Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Co to znaczy „zdrowe odżywianie”?

Z tematem zdrowego odżywiania, który non stop lansowany jest w środkach masowego przekazu, utożsamia się coraz większa liczba Polaków. Jakie działania kryją się za modą na bycie „fit”? Czy osoby, które twierdzą, że zdrowo się odżywiają, rzeczywiście podejmują w kuchni decyzje korzystne dla własnego zdrowia?

Odpowiedzi na te pytania znajdują się w wynikach badania opinii zrealizowanego na potrzeby kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.

W ramach badania 1000 respondentów otrzymało pytanie: co Pani/Pana zdaniem oznacza zdrowe odżywianie się?

Najwięcej, bo prawie połowa ankietowanych, wskazała, że chodzi o spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Niewiele mniej – 42% badanych – stwierdziło, że kluczem do zdrowego żywienia jest unikanie sztucznych i przetwarzanych produktów.

Zaledwie jedna czwarta wspomniała o prawidłowym nawodnieniu organizmu, a unikanie alkoholu czy czytanie etykiet na kupowanych produktach zadeklarowało mniej niż 15% badanych.

Deklaracje Polaków dotyczące ich przywiązania do zdrowego odżywiania nie zawsze pokrywają się z posiadaną wiedzą. W społeczeństwie wciąż obecnych jest wiele przekonań żywieniowych, które nijak mają się do rzeczywistości.

Jak Polacy odpowiadali na ankietę dotyczącą zdrowego odżywiania?

 

Na przykład – w kwestii spożywania tłuszczów. Wciąż wielu konsumentów zadaje sobie zupełnie podstawowe pytania o tłuszcze roślinne, zwierzęce, trans. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tłuszcze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu.

Polacy starają się ograniczać ich spożycie poprzez wyeliminowanie „widocznych” tłuszczów (oleje, margaryna, masło), podczas gdy powinni zwracać również uwagę na tłuszcze niewidoczne (znajdujące się chociażby w przekąskach czy wyrobach cukierniczych).

Polacy muszą być świadomi tego, że aby zdrowo się odżywiać nie można wykluczać tłuszczów ze swojej codziennej diety, ale należy zwrócić uwagę na ich dobór i ilość. Taki cel – edukacja społeczeństwa – przyświeca kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.

Patronują jej wiodące w naszym kraju instytucje wyznaczające i promujące zalecenia oraz normy w zakresie żywienia, takie jak Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością oraz Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail