Nadwaga i otyłość
Nadwaga i otyłość

Nadwaga i otyłość – skutki i zagrożenia

Nadwaga i otyłość są groźne dla zdrowia człowieka. Nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej przyczynia się do wystąpienia wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych. Stopień zaawansowania nadwagi i otyłości można określić przy pomocy wskaźnika BMI.

Jak rozpoznać nadwagę i otyłość?

Nadwagę i otyłość można rozpoznać przy pomocy wskaźnika BMI. Oblicza się go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu (wyrażony w centymetrach). W obliczeniach może okazać się pomocny kalkulator BMI, który jest dostępny w Internecie. Narzędzie to uwzględnia także wiek i płeć, dlatego można uznać je za wiarygodne.

Nadwaga to nagromadzenie tkanki tłuszczowej, która przekracza zalecenia zdrowotne. Rozpoznaje się ją, gdy wskaźnik BMI wynosi 25,0–29,99 jednostek. Uważa się, że z roku na rok rośnie liczba osób, u których stwierdzono nadwagę. Jest ona charakterystyczna dla środowisk, w których dominuje siedzący tryb życia i niski poziom aktywności fizycznej.

Otyłość to choroba przewlekła, którą obserwuje się w każdej populacji, u osób w każdym wieku (coraz częściej u dzieci). Rozpoznaje się ją na podstawie procentowego udziału tkanki tłuszczowej (ponad 25% całkowitej masy ciała u kobiet i ponad 30% u mężczyzn), stosunku obwodu talii do obwodu bioder (większy niż 0,85 u kobiet i 1,0 u mężczyzn) oraz wskaźnika BMI (ponad 30 jednostek).

Dzięki wskaźnikowi BMI można określić także stopnie otyłości. Wyróżnia się:

  • otyłość I stopnia – BMI 30,0–34,99 jednostek,
  • otyłość II stopnia – BMI 35,0–39,99 jednostek,
  • otyłość III stopnia (inaczej chorobliwą) – BMI powyżej 40 jednostek.

Do czego prowadzą nadwaga i otyłość?

Nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Stanowią one jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych. Powikłania nadwagi i otyłości dzieli się na wczesne i późne. Oznacza to, że wiele dolegliwości może się pojawić dopiero po kilku latach (jeżeli masa ciała nie zostanie znormalizowana).

Długotrwała nadwaga może skutkować wystąpieniem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca. U osób z nieprawidłową masą ciała częściej obserwuje się żylaki kończyn dolnych, hemoroidy oraz stłuszczenie wątroby. Nadwaga może być ponadto przyczyną wykluczenia społecznego i obniżonej samooceny.

Otyłość niesie za sobą poważniejsze zagrożenia niż nadwaga. Niezależnie od stopnia powoduje ona problemy z układem hormonalnym, pokarmowym, oddechowym, nerwowym i krążenia.

Otyłość przyczynia się do rozwoju chorób serca, miażdżycy, astmy, choroby refluksowej, a także niektórych nowotworów (m.in. szyjki macicy, piersi, jelita grubego). Osoby otyłe są narażone na przeciążenie stawów i zaburzenia związane z układem ruchu. Na ich skórze pojawiają się nieestetyczne rozstępy i odparzenia.

Otyłość wpływa na stan psychiczny – prowadzi do niskiej samooceny, poczucia izolacji, lęków, a także obniżonego nastroju i depresji. Nadmierna tkanka tłuszczowa wiąże się z ryzykiem przedwczesnego zgonu.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail