Czego unikać w stosowaniu leków przeciwbólowych?

Stosujesz leki przeciwbólowe? Sprawdź, jakich błędów unikać

Środki przeciwbólowe należą do najczęściej kupowanych preparatów dostępnych bez recepty. Okazuje się jednak, że czasem dobieramy i przyjmujemy leki bez większego zastanowienia. Jakie błędy popełniamy najczęściej i w jaki sposób możemy ich uniknąć?



Żeby stłumić uporczywy ból sięgamy po najróżniejsze oferowane w aptekach preparaty. Tymczasem podejmując się samodzielnego leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości, powinniśmy nie tylko zachować zdrowy rozsądek, ale też posiadać pewną wiedzę.

 Łączenie leków i za wysokie dawki

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w stosowaniu leków przeciwbólowych jest łączenie dwóch środków wykazujących to samo działanie.

Za przykład może posłużyć nam połączenie dwóch preparatów z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, wśród których wymienia się aspirynę, ibuprofen czy naproksen, co jest błędem.

Często powielanym błędem jest również przyjmowanie zbyt wysokiej dawki środka przeciwbólowego, co tłumaczymy sobie chęcią wzmocnienia jego działania.

Musimy wiedzieć, że po przekroczeniu określonej dawki nie osiągniemy już lepszego efektu, w tym także łącząc tę samą substancję podawaną w innej formie – czopków czy syropu.

Nadużywanie leków i zgubne przyzwyczajenia

Do grona powszechnie popełnianych błędów przy stosowaniu leków przeciwbólowych należy również ich nadużywanie.

Nie zapominajmy, że nie każdy rodzaj bólu reaguje na działanie dostępnych bez recepty preparatów. Specjalnego podejścia wymagają między innymi silne bóle menstruacyjne, powracające migrenowe bóle głowy, a ponadto bóle przewlekłe, przykładowo pleców, które najlepiej leczyć pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przy walce z bólem zdecydowanie za często kierujemy się też przyzwyczajeniem czy nawet reklamą. Wybierając środek przeciwbólowy zwracajmy szczególną uwagę na nazwę substancji chemicznej, którą zawiera, a także jej dawkę. Co warto zapamiętać, ta sama substancja może niekiedy występować pod różnymi nazwami handlowymi.



Alternatywa dla tradycyjnych tabletek

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się również żele przeciwbólowe, które zawierają podobną dawkę substancji czynnych, jak tradycyjne tabletki i kapsułki, przez co stanowią dla nich świetną alternatywę. Maści i żele, wnikając przez skórę do tkanek położonych pod jej powierzchnią, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Maści i żele będą polecane zwłaszcza w przypadku nagłego bólu, pojawiającego się w wyniku urazu, w stanach przeciążenia mięśni czy przy stanach zapalnych stawów.

Niektóre maści działają też przeciwobrzękowo, regenerująco i przeciwzakrzepowo. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nieustępowania lub nasilenia się objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który może zalecić inną formę leczenia.

Maści i żele przeciwbólowe dla dzieci

Oddzielną kategorię maści i żeli przeciwbólowych stanowią preparaty przeznaczone do stosowania u dzieci. Uwadze rodziców nie powinny umknąć przede wszystkim żel na bolesne ząbkowanie oraz specjalne maści znieczulające, używane przed szczepieniem.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak odmłodzic dlonie

Jak odmłodzić dłonie – sposoby na pomarszczoną skórę rąk

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra Twoich dłoni starzeje się szybciej niż reszta ciała? Ekspozycja …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail