Jak zmniejszyć ilość cholesterolu?

Jak zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi?

Poziom cholesterolu można obniżyć za pomocą diety bogatej w warzywa, owoce i nienasycone kwasy tłuszczowe. Korzystnie działa też uprawianie sportu i skuteczne relaksowanie się. Jeśli te sposoby nie działają, lekarz może zapisać leki, np. statyny.Obniżanie cholesterolu – leki czy zmiana stylu życia?

Cholesterol można obniżyć poprzez zmianę stylu życia, tzn. stosowanie zbilansowanej diety i uprawianie aktywności fizycznej. Pomocne jest też umiejętne relaksowanie się oraz rzucenie palenia. Jeśli te sposoby nie są skuteczne, lekarz może zapisać środki obniżające cholesterol.

Najczęściej przepisywane leki to statyny. Zmniejszają zarówno poziom cholesterolu całkowitego, jak i LDL (tzw. złego cholesterolu). Dodatkowo niwelują ryzyko pojawienia się chorób serca, które są związane z wysokim poziomem cholesterolu. Inne leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi to simwastatyna, atorwastatyna oraz lowastatyna.

Dieta na obniżenie cholesterolu

Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy unikać potraw smażonych na smalcu i maśle. Trzeba też ograniczyć ilość tłustych wędlin i mięs w diecie, a także tłustej śmietany i mleka. Stężenie cholesterolu podwyższają żółtka jaj oraz słodycze, szczególnie te smażone na tłuszczu zwierzęcym.

Warto zmienić sposób przyrządzania posiłków i zrezygnować ze smażenia na korzyść gotowania, duszenia lub pieczenia. Najlepiej jeść 4-5 razy dziennie w niewielkich ilościach.

Na śniadanie dobrze jest sięgnąć po pełnoziarniste produkty, które obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo sycą przez długi czas. Zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie również pomaga zachować zdrowie.

Ryby zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. W podobny sposób działają orzechy. Ich kolejną zaletą jest zwiększanie stężenia tzw. dobrego cholesterolu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby obniżyć poziom cholesterolu, warto też sięgnąć po płatki owsiane, soję, czosnek, a także wywary ziołowe: z lucerny lub mniszka lekarskiego. Co ciekawe, wypicie jednej lampki czerwonego wina raz na kilka dni, obniża poziom cholesterolu.

Zamiast alkoholu można też wybrać czerwoną bądź zieloną herbatę lub sok z aronii. Spełnią swoją rolę, jeśli będą pite 3-4 razy dziennie.

Relaks i aktywność – sposoby na obniżenie cholesterolu

Poziom cholesterolu zwiększa się w czasie stresujących sytuacji. Warto więc nauczyć się skutecznie relaksować i odpoczywać.

Ważny jest też sen w ilościach, których potrzebuje organizm. Aktywność fizyczna to kolejny sposób na zmniejszenie stężenia cholesterolu. Wysiłek obniża ryzyko pojawienia się chorób związanych z układem krążenia.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć, różnice

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne – jak bez problemów dostosować ilość spożywanych kalorii do swoich potrzeb?

Określenie ilości kalorii, jaką musimy dostarczyć organizmowi każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonował jest kluczowym elementem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail