Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za tym idzie, powinna dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Co to właściwie są te składniki odżywcze, dlaczego są tak ważne dla naszego organizmu i czym różnią się od wartości odżywczych? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym krótkim artykule.
Co to są składniki odżywcze i dlaczego są takie ważne?
Mówiąc najprościej, składniki odżywcze to substancje chemiczne dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem.
Należą do nich:
- białko,
- węglowodany,
- tłuszcze,
- witaminy
- minerały
- oraz woda.
Wszystkie te składniki powinny być dostarczone organizmowi w odpowiednich ilościach oraz proporcjach, ponieważ pełnią funkcje budulcowe, energetyczne i regulujące.
Funkcję budulcową pełni przede wszystkim białko oraz składniki mineralne – dostarczają one budulca do tworzenia, odbudowy lub utrzymania tkanek.
Funkcję energetyczną pełnią tłuszcze i węglowodany – niczym paliwo, dostarczają nam energii niezbędnej do funkcjonowania. Natomiast o regulację różnych procesów zachodzących w ciele dbają witaminy i składniki mineralne (funkcja regulująca).
Powyższe funkcje nie mogłyby być spełnione bez wody, która wspomaga wszystkie procesy życiowe organizmu, w tym transportuje tlen i składniki odżywcze (oraz rozpuszcza je i wspomaga wchłanianie). Ponadto odpowiada ona za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała (termoregulacja), wydalania produktów przemiany materii, w tym toksyn oraz prawidłowego trawienia.
Aby nasz organizm był zdrowy i prawidłowo funkcjonował, należy dostarczać mu właściwą ilość składników odżywczych każdego dnia. Wówczas możemy mówić o zbilansowanej diecie.
Czym różnią się składniki odżywcze od wartości odżywczych?
Oba wyrażenia brzmią podobnie i często zdarza się nam stosować je zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Wartość odżywcza oznacza stopień w jakim dany produkt pokrywa potrzeby organizmu w zakresie przemian metabolicznych, czyli – mówić prościej – jaką dany produkt ma wartość energetyczną, czyli ile kalorii nam dostarcza, a także ile zawiera tłuszczu, w tym kwasów tłuszczowych nasyconych, białka, węglowodanów, w tym cukrów oraz soli.
Wartości odżywcze produktu powinny się znaleźć na jego etykiecie. Producenci mają obowiązek podania wartości odżywczej w przeliczeniu na 100g lub 100ml.