Przy wyborze kijów do nordic walking musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach
Wybór właściwych kijków do nordic walking nie jest wcale tak banalnie prostą sprawą

Jak wybrać dobre kije do Nordic Walking?

W związku z upowszechnieniem się sportu jakim jest Nordic Walking w Polsce, rynek gwałtownie wypełnił się kijami, lecz nie każdy wie jak je popranie wybrać. Dla tego warto zwrócić uwagę na kilka, istotnych kwestii.

Wybór

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy kupujemy kije do Nordci Walking czy trekkingowe. Mimo bardzo podobnego wyglądu nie mogą być stosowane w innej dziedzinie niż są przeznaczone.

Najprościej rozróżnić je po rączce: kije trekkingowe mają prostą, często anatomicznie ukształtowaną, oraz pasek stabilizujący, zaś kije do Nordic Walking posiadają węższy chwyt, bardziej smukły, a co najważniejsze zamiast paska mają specjalną rękawiczkę.

Kijki stałe czy składane?

Podstawowym dylematem jest przeważnie wybór pomiędzy kijem o stałej długości a składanym dwu lub trzy częściowo.

Gdy mamy dylemat, co wybrać należy rozważyć dokładnie kto i kiedy będzie z nich korzystał.
Jeżeli użytkownikiem będzie jedna osoba, która będzie chodzić w obrębie swojego miejsca zamieszkania to z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem kij o stałej długości, ponieważ będzie lżejszy i niejednokrotnie tańszy.

Gdy ma to być sprzęt przeznaczony dla więcej niż jednej osoby, na przykład dla całej rodziny, wtedy warto zainwestować w parę składanych kijków ponieważ umożliwia to dopasowanie ich do wzrostu każdego użytkownika.

Podobnie sytuacja wygląda gdy mamy zamiar uprawiać Nordic Walking z dala od miejsca zamieszkania, wtedy kijki składane są koniecznością, ponieważ bardzo niewygodne w transporcie będą te o stałej długości.

Jaka długość?

Podstawowym błędem jest kupowanie zbyt długich lub zbyt krótkich kijków. O ile w przypadku składanych nie ma to dużej różnicy, o tyle w jednoczłonowych jest to niezmiernie ważne. Prawidłowa długość to gdy chwycimy kijek za rączkę, kąt w łokciu powinien wynosić ok 90 stopni.

Waga

W Nordic Walking nie jest tak istotna jak w trekkingu ponieważ nie będziemy kijków przenosić na dużych dystansach po niejednokrotnie ciężkim terenie. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to gdy chwycimy obydwa kije do ręki „wydawały” się wystarczająco lekkie, by móc nimi swobodnie operować.

Akcesoria do Nordic Walking

Nieodłącznym atrybutem każdego sprzętu są akcesoria. Tak samo jest przy kijach. Najważniejszym jest nakładany, lub nakręcany stoper na dole kija. Jest on przeważnie wykonany z gumy, a jego zadaniem jest amortyzowanie i tłumienie odgłosów uderzania kijem o beton/ asfalt.

Innym, również przydatnym elementem wyposażenia jest krążek nakręcany kilka centymetrów nad czubkiem kija, który niweluje jego zapadanie się w grząskim terenie lub śniegu. Jest on przydatny tylko, wtedy gdy planujemy zimowe wędrówki po zaśnieżonych trasach.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak spacerować by palić nadmierne kilogramy?

Spacer a odchudzanie – poznaj niekwestionowane zalety spaceru!

Każdy z nas wie, że ze spacerów możemy mieć wiele korzyści. Pierwsza niekwestionowana korzyść ze …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail