Nawodnienie w czasie upałów – zobacz co warto pić, kiedy słońce nie daje żyć

Nadmierny skwar może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, w tym na gospodarkę wodno-elektrolitową. Dowiedz się co pić, a czego unikać w czasie upałów, by skutecznie nawodnić organizm.

Zacznijmy od tego, że w trakcie upałów nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Pragnienie należy jak najszybciej ugasić i codziennie dostarczać przynajmniej od 2 do 3 litrów płynów. Normalnym jest, że w czasie upałów obficie się pocimy. W ten sposób organizm chroni się przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety wraz z potem, usuwane są z organizmu woda i sole mineralne, głównie sód i potas, których brak może doprowadzić do zachwiania homeostazy, czyli stanu równowagi organizmu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będą m.in. podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka wystąpienia zwału czy udaru, obciążenie układu nerwowego w postaci zmniejszenia poziomu koncentracji i popadnięcia w apatię.

W tej sytuacji ważne jest nie tylko ile, ale także co pijemy, bowiem nie każdy płyn uzupełni utracone podczas pocenia się elektrolity.

Ciekawostka!

W czasie największego skwaru można przyjmować również ciepłe płyny, które równie skutecznie co schłodzone napoje, obniżą temperaturę rozgrzanego organizmu.

Co warto pić w czasie upałów?

1. Woda mineralna i źródlana

W czasie upałów dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wodę mineralną wysoce lub średniozmineralizowaną, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych, jak magnez i wapń. Do wody możemy dodać plaster cytryny, zielonego ogórka lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojowa lub być lekko schłodzona.

Musimy pamiętać, że głównymi elektrolitami, które tracimy wraz z potem są sód, chlor i potas, dlatego intensywnie się pocąc i pijąc tylko wodę – nawet wysoce zmineralizowaną – nie zapewnimy ich odpowiedniego stężenia. Dlatego te pierwiastki musimy dostarczyć w inny sposób.

Najłatwiej uzupełnić chwilowy niedobór sodu i chloru jedząc słone potrawy. Można też delikatnie osolić wodę, ale jeżeli w twojej diecie nie brakuje soli, to nie jest to konieczne.

2. Sok pomidorowy

Sok pomidorowy pozwoli uzupełnić potas (ma go aż 230 mg/100g). Wystarczy szklanka schłodzonego napoju. Dobrym rozwiązaniem na upały i niedobór potasu jest też hiszpańska zupa z pomidorów, podawana na zimno. Jest to słona potrawa, więc oprócz potasu, dostarczy organizmowi sód.

3. Owoce i warzywa

Większość owoców oraz sporo warzyw w 80-90% składa się z wody, dlatego jedząc je, również możemy ugasić pragnienie i nawodnić organizm. Możemy też przygotować owocowe i warzywne koktajle, np. z zielonego ogórka (zwiera ok. 140 mg potasu na 100g) czy melona (280 mg potasu na 100g). Z owoców bogatych w potas szczególnie polecamy: morele, czereśnie, brzoskwinie, truskawki, gruszki, arbuza i cytrusy.

4. Napar z mięty

Mięta ma działanie ochładzające, dlatego szybko obniża temperaturę organizmu. Słaby napar z liścia mięty można pić zarówno schłodzony, jak i ciepły.

5. Napoje izotoniczne

Niedobory elektrolitów pojawiają się w zarówno w trakcie upałów, jak i aktywności fizycznej. W obu przypadkach mogą pomóc napoje izotoniczne, które wyrównują poziom wody w organizmie i uzupełniają niedobory elektrolitów.

Ważne!

W czasie upałów powinno się unikać słodkich napojów. Cukier powoduje, że płyny dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają i wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek, przez co go nie nawadniają.

Jakich napojów unikać w trakcie upałów?

1. Alkohol

Podczas upałów promienie słońca rozszerzają naczynia krwionośnie, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa podobnie, w związku z czym takie połączenie w upalne dni powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia. W związku z tym u osób, które piją alkohol w trakcie upałów mogą się pojawić zaburzenia rytmu serca. Wzrasta również skłonność do powstawania zakrzepów i udarów cieplnych.

2. Kawa

Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie, przez co działa moczopędnie i wypłukuje potas z organizmu. Jeżeli już musisz napić się kawy podczas upałów, to lepiej sięgnąć po schłodzone latte lub kawę bezkofeinową.

3. Mocna herbata

Teina zawarta w herbacie działa podobnie jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.

4. Napoje typu cola i napoje energetyczne

Tego typu napoje zawierają duże stężenie kofeiny, która wypłukuje z organizmu wiele cennych pierwiastków mineralnych, szczególnie magnez i potas, które są odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitow.

 

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

zioła i korzenie

Odkrywanie egzotycznych smaków dzięki różnorodnym mieszankom ziół i korzeni

Zanurz się w nieodkryte dotąd aromaty egzotycznych ziół i korzeni. Wprowadź do swojej kuchni niezwykle …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail