Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Suplementy diety - jak z nich korzystać?
Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Leki i suplementy diety okiem lekarza – nie bierz ich na własną rękę!

Czym są suplementy diety? Suplementem diety określa się produkt złożony ze składników odżywczych stanowiących skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji.Produkt ten jest wytworzony i wprowadzony na rynek w formie ułatwiającej dawkowanie, czyli tabletek, kapsułek, saszetek, co może nasuwać błędne skojarzenie z lekami. Tymczasem zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej suplementy diety nie są traktowane jako leki a…żywność.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Suplementy diety a leki

W Polsce dopuszczaniem do obrotu suplementów diety zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny, a nie Główny Inspektor Farmaceutyczny, co implikuje istotne dla konsumenta fakty – w przypadku leków przepisy wyraźnie określają, jakie dokumenty należy przedstawić celem potwierdzenia jakości, skuteczności, a przede wszystkim bezpieczeństwa produktu leczniczego lub leku. Jeśli chodzi o suplementy diety takich obostrzeń praktycznie brak.

Nadzór nad wytwarzaniem i kontrola wytwórców suplementów również pozostawiają wiele do życzenia – konieczne jest jedynie poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu danego suplementu do obrotu.

Suplementy diety – po co je stosować?

Podstawowym celem ich stosowania jest uzupełnienie diety i jej ewentualnych niedoborów. Specjaliści radzą, by stosowanie suplementów rozważyć jedynie w przypadku deficytów w diecie (np. dieta eliminacyjna) – większość dotychczas opublikowanych badań nie udowodniła, że stosowanie suplementów diety u osób zdrowych, stosujących odpowiednio zbilansowaną dietę poprawia funkcjonowanie organizmu.

Suplementy diety – element ówczesnej kultury?

Suplementy diety są powszechnie dostępne nie tylko w aptekach, ale i drogeriach czy marketach, a ich liczba jest ogromna i wciąż wzrasta (w aktualnym rejestrze produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez GIS znajduje się ponad 6 tysięcy pozycji).

Ciągły wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, pięknym wyglądem oraz moda na produkty pochodzenia naturalnego i wszechobecna reklama cudownych specyfików chyba na każdą dolegliwość i dla każdej grupy odbiorców („na odporność”, „na stres”, „na trawienie”, „dla pijących kawę” itp.) przynosi efekty – już co trzecia Polka i co czwarty Polak sięgają po suplementy diety.

W 2013 r. Polacy wydali na preparaty dostępne bez recepty 11,2 mld zł, z czego na suplementy diety – 3 mld zł. Warto zauważyć, że na leki dostępne wyłącznie na receptę przeznaczono w tym samym roku 15,2 mld zł.

Bez wątpienia są to zmiany korzystne dla producentów suplementów diety, ale czy dla konsumentów również?

Czy stosowanie suplementów jest naprawdę konieczne?

Obecnie zarówno lekarze, jak i naukowcy są zgodni, że urozmaicona dieta, bogata w owoce i warzywa jest jedynym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i zachowaniu zdrowia naszego organizmu.

Jak już wspomniano wcześniej, stosowanie suplementów diety można rozważyć w przypadku niedoboru poszczególnych, niezbędnych składników, jednakże zazwyczaj nie wiemy, czego nam brakuje – aby to wykazać, konieczne są badania laboratoryjne, których nikt nie robi, a co za tym idzie, przyjmujemy suplementy w ciemno, na chybił trafił.

Suplementy nie zastąpią właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Przyjmowanie suplementów powinno być skonsultowane z lekarzem, farmaceutą albo dietetykiem. Nie staraj się diagnozować swojego stanu zdrowia przez pryzmat reklam. Objawy takie jak przemęczenie, rozdrażnienie czy brak apetytu są bardzo niespecyficzne i wcale nie muszą wskazywać na zakwaszenie organizmu czy brak jakiegoś składnika sugerowanego przez reklamodawcę.Suplementy diety to nie leki!

Przyjmując suplementy diety pamiętaj, że suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom, mimo że są dostępne w aptekach. Nie są to leki, a jedynie środki spożywcze, czyli żywność. Co prawda niektóre suplementy zawierają składniki tożsame z tymi, występującymi w lekach, jednak ich zawartość jest niższa, przez co nie wykazują działania leczniczego.

Zanim zastosujesz jakikolwiek specyfik, przeczytaj dokładnie ulotkę i upewnij się, czy masz do czynienia z lekiem czy suplementem diety.

Suplementy diety mogą być szkodliwe

Specjaliści zwracają uwagę, że suplementy diety, także te pochodzenia naturalnego mogą negatywnie oddziaływać zarówno na organizm, jak i działanie przyjmowanych leków. Przykładowo jagody goi mają wpływ na metabolizm leków przeciwzakrzepowych, skutkują więc wzrostem ryzyka krwawień.

Ponadto w przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji. Przy zażywaniu tylko jednego suplementu, należy zadbać o to, by ilość danego składnika zsumowana z codziennej diety i przyjętego środka nie przekraczała 100% zalecanej dziennej normy.

Warto również pamiętać, że na rynku mogą znajdować się fałszywe suplementy diety o niejasnym składzie i wątpliwym źródle pochodzenia. Ze szczególną ostrożnością należy stosować środki dostępne za pośrednictwem Internetu.

Przy kupowaniu produktu dostępnego w sprzedaży pozaaptecznej sprawdź, czy znajduje się on w rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego – uchroni Cię to przed zakupem środków nielegalnych, groźnych dla zdrowia, a nawet życia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy leczysz się na choroby przewlekłe i stosujesz leki.

Pamiętaj także, że żaden suplement nie zastąpi Ci odpowiednio dobranej do indywidualnych potrzeb, zbilansowanej diety i zdrowego, aktywnego stylu życia.

Artykuł partnera serwisu


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail