Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów sportowca

Jak pokonać ból mięśni i stawów u sportowca?

Sport, zarówno uprawiany rekreacyjnie, jak i w sposób profesjonalny, wiąże się z występowaniem sytuacji wywołujących bodźce bólowe. Ból związany z zespołem opóźnionego bólu mięśniowego, czyli „zakwasami”, oraz ból związany z urazami przy wysiłku, jak również wynikający z naderwania mięśnia czy ścięgna, to przypadłości silnie związane z aktywnością fizyczną. Co zrobić, aby dolegliwości bólowe nie przeszkadzały w uprawianiu sportu?

Czy warto uprawiać sport?

Kontuzje, ból i mnóstwo wyrzeczeń związanych z uprawianiem sportu, to czynniki zniechęcające, niektóre osoby do regularnych treningów ciała. Sport uprawiany amatorsko lub inny rodzaj wysiłku fizycznego zalecany jest, jednak dla każdego, w zakresie co najmniej 30 minut dziennie. Zwiększenie intensywności treningów, ponad niezbędne minimum, pozwala na zintensyfikowanie plejotropowych, korzystnych skutków wysiłku fizycznego. Uprawianie sportu wiąże się między innymi z:

  • zwiększeniem siły mięśniowej,
  • poprawą sylwetki, poprzez zwiększenie siły mięśni strukturalnych,
  • poprawą profilu lipidowego oraz cukrowego – uprawiany regularnie sport zmniejsza ryzyko, występowania incydentów sercowo-naczyniowych oraz pojawienia się cukrzycy typu 2,
  • zwiększeniem gęstości kości – przeciwdziałanie osteoporozie jest niezwykle ważne, aby w starszym wieku nie cierpieć z powodu nieprzewidzianych złamań,
  • polepszeniem samopoczucia.

Sport uprawiany profesjonalnie, również polepsza wymienione wcześniej czynniki. Niezwykle duża intensywność wysiłku, związana z profesjonalnymi treningami, zwiększa jednak ryzyko kontuzji oraz bólu. Profesjonalny sport zwiększa, również indywidualne ryzyko, niektórych chorób, takich jak kardiomiopatia przerostowa lub zmiażdżenie krążka kręgowego. Należy pamiętać o konsultowaniu zdrowia z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jak przeciwdziałać bólowi?

Ból związany z kontuzjami może być opanowany na miejscu zdarzenia, poprzez zastosowanie schematu PRICE. Skrótowiec rozwijany jest jako protect (ochrona miejsca urazu), rest (nienadwyrężanie uszkodzonego stawu/mięśnia), ice (obłożenie lodem), compress (ucisk na miejsce urazu w celu przeciwdziałania powstania krwiaka) oraz elevation (podniesienie kończyny). Zastosowanie tych, prostych czynności pozwala na ograniczenie zarówno bólu, jak i czasu koniecznej przerwy od intensywnego wysiłku fizycznego po wystąpieniu kontuzji.

Najczęściej stosowanymi środkami farmakologicznymi, skutecznymi w uśmierzaniu bólów związanych z urazami sportowymi, są niesterydowe leki przeciwzapalne. Stosowanie miejscowo ibuprofenu, który jest składnikiem żelu Dip Rilif, pozwala na łagodzenie dolegliwości spowodowanych drobnymi urazami stawów bądź mięśni.

Leki przeciwzapalne działają, poprzez hamowanie powstawania prozapalnych i indukujących ból przekaźników, z tego względu są racjonalną odpowiedzią na kontuzje związane ze sportem.

Przeciwdziałanie powstawania bólu i kontuzji należy rozpocząć jeszcze przed samym rozpoczęciem treningu. Odpowiednia rozgrzewka, racjonalne oszacowanie intensywności wysiłku oraz odpowiednia asekuracja osób trzecich w trakcie uprawiania sportu, to czynniki mające kluczowe znaczenie w prewencji bólu i uszkodzenia ciała dla aktywnie żyjących ludzi.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

10 000 krokow dieta - czy dziala

Jak spacerować, żeby schudnąć, czyli czy faktycznie muszę pokonać 10 000 kroków dziennie?

Moda na codzienne pokonywanie 10 000 kroków powoli odchodzi do lamusa, taka ilość nie jest bowiem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail