Niewiele osób jest w stanie oprzeć się kruchej szarlotce czy świeżutkiej drożdżówce. Cukier jest na stałe obecny w diecie większości dorosłych ludzi. Niestety, spożywanie go w nadmiarze może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy jedynym rozwiązaniem jest zrezygnowanie ze wszystkich słodyczy? Na szczęście nie! Wystarczy, że zamienisz cukier na jego zdrowsze odpowiedniki. Dowiedz się, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku!
Dlaczego nadmiar cukru w diecie szkodzi?
Produkty bogate w cukry proste, mimo iż zazwyczaj bardzo smaczne, nie są niestety zbyt sycące i w większości nie zawierają żadnych cennych składników odżywczych. Po ich zjedzeniu głód szybko powraca i w rezultacie często dość szybko konieczne jest zjedzenie kolejnego posiłku. Co więcej, biały cukier może sprzyjać rozwojowi wielu groźnych chorób, takich jak próchnica, ale również nadwaga, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jeśli trudno Ci zrezygnować ze słodkiego smaku w diecie, dobrze jest poznać zdrowsze odpowiedniki cukru.
Jakie są najlepsze naturalne zamienniki białego cukru?
Najbardziej zbliżony do tradycyjnego białego cukru będzie jego brązowy odpowiednik. Dzięki temu, że nie jest poddawany oczyszczaniu, zawiera w swoim składzie więcej składników odżywczych, wciąż jednak trudno uznać go za zdrowy, zwłaszcza w większych ilościach. Jeśli nie chcesz rezygnować z sypkiej formy produktu, świetnymi zamiennikami będą także erytrytol lub ksylitol nazywany również cukrem brzozowym.
Ten pierwszy ma zaledwie 20 kcal w 100 g i zerowy indeks glikemiczny. Sprawdzi się w przypadku osób na diecie bezcukrowej i tych, którzy chcieliby zgubić zbędne kilogramy. Ksylitol z kolei ma niemal o połowę mniej kalorii niż zwykły cukier. Wyróżnia go też niski indeks glikemiczny, dlatego stanowi świetny wybór w przypadku cukrzyków. Ma działanie bakteriobójcze, poprawia wchłanianie wapnia i magnezu, a także ogranicza zakwaszenie organizmu.
Dobrą alternatywą będą też słodziki, na przykład popularny aspartam. Jego specyficzny smak nie każdemu odpowiada, dlatego dobrze jest przetestować go przed zakupem większej ilości. Propozycja dla tych, którzy chcieliby używać naturalnych odpowiedników cukru to sproszkowana stewia. To słodkie zioło można wykorzystać na przykład do słodzenia napojów. Ponownie jednak warto sprawdzić, czy jej smak nie będzie dla Ciebie zbytnio wyczuwalny.
Miody i słodkie roślinne syropy – co wybrać?
Do osładzania jedzenia możesz wykorzystać również miód i naturalne roślinne syropy, na przykład ten z klonu, agawy czy daktyli. Miód zawiera więcej kalorii niż cukier, dlatego osoby dbające o linię nie powinny po niego sięgać. Jeśli jednak szukasz alternatywy ze względów zdrowotnych, z powodzeniem możesz go używać, ponieważ zawiera w swoim składzie wiele cennych minerałów i składników odżywczych. Podobne cechy wyróżniają również popularny w Kanadzie syrop klonowy.
Jak jeszcze można zdrowo osłodzić swoją dietę?
Słodki smak można uzyskać także bez używania cukru i jego odpowiedników. Do osładzania ciast wykorzystaj na przykład dojrzałe banany. Używając ich, przygotujesz przepyszny chlebek bananowy albo muffinki. Im ciemniejsze owoce, tym słodszy będzie wypiek. Jako dodatek do owsianek i jaglanek, a także jogurtu naturalnego czy serka dobrze sprawdzają się suszone owoce, na przykład morele, rodzynki lub daktyle. Przygotowując koktajle i smoothie również można zrezygnować z dodawania do nich białego cukru. Wystarczy wybrać dojrzałe, słodkie owoce, na przykład ananasa lub mango. Zblendowane z mlekiem lub wodą stworzą smakowity napój, w którym brak cukru będzie zupełnie niezauważalny.
Słodkie przyjemności mogą być zdrowsze!
Jak widzisz, żeby utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę nie trzeba wcale zupełnie eliminować słodyczy ze swojej diety. Wystarczy wykazać się kreatywnością w kuchni i zaopatrzyć w odpowiednie produkty. Doskonałej jakości słodziki, miody i inne produkty pszczele znajdziesz w ofercie Drogerii Krokus. Wykorzystując je, możesz wyczarować we własnym domu desery i przekąski, którym nie oprze się nawet największy miłośnik słodkości. Jednocześnie warto mieć świadomość, że nawet w zdrowszej wersji nie powinny one stanowić podstawy diety, a jedynie jej urozmaicenie i mimo wszystko należy spożywać je z umiarem.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu