Dobrze przygotuj bagaż podręczny!
Dobrze spakowany bagaż podręczny znacznie ułatwia podróż :)

Jak spakować bagaż podręczny?

Niby tylko bagaż podręczny, a jednak coś znacznie więcej. Wie o tym każdy podróżnik, a już szczególnie każdy, kto korzysta z usług tanich linii lotniczych. Umiejętnie spakowany bagaż podręczny pozwala ograniczyć liczbę rzeczy włożonych do głównej walizki, dzięki czemu można uniknąć opłaty za nadbagaż. Jednak czy wiesz, jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Czy potrafisz prawidłowo wskazać, czego nie można przewozić w bagażu podręcznym? Jeśli nie, to spieszymy z pomocą!Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest bagaż podręczny?

Podróż samolotem wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Główny bagaż, który kierujesz do luku bagażowego, musi mieć określone wymiary i wagę. Jeśli twoja walizka będzie wykraczać poza normy, przewoźnik naliczy za to dodatkową opłatę. Jeśli chodzi zaś o bagaż podręczny (taki, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu i masz go pod ręką przez cały lot), za ten nie płaci się wcale.

Nie oznacza to jednak, że może on być dowolnych rozmiarów.

Z reguły różni przewoźnicy stosują w tym zakresie różne regulacje, które należy zawsze sprawdzić przed udaniem się na lotnisko (biura podróży takie jak np. lidl-podroze.pl często podają informacje o bagażu w opisach konkretnych wycieczek). W większości przypadków bagaż podręczny nie może przekraczać wymiarów 55x40x20 cm i 8 kg wagi.

Ważna informacja! Większość przewoźników dopuszcza bagaż podręczny o rozmiarach 55 x 40 x 20 centymetrów i maksymalnie 8 kilogramach wagi/

Niektóre linie lotnicze zawsze naliczają opłaty za bagaż rejestrowany, nieważne, ile waży. W takich przypadkach umiejętność sprytnego spakowania bagażu podręcznego ma kluczowe znaczenie. Rezygnacja z bagażu rejestrowanego to ogromna oszczędność, a wyłącznie z podręcznym też da się podróżować.

Bagaż podręczny – co można przewozić?

Co warto zabrać? Zrób sobie listę rzeczy.
Przed podróżą zrób sobie listę niezbędnych rzeczy – będzie łatwiej się spakować.

W bagażu podręcznym można przewozić większość rzeczy, które zwykle zabieramy w podróż. Szczególnie wrażliwą kategorią są tzw. przedmioty ostre, więc w tym przypadku warto zachować ostrożność. O ile dozwolone są jednorazowe maszynki do golenia, to już golarki i wolne ostrza zabronione. Nie wolno mieć przy sobie także strzykawek i igieł, korkociągów, szydełek, noży i nożyczek. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by do podręcznego bagażu spakować cążki do paznokci oraz… buty na szpilkach.

Do bagażu podręcznego nie wolno też pakować wielu przedmiotów potrzebnych podczas biwaku i trekkingu, więc tego typu wyprawa bez bagażu rejestrowanego to nienajlepszy pomysł.

Na pokład samolotu nie dostaniesz się zatem z turystyczną butlą na propan butan, kijami marszowymi czy namiotem. Możesz natomiast wziąć płetwy nurkowe, kieszonkową latarkę, lornetkę i pusty termos.

Do bagażu podręcznego nie wolno zabierać wielu elementów sprzętu turystycznego.
Jeśli planujesz spakować sprzęt turystyczny do bagażu podręcznego – starannie sprawdź listę rzeczy, bo być może będziesz musiała je zostawić na lotnisku!

Czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Tak, leki są dozwolone, zarówno te zalecone przez lekarza, jak i bez recepty. Przepisy mówią jednak, że dopuszcza się przewóz „leków niezbędnych podróżującemu podczas lotu”. Aby uniknąć ewentualnych problemów podczas kontroli, warto samodzielnie zgłosić obecność lekarstw w bagażu podręcznym i pokazać dokumentację od lekarza.

Jeżeli regularnie zażywasz leki – przed podróżą dobrze zaopatrzyć się odpowiednią dokumentację medyczną. Pomoże ci to uniknąć problemów.

Czy w bagażu podręcznym można przewozić jedzenie?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, nie spotkasz się z zakazem przewożenia żywności. Pamiętaj jednak, że bagażu podręcznego zawsze dotyczą ograniczenia związane z przewożeniem płynów. Wszelkie płynne substancje muszą znajdować się w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml i w sumie nie mogą przekraczać 1 litra.

W bagażu podręcznym możesz upchnąć żarcia jak dziki dzik.
Na terenie Unii Europejskiej nie ma ograniczeń co do przewozu żywności. Inaczej jest jednak z płynami – ograniczenie wynosi 100 mililitrów.

Pojemniki te należy zapakować do wspólnej plastikowej i przezroczystej torby. Zasady te nie dotyczą jednak pokarmu dla niemowląt oraz wspomnianych wyżej leków.

A co poza Unią? Zawsze przed wyjazdem w odleglejsze zakątki świata sprawdź zasady wwożenia żywności, które panują w kraju docelowym twojej podróży. Np. do Australii albo USA nie wolno wwozić warzyw i owoców, nasion oraz produktów odzwierzęcych.

Jak spakować bagaż podręczny?

Wszelkie potencjalnie problematyczne rzeczy warto pakować razem do przejrzystych toreb (np. kosmetyczek albo worków strunowych). Zabierasz ze sobą leki? Umieść je we wspólnej torbie. Podobnie pojemniki z płynami. Lepszy od walizki będzie plecak – sam w sobie zajmuje mniej miejsca i jest lżejszy. Jak oszczędzić miejsce w środku? Zamiast składać ubrania, zwiń je w rulony. Jeśli potrzebujesz grubszych ubrań, w miarę możliwości nie wkładaj ich do bagażu, lecz załóż na siebie. Rzeczy, które musisz mieć pod ręką (np. kartę pokładową), włóż w łatwo dostępne miejsca bagażu.

Na wierzchu powinny znaleźć się również takie przedmioty, jak laptop czy aparat fotograficzny, które trzeba będzie wyjąć podczas kontroli na lotnisku.

Laptop i aparat fotograficzny (oraz inny sprzęt cyfrowy) umieść na wierzchu bagażu, tak by łatwo można je było wyjąć do kontroli.

Znajomość tych kilku zasad na pewno pomoże ci w pakowaniu i oszczędzi stresu na lotnisku. Mimo wszystko pamiętaj też, by przed wylotem zawsze sprawdzać zasady panujące u przewoźnika, z którym lecisz.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

nawigacja rowerowa zalety

Nawigacja rowerowa: jak ją wykorzystać do pracy nad swoją sylwetką?

Poznaj niewielkie urządzenie, które znacząco może ułatwić, umilić i urozmaicić wycieczki rowerowe, a także codzienne …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail