Bezpieczne dziecko na wakacjach - Poradnik#1
Podstawy bezpieczeństwa - coś co powinna znać każda rodzina na wakacjach.

Podstawy bezpieczeństwa na wakacjach | Bezpieczne dziecko na wakacjach #1

Planując wakacje z dzieckiem, należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach, które zapewnią nie tylko udany i komfortowy wyjazd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla całej rodziny.

Bezpieczne wakacje to temat, który powinien przewijać się przez cały proces ich planowania, a także podczas samego urlopu. Zabawa i relaks na wakacjach nie powinny przysłonić nam najważniejszego – ochrony naszego zdrowia i życia oraz życia naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem zapoznać dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i pamiętać o nich podczas całego pobytu na wakacjach.

A teraz zastanów się: 

 • Czy twoje dziecko zna na pamięć twój numer telefonu?
 • Czy masz w telefonie aktualne zdjęcie dziecka?
 • Czy twoje dziecko wie co ma zrobić, jeżeli ktoś obcy będzie je zaczepiać?

Zanim przeczytasz artykuł dalej, zapytaj swoje dziecko czy zna twój numer telefonu na pamięć :).

A poniżej pierwsza wskazówka. Wystarczy 60 sekund, aby zwiększyć bezpieczeństwo na wakacjach.

POBIERZ CHECLISTĘ PRZED WYJAZDEM

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – podstawowe procedury bezpieczeństwa na wakacjach

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Bezpieczeństwo na wakacjach – 60 sekund dla bezpiecznych wakacji z dzieckiem

Zasady bezpieczeństwa dla dzieci na wakacjach

Bezpieczne dziecko na wakacjach. Podstawy – wskazówka numer 1:

 • Naucz swoje dziecko swojego numeru telefonu – aby utrwalić numer powtarzaj go z dzieckiem jak najczęściej: przed każdym wyjściem, w trakcie jazdy samochodem, na spacerze. Wykorzystaj do nauki zabawę: odgrywajcie scenki rozmów przez telefon, nagrywajcie filmy, kiedy każde z was mówi numer telefonu jak najszybciej lub najwolniej i zróbcie z tego wyścigi. Dzieci uwielbiają krzyczeć, wiec na podwórku możecie sprawdzać kto da radę głośniej wykrzyczeć cały numer. Dla łakomczuchów możecie stworzyć specjalny panel z kartki papieru i klawiatury, na którym będzie trzeba podać numer telefonu, aby dostać się do pudełka z ciasteczkami. Równie dobrym pomysłem jest śpiewanie numeru telefonu (polecam podłapać rytm z kanału YouTube Śpiewające Brzdące gdzie dzieci, uczą się numerów alarmowych).
 • Naucz swoje dziecko numeru 112, aby samo mogło wezwać pomoc – jedne usta, jeden nos, dwoje oczu (112). Chyba najprostszy sposób na nauczenie dzieci tego numeru.
 • Koniecznie poinformuj dziecko o zakazie rozmowy z osobami obcymi – ważne! Nie strasz dziecka obcymi, gdyż nie każdy nieznajomy jest zły. Powiedz lepiej, aby nie rozmawiało samo z osobami obcymi, a jeżeli już chce z kimś porozmawiać, to niech najpierw do ciebie przyjdzie i wspólnie porozmawiacie. Dawanie samych zakazów to najprostsza droga, aby zmotywować dziecko do niepoprawnego działania.
 • Poinformuj o zakazie oddalania się z osobami obcymi – ważne! Powiedz dziecku o tym, że to nie jest kwestia tego, że nie chcesz, aby ono się oddalało, ale chcesz dbać o jego bezpieczeństwo, także jeżeli ktoś obcy z nim rozmawia i chce je gdzieś zabrać, ważne, aby cię o tym poinformowało.
 • Najważniejsze! Zapewnij swoje dziecko, że jeżeli się zgubi to ty je odnajdziesz. Niech stoi w miejscu i czeka – ty na pewno je znajdziesz. Zapewnij, że nigdzie nie odejdziesz bez dziecka i, że zawsze je znajdziesz. To zapewnienie jest bardzo ważne dla dzieci.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie wakacji – infografika

Zasady bezpiecznych wakacji - infografika.
Wszystkie informacje na temat bezpiecznych wakacji znajdziesz w webinarze, który jest w materiałach dodatkowych do e-booka 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny.

Tutaj znajdziesz kolejną wskazówkę

Jak nauczyć dziecko numeru do rodzica? | Bezpieczne dziecko na wakacjach #2

Zobacz cały webinar – Bezpieczne dziecko na wakacjach – Co zrobić, gdy dziecko zgubi się na wakacyjnym wyjeździe?

Czy wiesz co zrobić, gdy:

 • Dziecko się zgubi (na plaży, w lesie, na deptaku w tłumie, w obcym mieście, za granicą) i nie będzie mogło / umiało się z tobą skontaktować? 
 • Ktoś będzie je zaczepiał i mu groził (np. rówieśnicy będą chcieli zabrać pieniądze / telefon) – a ciebie nie będzie w pobliżu?
 • Dorosły będzie chciał je porwać i zrobić mu krzywdę?
 • Zdarzy się wypadek i dziecko będzie samo musiało wezwać pomoc i powiedzieć co, komu i gdzie się stało?

Webinar trwa nieco ponad 60 min i zawiera potężną wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci na wakacjach. Jest to coś, co każdy rodzic powinien znać, a jego dzieci stosować. To nie tylko garść suchych informacji o tym, co powinno się wiedzieć – to przede wszystkim konkretna lista zachowań oraz sposobów na to, jak utrwalać u dzieci znajomość procedur bezpieczeństwa w przypadku wypadku.

Chyba każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko potrafiło sobie poradzić, gdy stanie naprzeciwko zagrożenia, jakim jest: zgubienie się, zaczepki ze strony rówieśników czy próba porwania.

Całość webinaru jest prowadzona w oparciu o dostępną do pobrania mapę myśli, dzięki czemu odbiór treści jest jeszcze prostszy.

E-book + Webinar

Czym jest e-book 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny

47 gier i zabaw dla dziecka - ebook

Jest to zbiór ponad 150 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w wieku od 3 do 12 roku życia. Dzięki tej książce już nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka „Mamo! Nudzę się!”. Pomysły przedstawione w e-booku są przetestowane zarówno z dzieckiem w domu, jak i na salach treningowych, dlatego ręczymy za skuteczność tych zabaw.

Dodatkowo, każdy posiadacz e-booka staje się równocześnie właścicielem dostępu do każdego Webinaru Live, który odbył się w przeszłości, dzięki czemu można na spokojnie wracać do wiedzy z webinaru w dowolnym momencie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-booka? Klikni j w ten link lub baner poniżej – 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny

Dowiedz się więcej na temat e-booka

Bądź na bieżąco z informacjami!

Jeżeli szukasz pomysłów na gry i zabawy dla dzieci – polub moje strony:

A czy Twoje dziecko zna wszystkie zasady bezpieczeństwa?

Jeżeli znasz jakieś sprawdzone sposoby, jak uczyć dzieci procedur bezpieczeństwa lub uważasz, że warto byłoby coś dodać do aktualnego zestawienia – napisz koniecznie w komentarzu. Dzięki temu wszyscy rodzice będą mogli skorzystać, a nasze dzieci będą jeszcze bezpieczniejsze.

Ważne!!!

Jeżeli zgadzasz się z powyższymi procedurami bezpieczeństwa i uważasz, że każdy rodzic powinien edukować swoje dziecko w tej kwestii – udostępnij ten artykuł lub podeślij go swoim znajomym, którzy też mają dzieci. Wspólnie zadbajmy o bezpieczne wakacje.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

10 000 krokow dieta - czy dziala

Jak spacerować, żeby schudnąć, czyli czy faktycznie muszę pokonać 10 000 kroków dziennie?

Moda na codzienne pokonywanie 10 000 kroków powoli odchodzi do lamusa, taka ilość nie jest bowiem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail