Co to znaczy „zdrowe odżywianie”?

Z tematem zdrowego odżywiania, który non stop lansowany jest w środkach masowego przekazu, utożsamia się coraz większa liczba Polaków. Jakie działania kryją się za modą na bycie „fit”? Czy osoby, które twierdzą, że zdrowo się odżywiają, rzeczywiście podejmują w kuchni decyzje korzystne dla własnego zdrowia?

Odpowiedzi na te pytania znajdują się w wynikach badania opinii zrealizowanego na potrzeby kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.

W ramach badania 1000 respondentów otrzymało pytanie: co Pani/Pana zdaniem oznacza zdrowe odżywianie się?

Najwięcej, bo prawie połowa ankietowanych, wskazała, że chodzi o spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Niewiele mniej – 42% badanych – stwierdziło, że kluczem do zdrowego żywienia jest unikanie sztucznych i przetwarzanych produktów.

Zaledwie jedna czwarta wspomniała o prawidłowym nawodnieniu organizmu, a unikanie alkoholu czy czytanie etykiet na kupowanych produktach zadeklarowało mniej niż 15% badanych.

Deklaracje Polaków dotyczące ich przywiązania do zdrowego odżywiania nie zawsze pokrywają się z posiadaną wiedzą. W społeczeństwie wciąż obecnych jest wiele przekonań żywieniowych, które nijak mają się do rzeczywistości.

Jak Polacy odpowiadali na ankietę dotyczącą zdrowego odżywiania?

 

Na przykład – w kwestii spożywania tłuszczów. Wciąż wielu konsumentów zadaje sobie zupełnie podstawowe pytania o tłuszcze roślinne, zwierzęce, trans. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tłuszcze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu.

Polacy starają się ograniczać ich spożycie poprzez wyeliminowanie „widocznych” tłuszczów (oleje, margaryna, masło), podczas gdy powinni zwracać również uwagę na tłuszcze niewidoczne (znajdujące się chociażby w przekąskach czy wyrobach cukierniczych).

Polacy muszą być świadomi tego, że aby zdrowo się odżywiać nie można wykluczać tłuszczów ze swojej codziennej diety, ale należy zwrócić uwagę na ich dobór i ilość. Taki cel – edukacja społeczeństwa – przyświeca kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.

Patronują jej wiodące w naszym kraju instytucje wyznaczające i promujące zalecenia oraz normy w zakresie żywienia, takie jak Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością oraz Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Jakie suplementy na spalanie tłuszczu będą najlepsze?

Jakie suplementy na spalanie tkanki tłuszczowej? Co stosować?

Jakie suplementy na spalanie tkanki tłuszczowej? To pytanie z roku na rok zadaje sobie coraz …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments