Właściwości i zastosowanie dziurawca przydadzą Ci się, jeżeli masz problem z depresją.
Dziurawiec ma liczne właściwości i zastosowanie - najważniejsze są jednak jest właściwości antydepresyjne.

Dziurawiec zwyczajny – niezwyczajny lek na depresję i nie tylko

Dziurawiec zwyczajny to roślina występująca naturalnie w Europie. Kwitnie od czerwca do września wydając charakterystyczne żółte kwiaty. Osiąga od 30 do 80 cm wysokości. Jego żółte kwiaty po roztarciu pozostawiają charakterystyczny czerwony barwnik. Zasiedla średnio urodzajne gleby.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Substancje lecznicze i ich pozyskiwanie

Dziurawiec zawiera szereg substancji leczniczych, lecz najważniejszymi są: hiperycyna, pseudohyperycyna, hiperozyd oraz garbniki, dodatkowo zawiera witaminy A i C, olejki eteryczne.

Dla celów leczniczych wykorzystuje się część naziemną ziela podczas okresu kwitnienia. Zbioru dokonuje się w słoneczne dni, ścinając część naziemną na wysokości ok 15cm, czyli nad zdrewniałą częścią. Po usunięciu zeschłych liści, suszy się go w cienistym miejscu, uciera, zalewa oliwą bądź alkoholem.

Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec zwyczajny wykazuje właściwości przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe, antyseptyczne oraz żółcio i moczo pędne; dlatego stał się jednym z najczęściej stosowanych ziół w Polsce.

Najczęściej wykorzystuje się jego właściwości przeciwdepresyjne. Hiperycyna, czerwony barwnik, działa kojąco na układ nerwowy, pomaga przy nerwobólach, menopauzie (łagodzi objawy psychiczne zmian hormonalnych), depresji, stanach lękowych.

Należy wówczas stosować doustnie nalewkę, olej lub tabletki z dziurawca, ponieważ Hiperycyna jest nierozpuszczalna w rozpuszczalnikach polarnych, a więc między innymi wodzie, za to jest rozpuszczalna w alkoholu lub oleju.

Oczywiście nie należy traktować właściwości dziurawca jako uniwersalnego remedium na wszystkie stany depresyjne – w przypadku poważniejszych problemów należy poradzić się lekarza.

Bardzo często stosuje się dziurawiec również jako lek na dolegliwości układu trawiennego. Ze względu na jego właściwości żółcio i moczo pędne oraz rozluźniające, znalazł zastosowanie przy leczeniu takich schorzeń jak: wrzody, zaparcia, kamica żółciowa, niedokwaśność, skurcze jelit, wzdęcia. W takich przypadkach również należy stosować doustnie nalewkę, olej lub tabletki.

Dziurawiec zwyczajny posiada również właściwości antyseptyczne, w tym szczególnie przeciwwirusowe, dlatego jest stosowany do przemywania uszkodzonej skóry oraz śluzówek.  W takich sytuacjach najlepiej stosować miejscowo olej z dziurawca lub napar w postaci herbaty.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Dziurawiec zwyczajny, ze względu na zawartość hiperycyny, powinien być używany przez osoby o jasnej karnacji bardzo ostrożnie, ponieważ zwiększa ona wrażliwość na promienie UV.

Podczas stosowania leków z dziurawca powinno unikać się przebywania na słońcu oraz w solarium.

W przypadku przedawkowania hiperycyny może wystąpić uczulenie na słońce!

Podczas stosowanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwwirusowych należy ostrożnie spożywać dziurawiec, a najlepiej skonsultować się z lekarzem przed ich spożyciem, ponieważ może on osłabiać działanie niektórych leków.

Produktów zawierających dziurawiec powinny unikać kobiety w ciąży, karmiące piersią.

Koniecznie sprawdź inne pomysły jakie znajdziesz w domowej apteczce.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jakie właściwości ma łopian?

Cenne właściwości łopianu

Niezwykle cenioną rośliną w medycynie naturalnej jest łopian. Posiada on liczne właściwości prozdrowotne, przez co …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail