Powszechną wymówką dla osób starających się zredukować masę ciała jest kwestia czasu, którego brak na zdrowe odchudzanie. Okazuje się, że dobra organizacja jest kluczowa, by dieta redukcyjna przebiegła pomyślnie i bez efektu jojo.
JAK PRZEJŚĆ NA DIETĘ? – A MOŻE JAK ZMIENIĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE?
Oczywiście społeczeństwo źle rozumie definicję diety, postrzegając ją jako przejściowy plan żywieniowy, redukujący masę ciała. Prawdziwe znaczenie słowa dotyczy nawyków żywieniowych, dlatego pytając się „jaka jest Twoja dieta”, mamy na myśli „jak się na co dzień odżywiasz”. Może czas zmienić na stałe nawyki żywieniowe, by osiągnąć cel na trwałe, bezbolesnymi strategiami?
Przede wszystkim przestańmy nazywać sposób odżywiania odchudzaniem – to słowo, to dla niektórych zakazane zaklęcie, które sabotuje cele. Pora dokonać modyfikacji bez teatralnego podchodzenia do tematu. Co należy zrobić? Przede wszystkim zadbać o organizację.
DLACZEGO ORGANIZACJA JEST TAKA WAŻNA PODCZAS ODCHUDZANIA? – RÓŻDŻKA NIE POMOŻE
Codziennie jako dietetcy lub ludzie niezwiązani z żywieniem słyszymy od innych jak to ciężko jest przejść na dietę i ile to wymaga zaangażowania. Być może sami tak myślimy.
Jeśli chcemy osiągnąć cel, musimy włożyć w to pracę. Niestety o ile źle dobrane słowa to zaklęcie zakazane, o tyle różdżka nie pomoże podczas zrzucania zbędnych kilogramów
To na co musimy się nastawić to czynny udział w procesie odchudzania – dbanie o regularne i zdrowe posiłki oraz aktywność fizyczną. Poniżej wskazówki, które mogą pomóc podczas odchudzania:
UGOTUJ DUŻY GAR JEDZENIA
Oczywiście nie radzimy zjadać wszystkiego na raz! Ugotowany posiłek np. na 3 porcje może posłużyć jako obiad na 3 dni.
POSTAW NA SKROBIĘ OPORNĄ – ZYSKAJ CZAS TRACĄC KALORIE
Jeżeli jesteś jednym z tych, którzy codziennie gotują na świeżo produkty skrobiowe, to wiedz że tracisz czas, a zyskujesz kalorie… Skrobia oporna, czyli skrobia, która po ostudzeniu powoli wraca do nieprzyswajalnej formy. Nie dość, że jest ona zdrowsza dla układu pokarmowego (świetna pożywka dla dobrych bakterii jelitowych), oszczędzasz czas na gotowanie, to jeszcze może pomóc w odchudzaniu.
Produkty ze skrobią oporną są mniej przyswajalne, dlatego organizm nie wykorzystuje ich w całości jako źródło energii. Od dzisiaj gotuj kasze, makarony, ryż (najlepiej brązowy!) na kilka dni. Wybieraj banany bez plamek, ledwo żółte i zamiast gotować płatki owsiane zalewaj je jogurtem/ mlekiem na noc.
KALENDARZ I BUDZIK
Kalendarz po to, by zaznaczyć w miesiącu dni tygodnia, w których planujesz być aktywny. Najlepiej jeśli lekka aktywność fizyczna będzie wpisana w codzienny grafik, jednak dobrze jeśli dodatkowo pojawią się sesje treningowe. Wybierz to co najbardziej Ci odpowiada i nie koliduje z Twoim stanem zdrowotnym. Może masz ochotę na basen, żwawy spacer, taniec, jogging lub energiczne zajęcia zumby?
Zastanawiasz się po co ten budzik? Po to by przypominał o sesjach treningowych. Jeśli nastawisz go na określony czas, w ustalone dni – większa szansa że ruszysz z miejsca i potrenujesz.
DNI TEMATYCZNE
Żeby nie było nudno, ustal sobie w ciągu tygodnia pewne rytuały, które zdefiniują nazwę dnia. Co powiesz na rybne piątki, owsiankową środę i sałatkowy poniedziałek. Ustal na każdy dzień tygodnia posiłek/ produkt który zjadasz co tydzień. Kontrolowany schemat nadaje bezpieczeństwo i stabilizację. W związku z tym może być pomocny na początku zmian nawyków.
GOTOWE PUDEŁKA DLA SMACZNYCH ROZWIĄZAŃ
Pamiętaj o możliwości zamówienia diety pudełkowej, dzięki której każdy posiłek zostanie zorganizowany bez Twojej pracy. Przemyśl dobrze wybór firmy cateringowej. Diety odchudzające to standard w firmach cateringowych. Niektóre z nich oferują konsultację dietetyczną oraz pomoc w dobieraniu diety.
Możliwe są również eliminacje pokarmowe, np. mięsa, ryb lub alergenów. Wybierz dobrze, by nie przepłacić i zachować wygodę. W tym celu sięgnij do wyszukiwarki firm cateringowych Jakie Pudełko, by dokonać najlepszego wyboru z możliwych. Dzięki filtrowaniu względem miasta możliwe jest szybkie znalezienie wszystkich cateringów dietetycznych z Twojego miejsca zamieszkania.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu