Pizza – fakty i ciekawostki

Pizza jest jednym z najbardziej uwielbianych przez Polaków dań. Oznacza to nic innego, jak fakt, że pizzę zamawiamy i spożywamy zdecydowanie częściej w porównaniu do innych frykasów tego typu. Fenomen dania okazał się tak duży, że wraz z biegiem czasu ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Pizzy, który obchodzimy 9 lutego. Jakie jeszcze ciekawostki i fakty warto znać na temat jednego z najpopularniejszych dań na świecie? O tym w tym artykule.Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

 Kiedy powstała pizza?

Dane historyczne mówią, że pierwsze potrawy przypominające pizzę przygotowywane były już w starożytności na terenie Grecji i Rzymu. Miały jednak wtedy bardzo ubogą formę, prawdopodobnie były to placki pszenne natarte oliwą i ziołami, a następnie upieczone w kamiennym piecu. Jednak wraz z biegiem czasu ludzie wprowadzali coraz to więcej dodatków, dzięki czemu dzisiaj mamy dostępnych wiele rodzajów pizzy.

Trudno określić, kiedy omawiana potrawa trafiła do Europy. Pierwsze informacje na jej temat pochodzą z XVII w. W momencie tym na Starym Kontynencie pojawiły się pomidory, co skłoniło ówczesnych kucharzy do daleko posuniętych eksperymentów. I tak został opracowany sos pomidorowy, który już wtedy dodawany był na szeroką skalę do pizzy i wielu innych dań, a dziś uważany jest za podstawowy składnik potrawy.

Jako pierwsza powstała margherita. Miało to miejsce, kiedy włoska królowa Małgorzata Sabaudzka przebywała z wizytą w Neapolu. Wtedy to jeden z najzdolniejszych kucharzy w mieście postanowił uczcić ważną uroczystość i przygotował pizzę na bazie sosu pomidorowego, pomidorów, sera mozzarella i bazylii.

W 2009 roku Komisja Europejska postanowiła zastrzec pizzę Neapolitańską jako wyrób tradycyjny ze ściśle określoną recepturą. Dzięki temu danie tego typu można wytwarzać na całym świecie, ale należy ściśle przestrzegać przepisu i sposobu przygotowania, który w tym przypadku odgrywa szczególną rolę. Istotne są zarówno składniki, które powinny pochodzić z Włoch, jak i infrastruktura wykorzystywana do pieczenia. Aby wszystko było zgodne z recepturą, pizza Neapolitańska powinna być przygotowywana w kamiennym piecu w temperaturze 485 stopni Celsjusza.

Najpopularniejsze i najdroższe rodzaje pizzy

Rodzaj pizzy zależy głównie od dodatków, jakie na niej umieścimy. Jednym z najpopularniejszych jest pepperoni, czyli włoska kiełbasa bardzo przypominająca salami. Znacznie ostrzejszy i intensywniejszy smak sprawia, że dzięki tej kiełbasie całe danie nabiera wyjątkowego aromatu i niepowtarzalnego smaku.

Zaraz na drugim miejscu w rankingu najpopularniejszych dodatków do pizzy plasuje się ananas. Jego duże ilości znajdują się w pizzy hawajskiej, która – co ciekawe – została wymyślona w Kanadzie! Poza słodkim dodatkiem, na pizzy tego typu znajdziemy również szynkę, ser, zioła, czy sos pomidorowy.

Osoby z nieco zasobniejszym portfelem mogą spróbować wersji z jadalnym złotem, wędzonym łososiem, marynowanym w koniaku homarem i kawiorem nasączonym szampanem. Opcja ta przeznaczona jest jednak wyłącznie dla najbogatszych, ponieważ pizza tego typu, to koszt zazwyczaj kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto wysoką ceną wyróżnia się pizza z truflami.

Pizza w pop kulturze

Jak się okazuje, pizza odnalazła również swoje miejsce w kulturze masowej. Trudno jest dzisiaj odnaleźć serial familijny, w którym nie pojawia się to danie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele serialowych postaci kojarzymy właśnie ze względu na zamiłowanie do omawianej potrawy. Joey Tribbiani z „Przyjaciół”, wojownicze żółwie ninja, Kevin i wiele więcej postaci fikcyjnych na szklanym ekranie często pojawiało się z kawałkiem lub nawet całą pizzą. Dzięki temu na stałe zagościli w pamięci wielu osób.

Pizza to bez wątpienia danie wyjątkowe. Początkowo znana była jedynie w poszczególnych regionach świata, aby wraz z biegiem czasu rozpocząć istną ekspansję. Dzisiaj nie ma chyba takiej osoby, która nie znałaby tego dania, chociażby w bardzo prostej postaci. Jedną z restauracji serwujących pizzę jest Domino’s Pizza. Znajduje się ona również w Lublinie, a adres lokalu sprawdzisz pod adresem https://www.dominospizza.pl/.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć, różnice

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne – jak bez problemów dostosować ilość spożywanych kalorii do swoich potrzeb?

Określenie ilości kalorii, jaką musimy dostarczyć organizmowi każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonował jest kluczowym elementem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail