Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Fakty i mity dotyczące suplementów diety

Prawdopodobnie niemalże każdy z nas stosował chociaż raz w życiu suplementy diety. Najczęściej ich suplementacji nie konsultujemy z żadnym lekarzem, tylko robimy to na własną rękę. Oczywiście te preparaty nie mają nic wspólnego z lekami, dlatego zdrowa suplementacja diety może przebiegać w pełni bezpiecznie, jeśli samodzielnie będziemy przestrzegać zasad dotyczących dawek. Niemniej często ciężko nam stwierdzić co jest prawdą na ich temat, a co mitem,  głównie jeśli chodzi o skuteczność preparatów. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości.  

Suplement może wspomóc leczenie 

Odpowiedź jest w tym przypadku bardzo treściwa. Suplementy to najzwyklejsze środki spożywcze. Ich zadaniem jest uzupełnienie naszej diety o niezbędne składniki. Z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na to, iż zastosowanie leków i suplementów jest całkowicie odmienne. Preparaty te w żadnym wypadku nie leczą żadnych chorób, ale mogą im zapobiec. Nie należy wierzyć we wszystko, co zostanie napisane na forach internetowych. Nie jest możliwe by taki suplement, który ma uzupełnić np. niedobór witaminy C, wyleczył ciężką dolegliwość. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że pomoże nam w leczeniu, jeśli będziemy w ten sposób wspomagać kurację farmakologiczną.

Suplementy mogą być stosowane zamiennie zamiast leków 

Oczywiście nie. W żadnym wypadku nie wolno stosować suplementów jako środki zamienne w stosunku do leków konwencjonalnych. Niestety w internecie jest spora liczba oszustów, którzy próbują nam wmówić, że dany suplement czyni cuda. Na dodatek potrafią za nie żądać bardzo dużych kwot. Najczęściej ofiarami ich są osoby ciężko chore, które szukają ratunku we wszelkich metodach. Często się niestety zdarza, że takie suplementy, zamiast pomóc, potrafią zaszkodzić. Warto wybierać preparaty z pewnego źródła, dzięki czemu zyskamy pełne bezpieczeństwo i pewność jakości. Doskonałym miejscem jest sklep z suplementami 

Suplementy diety nie są nam potrzebne 

Jeśli mamy niedobór witamin i minerałów, to jak najbardziej suplementy są nam potrzebne. Doskonałym pomysłem jest również stosowanie preparatów w sytuacji, gdy chcemy zapobiec awitaminozie i niedoborom innych składników.

Dlatego nawet gdy wszystko jest w normie, warto brać niektóre witaminy profilaktycznie. Nasz tryb życia, który wymusza ciągły pośpiech, brak ruchu (siedzący tryb) oraz dużo stresu, powoduje, że mamy znacznie większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Do tego też dochodzi niezdrowa dieta oraz używki takie jak choćby papierosy, alkohol i kawa. Nie każdy z nas ma możliwość spożywania posiłków zawierających wszystkie witaminy i minerały. Jednakże suplementacja diety musi być traktowana jako uzupełnienie. 

Konsultacja z lekarzem jest konieczna

Nie zawsze przed spożyciem jakiegokolwiek suplementu powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Jest to szczególnie ważne jest to dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących, dzieci, osób przewlekle chorych oraz tych, co przyjmują leki na stałe, np. takie, które  obniżają ciśnienie we krwi. Jednak osoby, które nie mają żadnych dolegliwości oraz nie dotyczą ich powyższe kwestie, mogą samodzielnie rozpocząć suplementację.

Pamiętajmy jednak, że nieodpowiednio stosowany preparat może doprowadzić do poważnych chorób i powikłań, w skrajnych przypadkach może zagrozić naszemu życiu. Powinniśmy więc przestrzegać zalecanych przez producenta dawek.  

Lek różni się od suplementu 

Zgodnie z literą prawa dany producent nie może ukryć informacji, że jego produkt  jest suplementem diety. Wymogiem jest, by określenie „suplementy diety” widniało tuż przy nazwie danego produktu. W ten sposób dość łatwo go odróżnić od leków.

Suplementy trzeba kupować w aptece — MIT

Jeśli chodzi o fałszywe leki, które promowane są przez fałszywe osoby, możemy trafiać na nie coraz częściej. Szczególnie problem ten jest zauważalny w dystrybucji internetowej. Przez to suplementy diety, by udawać lek, są mieszane z silnie działającymi substancjami chemicznymi. Najbezpieczniej po taki preparat udać się do miejsca, jakim jest sklep z suplementami. Każdy produkt jest sprawdzony, posiada odpowiednie certyfikaty i zapewnia pełne bezpieczeństwo.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail