Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

ekg serca

Kiedy lekarz zleca badanie EKG?

Badanie EKG w spoczynku, to jedno z podstawowych badań dodatkowych, które zleca lekarz, podejrzewając u pacjenta nieprawidłowości w pracy serca. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na wstępną diagnozę pracy serca.Badanie EKG w spoczynku, to jedno z podstawowych badań dodatkowych, które zleca lekarz, podejrzewając u pacjenta nieprawidłowości w pracy serca. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na wstępną diagnozę pracy serca.


Najczęstszym powodem zalecenia przez lekarza badania wykonywanego przy użyciu aparatu EKG są  bóle w klatce piersiowej oraz uczucie kołatania serca. Choć objawy te są często spotykane, nie zawsze związane są one z chorobą serca. Dlatego właśnie badanie EKG odgrywa bardzo istotną rolę przy ocenie i leczeniu różnych chorób serca.

Intensywne bóle i zawroty głowy, regularne duszności oraz utrata przytomności to kolejne zalecenia do wykonania badania EKG. Badanie to robi się także pozornie zdrowym ludziom
w ramach profilaktyki. Dlatego też, wszystkie osoby po 45 roku życia (bez względu na płeć), powinny wykonywać je okresowo.

EKG to skrótowa nazwa elektrokardiogramu czyli zapisu pracy serca, zaś aparat, przy pomocy którego wykonuje się to badanie to elektrokardiograf.

Standardowe badanie EKG, czyli badanie w stanie spoczynku odbywa się na leżąco. Do klatki piersiowej oraz do każdej z kończyn zostają przyczepione elektrody Po przymocowaniu elektrod pacjent zostaje poproszony o spokojne leżenie bez ruchu. Na podstawie impulsów które wysyła serce i które dostarczone zostają do aparatu EKG, a następnie zapisane na papierowym wydruku, lekarz dokonuje analizy. Dostarczone informacje pozwalają na rozpoznanie zaburzeń w pracy serca i innych nieprawidłowości. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego leczenia.

EKG wysiłkowe zawsze poprzedzone jest zwykłem EKG, które stanowi punkt odniesienia do wyników uzyskanych podczas próby wysiłkowej. Podczas EKG wysiłkowego, pacjent musi maszerować po bieżni lub pedałować na specjalnym rowerku. W tym czasie nadal podłączone ma elektrody. Ten rodzaj EKG jest bardziej precyzyjny i ułatwia rozpoznanie incydentalnych zaburzeń rytmu serca występujących głównie podczas aktywności fizycznej. Analiza tych danych pozwala dobrać leki lub podjąć decyzje o bardziej inwazyjnym leczeniu.

Aspel to obecnie najchętniej wykorzystywane aparaty EKG w diagnostyce kardiologicznej. Więcej informacji na ich temat znaleźć można na: https://kredos.pl/aparaty-ekg

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Telekonferencja związana z wynikami badania krwi.

Interpretacja wyników krwi online. Jak się przygotować i jakie informacje uzyskamy

W chwili, gdy nasz organizm zaczyna źle funkcjonować, niezależnie w jakiej części ciała leży przyczyna, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail