Jakie domowe sposoby na grypę są najlepsze?

Domowe sposoby leczenia grypy – jak pomóc organizmowi w skutecznej walce z chorobą?

W okresie jesienno-zimowym, przy gwałtownych zmianach temperatury, krążące w powietrzu zarazki grypy polują na każdego. Często na początku bagatelizujemy objawy choroby, a gdy ta się rozwinie, sięgamy po dziesiątki sposobów. Jak wspomóc organizm w walce z grypą? Jakie domowe sposoby leczenia grypy działają?

Pamiętaj też, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem i zaszczepić raz w roku przeciwko grypie – nawet jeżeli organizm zostanie zaatakowany, jego objawy przejdą łatwiej.

Domowe sposoby powinny wspierać leczenie zaordynowane przez lekarza, zwłaszcza przy ostrzejszych objawach. Mogą je złagodzić, ale nie można ich traktować jako wyłącznego, złotego środka na wszystkie rodzaje dolegliwości.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest grypa?

Grypą zwykliśmy nazywać wirusową chorobę atakującą górne drogi oddechowe. Od przeziębienia grypa różni się przede wszystkim dużo ostrzejszym przebiegiem choroby; do typowych symptomów należą: gorączka, ból gardła, chrypa, bóle mięśni, dreszcze, uczucie, że jest ciągle zimno mimo kilku warstw odzieży, uczucie rozbicia, brak apetytu, kaszel, katar.

Zachorowania u ludzi wywołują typy A i B wirusa grypy. Wirus A jest dużo bardziej zjadliwy i na niego częściej chorujemy. Na oba typy wirusów co roku są przygotowywane szczepionki sezonowe.

Nieleczona lub zbagatelizowana grypa może się rozwinąć w szereg groźnych powikłań: takich jak zapaleni płuc, oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowych.

W ciągu sezonu w Polsce z powodu powikłań po grypie umiera około 20 osób, a kilka tysięcy (między 5, a 10) wymaga leczenia w szpitalu. Dlatego też grypy w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć!

Grypa jest infekcją wirusową, nie działają więc na nią antybiotyki, ani takie środki, które są uznawane za bakteriobójcze (czosnek lub imbir).

Gdy katar lub wydzielina z płuc zmieniają kolor z bezbarwnego na zielony lub zielono-żółty oznacza to, że w organizmie rozwija się infekcja bakteryjna.

Pamiętaj! Grypa NIE JEST chorobą bakteryjną, NIE LECZYMY jej więc antybiotykami. NIGDY nie bierz antybiotyków na własną rękę!

Kiedy musimy udać się do lekarza?

Najlepiej zawsze 🙂 Im wcześniej zaczniemy walczyć z objawami – tym lepiej! Szczególnie trzeba się udać, jeżeli objawy choroby są bardzo gwałtowne lub gwałtownie się nasilają (dojmujące bóle, bardzo wysoka gorączka, ostry, męczący kaszel).

Jednakże domowe sposoby leczenia grypy są również bardzo istotne -mobilizują i pomagają organizmowi, który najczęściej musi uporać się z wirusem za pomocą własnego systemu immunologicznego.

Domowe sposoby leczenia grypy mają za zadanie wspomóc walkę organizmu z chorobą, nie powinny jednak zawsze zastępować wizyty u lekarza.

Jakie leki pomagają na grypę?

Choć na rynku istnieję leki przeciw wirusowi grypy, podawane są rzadko. Dlaczego? Są skuteczne tylko w pierwszej fazie choroby – a więc takiej, która jest często bagatelizowana przez chorych.  Ponadto większość leków przeciwwirusowych jest wydawana na receptę lub podawana ciężko chorym w szpitalach.

Po jakie leki zatem sięgać?

W leczeniu grypy sięgamy najczęściej po leki leczące i łagodzące najczęstsze i najbardziej dokuczliwe objawy takie jak bóle i/lub gorączkę:

  • paracetamol – uznawany za najbezpieczniejszy
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ipubrofen) – silniejsze niż paracetamol, mające działanie przeciwzapalne
  • aspiryna (kwas acetylosalicylowy) – ma działanie jak dwa powyższe

Pamiętaj, zanim sięgniesz po jakikolwiek lek – przeczytaj ulotkę załączoną do opakowania!

Jakie domowe sposoby są skuteczne na grypę?

Pamiętaj, że domowe sposoby mogą ewentualnie wesprzeć Twój organizm w walce z grypą. Nigdy nie należy ich stosować jako wyłącznej metody leczenia. Każdy stan chorobowy musi być skonsultowany z lekarzem. Ponadto nie wszystkie z tych metod zostały potwierdzone metodami naukowymi, choć z drugiej strony… są stosowane i sprawdzają się od wielu, wielu lat.

Aby nie zachorować na grypsko dobrze jest zachować zdrową dietę.
Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zadbaj więc, by Twojej diecie było dużo witamin – w szczególności witaminy C!

1. Odpowiednia temperatura w domu

Zadbaj od odpowiednią temperaturę w domu: za wysoka będzie idealna dla wirusów grypy. Im w mieszkaniu cieplej i wilgotniej – tym chętniej będą się namnażać. Za niska – jest bardzo niekomfortowa dla chorego.  Za niska temperatura zmniejsza objętość naczyń krwionośnych – również tych w śluzówce w nosie (a to pierwsza linia frontu walki z chorobą). Pamiętaj też o tym, że nawet jeżeli chory leży pod warstwą kołder lub koców i jest mu gorąco, to w wychłodzonym pokoju wciąga on zimne powietrze do płuc, co może mieć wpływ na późniejsze powikłania.

Idealna temperatura zatem musi stanowić balans między ciepłotą w której lubują się wirusy, a zimnem, które jest niekomfortowe dla chorego i powinna wynosić około 19-20 stopni Celsjusza.

Wirus grypy lubi, gdy w domu jest bardzo ciepło i bardzo wilgotno.

2. Mleko z miodem

Mleko z miodem od wieków było traktowane jako naturalne remedium na pomoc w zaśnięciu. Rekomendowały go zwłaszcza nasze babcie. Picie mleka z miodem faktycznie może przynieść ulgę – nawilży zmęczone gardło, a słodki miód dostarczy organizmowi łatwo przyswajalnych węglowodanów, które dodadzą mu sił w walce z chorobą. Ponadto mleko pomoże ci podnieść temperaturę organizmu, rozgrzeje go o środka.

3. Pożywny rosół

Rosół w przypadku grypowego ataku pomoże Ci rozgrzać organizm.
Rosół od lat jest uznawany za jeden z najlepszych sposobów na grypę.

To kolejne magiczne remedium, które było aplikowane przez babcie.

Rosół pomaga się rozgrzać, również nawilża gardło. Zawiera dużo witamin z warzyw na których został ugotowany. Stanowi potężny ładunek energetyczny substancji odżywczych, które pomogą organizmowi walczyć z chorobą.

Plusem jest też to, że osłabiona osoba, nie musi nic gryźć, wystarczy, że napije się pożywnego bulionu. By wzmocnić działanie rosołu – posyp go świeżą natką pietruszki, zanim podasz choremu – poprawisz smak zupy oraz sprawisz też, że dostarczysz dodatkową porcję witaminy C.

4. Wygrzanie się

Wyższa temperatura ciała anihiluje zarazki grypy.
Pozwól choremu się „wypocić”. W wyższej temperaturze zarazki grypy trudniej się mnożą. Pamiętaj by regularnie zmieniać i wietrzyć pościel!

Wirus grypy lubi się namnażać w temperaturze 33-34 stopnie – taka temperatura panuje w śluzówce nosa. Podwyższenie temperatury ciała jest jednym z najlepszych sposobów na walkę z wirusem. To też naturalna reakcja obronna organizmu.

W tym celu „wypacamy” chorobę. Chorego warto otulić w kilka warstw pościeli, kołder, koców i śpiworów.  W wyższej temperaturze wirus trudniej się namnaża. Zwykle po kilku tego typu zabiegach, chory zapadnie w długi regenerujący sen. Pamiętaj przy tym, by zadbać o jego komfort i regularnie zmieniać pościel. Nawet dwa razy dziennie.

Podwyższenie temperatury ciała jest jedną z najlepszych metod walki z wirusem grypy.

5. Ciepła kąpiel

Ciepła kąpiel też pomoże zabić zarazki grypy.
Ciepła kąpiel jest wyśmienitym pomysłem. Dodaj do niej olejki eteryczne – na przykład eukaliptusowy.

Podobne zadanie jak wygrzanie się pod warstwą kołder i koców może spełnić gorąca kąpiel. Podniesienie temperatury ciała tak samo „wykończy” wirusa grypy.  Idealna woda do kąpieli powinna mieć 37-38 stopni. Możesz również zamoczyć nogi w gorącej wodzie. Woda do moczenia nóg może mieć temperaturę 38-42 stopni. Do kąpieli warto dodać eteryczny olejek eukaliptusowy – udrożni drogi oddechowe i przyniesie ulgę, gdy chorego męczy katar.

6. Wietrzenie mieszkania

Jednym z największych przyjaciół groźnych grypowych drobnoustrojów jest zatęchłe powietrze w mieszkaniu. Im dłużej nie wietrzymy, tym dłużej w powietrzu krąży coraz więcej zarazków. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o to, by mieszkanie było regularnie wietrzone.  Trzeba to robić nawet kilka razy dziennie. Warto w tym czasie też wywietrzyć pościel, w którym chory leży. Gdy wróci do łóżka, będzie czuł się dużo lepiej.

Na czas wietrzenia chory może przejść do innego pokoju lub wziąć kąpiel.

Zanim otworzysz okno na oścież – sprawdź stan smogu w Twojej okolicy!

7. Odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu

Dobra dieta to pierwsza linia walki z wirusami grypy.
W okresie grypowym nie zapominaj o sycącym, pełnym warzyw śniadaniu.

Warto zadbać o to, by powietrze w mieszkaniu było odpowiednio nawilżone. Jest dużo lepsze dla śluzówki w nosie. Suche powietrze sprzyja też łatwiejszemu „przemieszczaniu” wirusa grypy i może spowodować, że inne osoby łatwiej się zarażą.

By zadbać o odpowiednie nawilżenie możesz kupić nawilżać powietrza lub po prostu położyć wilgotny ręcznik na kaloryferze w pokoju, w którym znajduje się chora osoba.

8. Syrop z cebuli na cukrze

To chyba najpopularniejszy, najlepiej znany domowy lek na grypę. Jego popularności, dorównuje oryginalność smaku oraz fakt, że przez wiele osób jest po prostu znienawidzony. Niestety, nie ma żadnych dowodów na to, że syrop z cebuli działa i jest skuteczny. Oczywiście podanie go choremu niespecjalnie mu zaszkodzi, ale też niekoniecznie musi mu pomóc.

9. Bańki

Jeden z najdłużej znanych sposobów na grypę. To tradycyjna metoda, stosowana w wielu domach. Polega na położeniu na plecach szklanych baniek przypominających słoiki, a następnie podgrzaniu ich. Wytworzone w ten sposób ciśnienie rozszerza naczynia krwionośne.

Szersze naczynia krwionośne ułatwiają przemieszczanie białym ciałkom krwi, a co za tym udzie – usuwanie szkodliwych „elementów” z krwiobiegu. Choć część lekarzy ją zaleca, warto zaznaczyć i przypomnieć, że medycyna niestety jest jednak sceptyczna co do skuteczności działania tej metody.

10. Zimne okłady

Gdy gorączka się nasila, można na czoło przyłożyć zimny okład, który ochłodzi rozpalone lica chorego.

11. Inhalacja / maści

Na dolegliwości związane z oddychaniem i katarem warto zastosować domową inhalację. Możesz to zrobić na zasadzie dodania kilku kropel olejku eukaliptusowego do garnka pełnego gorącej wody, nakryć się ręcznikiem i powoli wdychać opary.

Możesz również specjalną maścią nasmarować okolice klatki piersiowej, co działa kojąco na cały układ oddechowy. Polecane zwłaszcza dla chorych, których męczy katar.

Na katar doskonale działają olejki eteryczne i maści, które w swym składzie zawierają eukaliptus.

12. Herbata z miodem i cytryną

Jeden z najbardziej popularnych środków na domowe wyleczenie grypy. Choć cytryna  faktycznie zawiera witaminę C, pamięta, że ta „ginie” w wysokiej temperaturze. Podobnie miód – im wyższa temperatura napoju, tym więcej traci swych „magicznych” właściwości.

Warto jednak po nią sięgać, bo doskonale smakuje, zawiera cukry proste, które postawią chorego na nogi oraz nawilży zmęczone gardło (zwłaszcza, gdy męczy go kaszel).

13. Domowy syrop rozgrzewający do herbaty

Syrop ten doskonale rozgrzewa i posiada również właściwości bakteriobójcze.
Pamiętaj, by zamieszać każdym razem syrop antygrypowy przed upiciem łyka.

Alternatywą dla herbaty z miodem i cytryną jest  przygotowane domowej mikstury rozgrzewającej, którą możesz dodać do herbaty. Składa się ona z kilku przypraw, część z nich ma działanie przeciwzapalne, inne mają działanie rozgrzewające.

Składniki:

  • 250 ml wody
  • torebka czarnej herbaty
  • 1/2 łyżeczki imbiru – świeży (starty) będzie najlepszy
  • 1/6 łyżeczki kurkumy
  • szczypta startego kardamonu
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • do osłodzenia drobina miodu
  • Gdy woda ostygnie można dodać pół cytryny lub limonki

Miksturę możesz dosłodzić domowymi wiktuałami: konfiturami z malin lub czarnego bzu. Pamiętaj, by przed każdym łykiem wymieszać ją dokładnie, bo większość składników syropu nie rozpuszcza się.

14. Sen

Jest udowodnione naukowo, że podczas snu organizm dużo lepiej radzi sobie z drobnoustrojami. Dlatego warto zapewnić choremu spokój i długi, regeneracyjny sen – zwłaszcza jeżeli podaliśmy mu leki lub już się wygrzał o czym pisaliśmy w innych podpunktach.

Krzepiący, spokojny sen to podstawa skutecznej walki z chorobami związanymi z grypą i przeziębieniem.

15. Najważniejsze – profilaktyka!

Regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowanie na grypę.
W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę nie rezygnuj ze sportowej aktywności – wzmacnia ona Twój układ immunologiczny.

Ze wszystkiego najważniejsza jednak jest profilaktyka! Po co łagodzić lub walczyć z grypą, jeżeli możesz zadbać o to, by Twój organizm dużo lepiej radził sobie z zarazkami, które grasują w powietrzu. Pamiętaj zatem o przestrzeganiu tych kilku zasad:

  • Solidne posiłki – zwłaszcza śniadanie. Dostarcz organizmowi odpowiednią liczbę kalorii i daj mu energię, by zasilał swój układ immunologiczny
  • Jedz dużo warzyw – dzięki nim zadbasz o codzienną, solidną porcję witamin
  • W diecie powinno być dużo witaminy C – sięgaj po soki owocowe i świeże warzywa zawierające duże pokłady tej witaminy
  • Zaszczep siebie i rodzinę przeciwko grypie
  • Jeżeli możesz – unikaj środków masowego transportu i spotkań w grupach – grypa przenosi się metodą kropelkową, im więcej przypadkowych osób dookoła ciebie, tym łatwiej się zarazić
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu – wirus lubi gorące i bardzo wilgotne pomieszczenia
  • Zacznij się leczyć przy pierwszych objawach – nie czekaj na rozwój choroby

A Ty jakie polecasz metody walki z grypą? Napisz w komentarzu!

Artykuł przygotowany przy merytorycznym wsparciu partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak odmłodzic dlonie

Jak odmłodzić dłonie – sposoby na pomarszczoną skórę rąk

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra Twoich dłoni starzeje się szybciej niż reszta ciała? Ekspozycja …

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Madzia
Madzia
6 lat temu

Moim zdaniem dobrym domowym sposobem jest jeszcze czosnek. Moja mama zawsze leczyła nas kanapkami z czosnkiem, które według mnie bardzo się sprawdzają. Jak wiadomo zapach może być nieprzyjemny ale czego nie robi się dla zdrowia:) Kolejnym sposobem jest jeszcze wypicie gorącej herbaty wymieszanej z wódką. Sposób wypróbowany i naprawdę pomaga 🙂

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail