Jaki wpływ na nadwagę i odchudzanie ma zielona kawa?
Co warto wiedzieć o zielonej kawie w kontekście odchudzania?

Odchudzanie kawą? Zielona kawa i jej wpływ na nadwagę

Odchudzanie wcale nie jest takie łatwe, dlatego wiele osób próbując osiągnąć wymarzoną sylwetkę, posiłkuje się w tym celu suplementami diety. Zielona kawa w ostatnim czasie zyskała popularność dzięki swoim świetnym właściwościom antyoksydacyjnym, prozdrowotnym, a także odchudzającym. Czy zielona kawa rzeczywiście pomaga pozbyć się nadwagi?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zielona kawa – popularny suplement na utratę wagi

Zielona kawa jest jednym z najbardziej popularnych suplementów diety, które wspomagają utratę wagi. Odchudzające działanie zielonej kawy ma związek z kwasem chlorogenowym, który jest zawarty w jej ziarnach. Uważa się, że to właśnie on jest odpowiedzialny za utratę wagi u osób regularnie przyjmujących zieloną kawę.

Czym jest zielona kawa?

Zielona kawa to praktycznie nic innego jak niepalone ziarna znanej nam doskonale i popularnej kawy czarnej. Dopiero proces palenia ziaren nadaje napojowi charakterystyczny dla niego smak i kolor. Jednak nieprzetworzone, zielone ziarna oferują nam znacznie więcej pod względem zdrowotnym. Są one bardzo bogate w antyoksydanty i inne aktywne składniki, które pozytywnie działają na nasz organizm. Dwójką najbardziej rozpoznawalnych i istotnych wśród nich jest kofeina i – wspomniany już przez nas wcześniej – kwas chlorogenowy.

Działanie zielonej kawy

Kofeina zawarta w ziarnach zielonej kawy wg badań może przyspieszyć metabolizm nawet o 11%. Jednak to nie doskonale nam znana kofeina jest głównym składnikiem aktywnym zielonej kawy. Jest nim oczywiście kwas chlorogenowy. Prace opisujące jego działanie wskazują, że może on zredukować absorpcję węglowodanów z układu pokarmowego, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi i skoków insulinowych, jakie występują po ich spożyciu.

Co to oznacza dla osoby, która jest na diecie i chce zbić wagę z pomocą zielonej kawy? Jej picie będzie miało podobne efekty, jakbyśmy stosowali dietę z obniżona wartością węglowodanów, które – jak pokazują najnowsze badania – są głównym winowajcą za pojawiający się w niechcianych miejscach tłuszczyk.

Inne badania, przeprowadzone na szczurach i myszach, pokazują, że kwas chlorogenowy może spowodować obniżenie masy ciała poprzez wchłanianie tłuszczu z diety, redukcje jego zapasów w wątrobie, a także poprzez poprawienie pracy hormonu odpowiedzialnego za spalanie tłuszczów – znanego jako adiponektyna.

Skuteczność w badaniach na ludziach

W grupie 30 osób z nadwagą, połowa badanych przyjmowała przez okres 12 tygodni, zwykłą kawę rozpuszczalną, a druga połowa badanych kawę zieloną. Żadna z osób w tym czasie nie zmieniała swoich nawyków żywieniowych, ani też nie wprowadziła do swojej rutyny dodatkowej aktywności fizycznej. Wśród osób, które przyjmowały kawę zieloną spadek wagi w ciągu 12 tygodni wyniósł około 5,5 kg, natomiast u osób, które piły zwykłą kawę jedynie 1,7 kg. Co istotne, nie była to jedynie utrata wody, ale również tkanki tłuszczowej. U osób spożywających zieloną kawę nastąpiła redukcja poziomu tkanki tłuszczowej o 3,6%, natomiast u osób, które regularnie piły kawę czarną jedynie 0,7%. O innym popularnym badaniu przeprowadzonym na grupie stu kobiet i właściwościach można przeczytać również na stronie http://opinieozielonejkawie.pl/, czyli swoistym kompendium wiedzy o zielonej kawie.

Jak pić zieloną kawę?

Jak prawidłowo pić zieloną kawę?

Spożywanie zielonej kawy nie niesie ze sobą dużego ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Jednak w przypadku zbyt często jej picia mogą pojawić się problemy związane ze zbyt dużym spożyciem kofeiny, czyli zupełnie takie, jakie towarzyszyłyby nam przy wypiciu kilku czarnych kaw:

  • szybsze bicie serca,
  • nadpobudliwość,
  • uczucie niepokoju.

Jeśli jesteś wrażliwy/a na działanie kofeiny, to powinieneś/aś obserwować reakcję swojego organizmu przy piciu zielonej kawy. Innym efektem ubocznym może być biegunka spowodowana działaniem kwasu chlorogenowego.

Zielona kawa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i dzieci. Obecnie nie zostały przeprowadzone żadne badania, które wskazują na to, ile należy spożywać zielonego napoju, aby otrzymać pożądane efekty. Jednak zaleca się, aby przyjmować ją około 30 minut przed posiłkiem, w zależności od reakcji organizmu 1-2 razy dziennie. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania suplementów zawarte są na opakowaniach zielonej kawy.

Zobacz ten produkt!

Zielona kawa to sposób na dobry początek dnia – kliknij tutaj. Jeżeli uwielbiasz pić kawę to dzięki zielonej kawie stracisz zbędne kilogramy przy porannej kawie.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Co to są składniki odżywcze?

Co to są składniki odżywcze i dlaczego są tak ważne w zdrowej diecie?

Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail