jak wybrać buty do siatkówki

Buty do siatkówki – jak je wybrać?

Od kiedy nasza reprezentacja w siatkówce zaczęła odnosić sukcesy, dyscyplina ta jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. I bardzo dobrze! To wspaniała gra zespołowa, która nie tylko pozwala zadbać o zdrowie, poprawia kondycję, ale uczy również współpracy w grupie i pozwala rozładować emocje – zatem relaksuje. Kluczem do siatkówki są nie umiejętności, ale chęci oraz dopasowany do każdego zawodnika sprzęt – a zatem piłka i buty. A skoro o butach mowa. Na co trzeba zwracać uwagę wybierając je? Oto kilka rad.Idealnie dobrane obuwie do siatkówki to nie tylko komfort grania, ale także ochrona przed wieloma kontuzjami. –  Prawidłowo dobrane buty sportowe zapewniają dobrą amortyzację stóp i stawów. Odpowiadają one za stabilizację oraz odpowiednią przyczepność. Wszystko po to, by zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji. – mówi doradca ze sklepu allsports.pl, oferującego również buty do siatkówki. Jak zatem takie buty wybrać? To proste. Trzeba uwzględnić wszystkie z wymienionych niżej czynników.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Po pierwsze: rozmiar

Buty do siatkówki muszą mieć idealnie dopasowany rozmiar. Za duże będą skutkować tym, że stopa będzie się w nich ślizgać, a to może być przyczyną poważnej kontuzji. Nie warto zatem sugerować się rozmiarem butów, które nosimy na co dzień – na pewno każdy z nas już się przekonał, że rozmiarówka poszczególnych producentów różni się od siebie i najważniejsza w tym zakresie jest długość wkładki – taką informację podaje się na opakowaniu obuwia, zatem łatwo nam będzie zweryfikować, jaki rozmiar butów w rzeczywistości nosimy.

Po drugie: wyprofilowanie

Kupując buty do siatkówki musimy zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednio wyprofilowane, a zatem czy idealnie dopasują się do kształtu naszej stopy. – Szczególnie ważne jest wgłębienie w naszej stopie – podbicie. Odpowiednie wyprofilowanie buta odpowiada za komfort gry, jeśli go nie będzie, buty będą niewygodne, a stopy po treningu w takich butach będą obolałe. Warto również wspomnieć o ryzyku kontuzji. Nieodpowiednio wyprofilowane buty zwiększają je. – dodaje doradca klienta (allsports.pl).

Po trzecie: waga

Wiele osób nie zwraca kompletnie uwagi na wagę butów. A jest to podstawowy błąd. Weźmy pod uwagę np. rozgrywającego, który w czasie meczu siatkówki jest nieustannie w ruchu. Dla niego odpowiednio lekkie buty są zatem niezwykle ważne – nie krępują ruchów, sprawiają, że stopa się tak szybko nie męczy. W lekkich butach gra się również efektywniej.

Po czwarte: obejrzyj podeszwę!

W każdym obuwiu sportowym – nie tylko tym do siatkówki, podeszwa jest niezwykle ważna. To ona zapewnia stabilizację i przyczepność oraz tłumi wszelkie drgania. Jest zatem czynnikiem minimalizującym ryzyko kontuzji.

Kupując buty do siatkówki, powinniśmy  sprawdzić przede wszystkim jej elastyczność – zbyt twarda wpłynie na to, że nie będziemy mogli wykonywać swobodnych ruchów stopą. Zbyt miękka może spowodować obicie guza piętowego. Istotny jest również materiał, z jakiego jest wykonana. Musi być antypoślizgowy, zapewniający przyczepność – np. kauczuk.

Po piąte: wysokość buta

Na polskim rynku dostępne są zarówno krótkie buty do siatkówki, jak również te, które osłaniają kostkę. Wybór konkretnego modelu tak naprawdę zależy od naszych potrzeb, jeśli mamy tendencję do kontuzji stawu skokowego, wyborem idealnym dla nas będzie obuwie wyższe, osłaniające ten staw.

Obuwie do siatkówki to praktycznie najważniejszy element wyposażenia każdego siatkarza. Wpływa ono na komfort gry, zapewnia stabilizację, przyczepność oraz chroni przez wieloma urazami. Jego zakup należy zatem dokładnie przemyśleć – a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy zwrócić się z nimi do profesjonalistów.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak bezpiecznie przechowywać i konserwować narty

5 Najczęstszych błędów w konserwacji nart. Czego nie możesz robić swoim nartom?

5 najczęstszych błędów w konserwacji nart, które mogą skrócić ich żywotność. Bez względu na to, …

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
treys
7 lat temu

dla początkujących oczywiście podstawa to odpowiednia stabilizacja i wygoda, żeby szybko nie złapać kontuzji i się nie zniechęcić. Już za 200-300 można dostać spokojnie bardzo dobre buty, najlepiej w necie

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail