Rower, rolki czy hulajnoga – która z tych opcji pozwoli ci spalić najwięcej kalorii?

Wreszcie pogoda się poprawiła i można rozpocząć wiosenne aktywności na dworze. Co za tym idzie, w ruch na pewno pójdą różne sportowe sprzęty, w tym rowery , rolki czy hulajnogi. Jeżeli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami i chcesz pozbyć się zbędnego tłuszczyku przed latem, to regularny trening na dworze na pewno ci w tym pomoże. Z naszego artykułu dowiesz się, na którym z wymienionych wyżej sprzętów podczas jazdy spalisz najwięcej kalorii, jakie korzyści niesie za sobą jazda na rolkach, rowerze czy hulajnodze oraz co lepiej wybrać – hulajnogę elektryczną, czy zwykłą.

Rower, rolki czy hulajnoga – co jest najlepsze na spalanie kalorii?

Spalanie kalorii zależy od wielu czynników, w tym między innymi od naszej wagi, czasu trwania i  intensywności treningu, a także typu podjętej aktywności fizycznej. Generalnie, jeżeli poruszasz się bardziej intensywnie w dłuższym okresie czasu, to spalisz więcej kalorii.

Odpowiadając na pytanie, który ze sprzętów – rower, rolki czy hulajnoga – pozwala spalić najwięcej kalorii, możemy jasno powiedzieć, że to przede wszystkim zależy od intensywności naszej jazdy, ale przyjmując, że jeździsz rekreacyjnie i dla przyjemności w umiarkowanym tempie, to zarówno jazda na rowerze, jak i na rolkach pozwala w ciągu godziny spalić około 400-500 kalorii. Podczas intensywniejszej jazdy na rowerze na przykład po wzniesieniach lub podczas szybkiej jazdy po szosie możesz spalić nawet do 1000kcal na godzinę. Jeżeli zdecydujesz się na intensywniejszą jazdę na rolkach, po krętych trasach i podjazdach, to spalisz nawet około 900kcal na godzinę.

Jeśli chodzi o hulajnogę, to tutaj spalanie kalorii jest nieco mniejsze niż w przypadku roweru czy rolek, a to dlatego, że trudno na niej osiągnąć taka samą intensywność wysiłku. Pomimo tego, podczas godzinnej jazdy na hulajnodze w umiarkowanym tempie możemy spalić około 200-300kcal, a podczas intensywniejszej jazdy nawet 500kcal na godzinę.

Reasumując jazda na rowerze i rolkach jest bardziej skuteczna w spalaniu kalorii niż jazda na hulajnodze. Oczywiście nie oznacza to, że hulajnoga nie jest dobrym sposobem na ćwiczenie, po prostu w spalaniu kalorii rower i rolki są skuteczniejsze. Najważniejsze jest tak naprawdę, aby wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność i którą będziemy chcieli kontynuować przez dłuższy czas, ponieważ regularność i systematyczność ćwiczeń są kluczowym elementem jeżeli chodzi o osiągnięcie celów związanych z odchudzaniem, poprawą kondycji fizycznej i zdrowia.

Zalety jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze

Poza spalaniem kalorii, a co za tym idzie, utratą zbędnych kilogramów, jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze, niesie za sobą wiele korzyści. Większość wymieniamy poniżej:

 1. Poprawa kondycji fizycznej – jazda na rowerze czy rolkach to skuteczna forma ćwiczeń cardio, która wzmacnia serce i płuca, poprawia krążenie krwi, a także pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
 2. Wzmocnienie mięśni – podczas jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze pracują mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Regularne treningi pomagają wzmocnić te mięśnie i poprawić ich wytrzymałość oraz wysmuklić i wyrzeźbić sylwetkę.
 3. Poprawa nastroju – jazda na rowerze czy hulajnodze to formy aktywności fizycznej, które pomagają w redukcji stresu i poprawie nastrój. Wydzielanie endorfin podczas treningu przyczynia się do poprawy samopoczucia i zmniejszenia uczucia lęku.
 4. Jest przyjazna dla środowiska – poruszanie się na rowerze czy hulajnodze jest przyjazne dla środowiska i nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery, co pomaga w jego ochronie.
 5. Jest ekonomiczna – jazda na rowerze czy rolkach jest o wiele tańsza niż korzystanie z innych form transportu, co przyczynia się do oszczędności w budżecie domowym.
 6. Jest świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu – jazda na rolkach czy hulajnodze pozwala na cieszenie się świeżym powietrzem i pięknymi widokami podczas jednoczesnego wykonywania ćwiczeń fizycznych.
 7. Jest przyjazna dla stawów – jazda na hulajnodze i rolkach to formy aktywności fizycznej, które nie obciążają stawów w takim stopniu, jak bieganie czy chodzenie. Dlatego jazda na hulajnodze czy rolkach jest dobrym wyborem dla osób z problemami stawowymi lub po kontuzjach.
 8. Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej – jazda na hulajnodze czy rolkach wymaga utrzymywania równowagi i koordynacji ruchowej, co przyczynia się do poprawy tych umiejętności.

Hulajnoga elektryczna czy zwykła – co jest lepsze?

Nie ma co ukrywać, że zarówno hulajnogi elektryczne, jak i napędzane siłą mięśni nóg mają swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz, którą wybrać, dobrze jest wziąć po uwagę kilka kwestii:

 • szybkość i zasięg: hulajnoga elektryczna może osiągnąć większą prędkość i przejechać dalszą odległość niż hulajnoga napędzana siłą mięśni nóg; to może być korzystne zwłaszcza w przypadku dalszych przejazdów lub gdy zależy nam na czasie;
 • wymagania co do kondycji: hulajnoga elektryczna nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, podczas gdy jazda na zwykłej hulajnodze wymaga większej wytrzymałości i siły fizycznej; dlatego, jeśli masz problemy z kondycją lub preferujesz mniejszy wysiłek fizyczny, hulajnoga elektryczna może być bardziej odpowiednia dla ciebie;
 • koszt: hulajnoga elektryczna zazwyczaj jest droższa niż zwykła hulajnoga, ponieważ wymaga silnika i baterii; dodatkowo, trzeba pamiętać o kosztach jej eksploatacji, np. ładowaniu baterii;
 • bezpieczeństwo: hulajnoga elektryczna może być nieco bezpieczniejsza, ponieważ wymaga mniejszego wysiłku fizycznego i łatwiej kontrolować prędkość. Jednak należy pamiętać, że obie formy jazdy mogą być niebezpieczne, a jazda na hulajnodze elektrycznej wymaga dodatkowej ostrożności, ze względu na większą prędkość.

Podsumowując, wybór między hulajnogą elektryczną, a hulajnogą napędzaną siłą mięśni nóg zależy od twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Hulajnoga elektryczna będzie bardziej odpowiednia dla osób, które preferują mniejszy wysiłek fizyczny, zależy im na szybszym tempie jazdy i mają więcej funduszy na zakup i utrzymanie pojazdu. Zwykła hulajnoga będzie korzystną opcją dla osób ceniących aktywność fizyczną i chcących zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu 

Check Also

Kremy wyszczuplające - czy warto

Czy warto stosować kremy wyszczuplające, czy są one skuteczne?

Chcąc schudnąć lub wymodelować swoją sylwetkę, sięgamy po różne rozwiązania. Choć powszechnie wiadomo, że najlepsze …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail