Sposoby jak skutecznie mierzyć efekty odchudzania.
Kilka porad jak skutecznie kontrolować proces odchudzania.

Jak i kiedy mierzyć efekty odchudzania, by dostać wiarygodne wyniki?

W długotrwałym procesie odchudzania nic nie motywuje bardziej, niż jego pozytywne efekty! Każdy z nas chce wiedzieć i widzieć, że to co robi przynosi wymierne i oczekiwane rezultaty.

W odchudzaniu nie ma większego błędu, niż opieranie jego skuteczności jedynie o pomiar wagi. Wiele odchudzających się osób popełnia jednak ten błąd, przez co często zauważają przestój – zahamowanie spadku masy ciała. Bywa to deprymujące, bo nic tak nie irytuje, jak brak efektów naszej nierzadko ciężkiej pracy.

Dlatego pamiętaj, że pomiar masy nie jest jedynym i najlepszym sposobem na kontrolowanie efektywności stosowanej diety i planu treningowego.
Warto go uzupełnić o mierzenie obwodów poszczególnych części naszego ciała.

Dlaczego regularne ważenie nie jest w pełni obiektywną metodą pomiaru efektów naszego odchudzania?

Odpowiedź jest prosta – ponieważ podczas odchudzania tkanka tłuszczowa jest zastępowana przez tkankę mięśniową. Obie tkanki różnią się od siebie przede wszystkim objętością – tkanka tłuszczowa ma zdecydowanie większą objętość od mięśni. Oznacza to, że kilogram mięśni zajmie o wiele mniej miejsca, niż kilogram tłuszczu.

Porównanie wielkości kilograma tłuszczu i kilograma mięśni.
Jak widać różnica wizualna jest ogromna.

Dlatego też, twoja waga podczas odchudzania może stanąć w miejscu, jednak w rzeczywistości będziesz coraz szczuplejsza i zmieni się rozmiar twojego ciała. Dotyczy to przede wszystkim osób, które połączą dietę z treningiem.

Zatem, aby sprawdzić rzeczywiste efekty twojego odchudzania, powinnaś połączyć pomiar masy ciała z mierzeniem jego poszczególnych obwodów. Do wykonania takich pomiarów wystarczy zwyczajny centymetr krawiecki. Pamiętaj jednak, aby używać zawsze tego samego narzędzia pomiarowego.

Miejsca w których warto dokonywać pomiarów to:

  • obwód klatki piersiowej (pachowy)
  • obwód brzucha
  • obwód talii
  • obwód bioder
  • obwód ramienia (w najgrubszym miejscu)
  • obwód przedramienia (w najgrubszym miejscu)
  • obwód uda (w najgrubszym miejscu)
  • obwód podudzia (w najgrubszym miejscu).

Pamiętaj, że sposób mierzenia konkretnej części ciała w żadnym wypadku nie może się zmieniać w kolejnych badaniach. Gwarantuje to, że kolejne pomiary będą odzwierciedlały zmiany zachodzące w twoim ciele, a nie różnice pomiędzy poszczególnymi sposobami mierzenia obwodów.

Kiedy się mierzyć?

Wskazanym jest, by pomiarów dokonywać co z góry określony czas, o tej samej porze. Naszym zdaniem częstotliwość nie powinna być większa niż co 2-4 tygodnie. Jest to uwarunkowane przede wszystkim aktualną i prawidłową masą ciała, metodą redukcji masy ciała (dieta, ćwiczenia lub obie) oraz rodzajem ćwiczeń, które dominują w planie treningowym (cardio, ćwiczenia siłowe, itd.).

Dla zachowania rzetelności, dobrze jest wykonywać pomiary rano, na czczo, bezpośrednio po przebudzeniu. Pozwoli to uniknąć wpływu czynności realizowanych w ciągu dnia na uzyskane wyniki.

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]

Źródło: http://www.guiltfree.pl/blog/wp-content/uploads/2013/12/kilo-t%C5%82uszczu-mi%C4%99%C5%9Bni.jpg

 

Check Also

Jakie soki pomagają schudnąć

Jakie soki pomagają schudnąć? 5 kompozycji, które znajdziesz w dietach

Szukasz skutecznego sposobu na schudnięcie? Okazuje się, że sok może być wspaniałym uzupełnieniem diety odchudzającej. …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail