjęciu decyzji o leczeniu.
Dietetyk i trener, kiedy walczysz z nadwagą
Nadwaga nie wymaga interwencji chirurga, ale im wcześniej zaczniesz walczyć z dodatkowymi kilogramami, tym lepiej dla Ciebie. Jak ognia unikaj cudownych diet i głodówek, które mogą spowolnić procesy metaboliczne w Twoim organizmie i spowodować efekt jojo. Swoje kroki koniecznie skieruj do dietetyka i trenera osobistego. Ich wspólna praca i Twoje samozaparcie sprawią, że wskazówka wagi łazienkowej wreszcie przesunie się w upragnioną stronę.
Poznaj tajniki odchudzania:
- Problem dodatkowych kilogramów często jest w głowie – jeśli od lat borykasz się z nieskutecznym odchudzaniem i efektem jojo, a utrzymanie zdrowego trybu życia to nie Twoja bajka, na co czekasz? Jak najszybciej zgłoś się do psychologa żywienia.
- Jesz dużo – ruszaj się dużo! Przyjmowanie zbyt dużej dawki kalorii zawsze skutkuje zwiększeniem wagi.
- Przyspiesz przemianę materii, wybierając odpowiednie produkty. Szybkość procesów metabolicznych zwiększa dobre białko (np. w gotowanym drobiu), ostre przyprawy i zielona herbata.
- Jedz pożywne śniadanie, obiad przed godziną 14 i lekką kolację nie później niż 4 godziny przed położeniem się spać. Pamiętaj o drugim śniadaniu i podwieczorku. Stawiaj na pięć posiłków dziennie, zjadanych do uczucia sytości, a nie do momentu objedzenia.
- Wybieraj intensywną, ale krótką aktywność, po której zakończeniu organizm jeszcze przez kilka godzin będzie spalał tłuszcz. Urozmaicaj ćwiczenia – bieganie, jazda rowerem, marszobieg są dla Ciebie![2]
Chirurg, gdy diagnoza brzmi: chorobliwa otyłość
Lekarze wyróżniają różne rodzaje i przyczyny otyłości. W przypadku otyłości klinicznej lub skrajnej wskazana jest interwencja chirurga. Pamiętaj, że wszelkie zabiegi przeprowadzane na sali operacyjnej nie są drogą na skróty, która pozwoli uniknąć wyrzeczeń żywieniowych i wylewania siódmych potów pod czujnym okiem trenera. Operacje bariatryczne przeprowadza się wyłącznie w skrajnych przypadkach, kiedy waga ciała znacznie większa od prawidłowej zagraża zdrowiu i życiu. Lekarz może przeprowadzić u osoby otyłej jeden z trzech rodzajów takich zabiegów:
- Operacje restrykcyjne – żołądek zmniejsza się, używając specjalnych opasek, albo wykonując jego pionową plastykę. Pacjent je mniej i szybciej czuje się nasycony, a organizm wykorzystuje zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej.
- Operacje wyłączające – od żołądka odcina się dwunastnicę z drogami żółciowymi i trzustkowymi. Żołądek zespala się z końcowym odcinkiem jelita cienkiego, a fragment dwunastnicy z drogami żółciowymi i trzustkowymi łączy się z jelitem cienkim.
- Połączenie obu metod – żołądek dzieli się na dwie części: mniejszą i większą. Mniejszą część łączy się z jelitem cienkim, a większą (z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego) zespala się z jelitem krętym.
Wszystkie rodzaje operacji bariatrycznych mają na celu zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu. Ważnym elementach tych zabiegów jest również usunięcie tej części żołądka, w której powstaje grelina – hormon wytwarzany u osób otyłych, nazywany hormonem głodu[3].
[1] WHO, Global Database on Body Mass Index.
[2] Sekretne sposoby walki z nadwagą, abcZdrowie.pl, dostęp 30.01.2015 r.
[3] prof. Wiesław Tarnowski w: Anna Jarosz, Operacje bariatryczne dla otyłych: wskazania i przeciwwskazania [wywiad z prof. Wiesławem Tarnowskim], PoradnikZdrowie.pl, dostęp 30.01.2015 r.