ekg serca

Kiedy lekarz zleca badanie EKG?

Badanie EKG w spoczynku, to jedno z podstawowych badań dodatkowych, które zleca lekarz, podejrzewając u pacjenta nieprawidłowości w pracy serca. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na wstępną diagnozę pracy serca.Badanie EKG w spoczynku, to jedno z podstawowych badań dodatkowych, które zleca lekarz, podejrzewając u pacjenta nieprawidłowości w pracy serca. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na wstępną diagnozę pracy serca.


Najczęstszym powodem zalecenia przez lekarza badania wykonywanego przy użyciu aparatu EKG są  bóle w klatce piersiowej oraz uczucie kołatania serca. Choć objawy te są często spotykane, nie zawsze związane są one z chorobą serca. Dlatego właśnie badanie EKG odgrywa bardzo istotną rolę przy ocenie i leczeniu różnych chorób serca.

Intensywne bóle i zawroty głowy, regularne duszności oraz utrata przytomności to kolejne zalecenia do wykonania badania EKG. Badanie to robi się także pozornie zdrowym ludziom
w ramach profilaktyki. Dlatego też, wszystkie osoby po 45 roku życia (bez względu na płeć), powinny wykonywać je okresowo.

EKG to skrótowa nazwa elektrokardiogramu czyli zapisu pracy serca, zaś aparat, przy pomocy którego wykonuje się to badanie to elektrokardiograf.

Standardowe badanie EKG, czyli badanie w stanie spoczynku odbywa się na leżąco. Do klatki piersiowej oraz do każdej z kończyn zostają przyczepione elektrody Po przymocowaniu elektrod pacjent zostaje poproszony o spokojne leżenie bez ruchu. Na podstawie impulsów które wysyła serce i które dostarczone zostają do aparatu EKG, a następnie zapisane na papierowym wydruku, lekarz dokonuje analizy. Dostarczone informacje pozwalają na rozpoznanie zaburzeń w pracy serca i innych nieprawidłowości. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego leczenia.

EKG wysiłkowe zawsze poprzedzone jest zwykłem EKG, które stanowi punkt odniesienia do wyników uzyskanych podczas próby wysiłkowej. Podczas EKG wysiłkowego, pacjent musi maszerować po bieżni lub pedałować na specjalnym rowerku. W tym czasie nadal podłączone ma elektrody. Ten rodzaj EKG jest bardziej precyzyjny i ułatwia rozpoznanie incydentalnych zaburzeń rytmu serca występujących głównie podczas aktywności fizycznej. Analiza tych danych pozwala dobrać leki lub podjąć decyzje o bardziej inwazyjnym leczeniu.

Aspel to obecnie najchętniej wykorzystywane aparaty EKG w diagnostyce kardiologicznej. Więcej informacji na ich temat znaleźć można na: https://kredos.pl/aparaty-ekg

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

izielnik

iZielnik naturalne

Bardzo modne, ale i świadczące o coraz większej naszej świadomości w tym obszarze, jest  ostatnimi …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments