Generalnie nie jest to proste pytanie, ponieważ każdy z nas ma inny tryb życia, zatem ciężko stworzyć jednolity i dokładny plan, który będzie pasował do każdej osoby. Warto jednak, podczas codziennego planowania i spożywania posiłków, kierować się podstawowymi i ogólnymi zasadami, które pomogą usprawnić proces odchudzania i być może sprawią, że specjalna dieta w ogóle nie będzie potrzebna.
90% naszych problemów z nadwagą wynika ze złych nawyków żywieniowych, takich jak godziny spożywania posiłków, brak regularności, ich nadmierna wielkość oraz jakość.
W żadnym wypadku nie należy jeść mniej niż 3 posiłki dziennie. Zbyt rzadkie jedzenie i zbyt długie przerwy między posiłkami powodują większy spadek poziomu glukozy we krwi, co zwiększa późniejsze uczucie głodu i sprawia, że chcemy zjeść więcej niż nam potrzeba.
Dodatkowo metabolizm i cała regulacja przyjmowania pokarmu ulegają zaburzeniu, co sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Zatem wbrew pozorom osoby z nadwagą powinny jeść często, ale niewiele. W ich przypadku rzadkie posiłki pogarszają sytuację.
Rozkład dziennej dawki pokarmu powinien wyglądać następująco:
- śniadanie – 25-30%
- II śniadanie – 5-10%
- obiad – 35-40%
- podwieczorek 5-10%
- kolacja 15-20%.
Układając swój codzienny plan żywieniowy warto kierować się ogólnymi zasadami żywieniowymi przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia, a w Polsce m.in. przez Instytut Żywności i Żywienia czy Komitet Żywienia Człowieka PAN.
Są one następujące:
- Należy jeść co najmniej 3 posiłki dziennie, każdego dnia, w regularnych odstępach czasu.
- Codzienne pożywienie powinno zawierać zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce.
- W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe oraz owoce i warzywa – najlepiej w postaci surowej lub krótko gotowanej.
- Kilkukrotnie w ciągu dnia należy spożywać mleko lub jego przetwory (jogurty naturalne, chudy biały ser, kefir i inne).
- Mięso należy spożywać kilka razy w tygodniu, a w pozostałe dni należy zastąpić je rybami lub roślinami strączkowymi. Spożywane mięso powinno być chude.
- Należy ograniczać ilość spożywanego tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego, na rzecz olei roślinnych.
- Należy ograniczyć spożywanie soli do jednej łyżeczki dziennie (około 4g).
- Nie należy przesadzać ze spożywaniem cukru i słodyczy. Najlepiej zastąpić słodycze owocami.
Do powyższych zaleceń dodalibyśmy:
- Urozmaicanie spożywanych produktów, co będzie chroniło przed niedoborem składników odżywczych, witamin i minerałów.
- Spożywanie produktów bogatych w błonnik, który poprawi przemianę materii i przyspieszy uczucie sytości podczas jedzenia.
- Unikanie lub całkowita eliminacja alkoholu z diety. Alkohol działa toksycznie na organizm, nie zawiera żadnych składników odżywczych, za to jest bardzo kaloryczny i prowadzi do wielu chorób oraz uzależnienia.
- Eliminacja z diety fast foodów, potraw wysoko przetworzonych i gotowych do spożycia, słodkich, gazowanych napojów i słodyczy, słonych przekąsek, chipsów i innych.
- Ograniczenie tradycyjnego smażenia potraw na rzecz gotowania lub pieczenia.
- Dodanie aktywności fizycznej, jako stałego elementu życia codziennego. Regularna aktywność fizyczna pozwala stracić nadmierne kalorie i wpływa korzystnie na ogólny stan organizmu.