Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Dobrym źródłem błonnika są babka jajowata i babka płesznik.
Wszystko co musisz wiedzieć o właściwościach błonnika witalnego.

Błonnik witalny – właściwości, skład, zalety

Błonnik pomoże Ci w prawidłowym trawieniu.
Błonnik witalny doskonale ukoi wszelkie „sensacje” w brzuchu.

Błonnik witalny jest to mieszanka różnorodnych substancji znajdujących się w ścianie komórkowej roślin. Nie jest trawiony przez człowieka ani wchłaniany przez układ pokarmowy.

Błonnik witalny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit. Tylko dzięki odpowiedniej ilości błonnika nasze jelita mogą pracować prawidłowo. Bo zanieczyszczone jelita skutkują pogorszeniem funkcjonowania całego organizmu.

Odpowiednia ilość błonnika w pożywieniu to około 20-40 gram ( wg Światowej Organizacji Zdrowia), podczas gdy przeciętny Europejczyk spożywa około 15 gram.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Błonnik witalny – gdzie go szukać?

Najlepszym źródłem zdrowego błonnika witalnego są babka płesznik i babka jajowata.

Babka płesznik to jednoroczna roślina która rośnie naturalnie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą, ale uprawiana jest obecnie w całej Europie, Indiach i Japonii. Jej nasiona mają brunatną barwę a po zetknięciu z wodą pokrywają się warstwą śluzu. W medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno nasiona jak i łuski nasion.

Babka płesznik zawiera 68 gram błonnika na 100 gram nasion.

Nasiona babki płesznika obfitują w śluzy zawierające kwas uronowy, arabiozę i ksylozę. Poza tym występują w nich m. in. tłuszcze roślinne, garbniki, fitosterole.

Babka jajowata jest rośliną wieloletnią. W ziołolecznictwie wykorzystuje nasiona i łupiny nasienne. Nasiona babki jajowatej zawierają m. in. cukry, olejki, śluzy, fitosterole. Łupiny natomiast obfitują w śluzy i hemicelulozę.

Jak błonnik witalny może wpłynąć na Twoje zdrowie?

Niejednokrotnie myślimy, że przypadłości zdrowotne, które nam dokuczają to poważne choroby, a to mogą być sygnały z naszego organizmu pochodzące z zanieczyszczonych jelit.

I tak na przykład , gdy mamy problemy z:

 • utrzymaniem prawidłowej wagi ( w tym także tycie)
 • zaparciami i biegunkami (często naprzemiennymi)
 • częstymi przeziębieniami
 • wysokim poziom cholesterolu i cukru
 • zanieczyszczenie organizmu toksynami
 • złym samopoczuciem
 • częstym uczuciem ospałości i zmęczenia

to niekoniecznie są to symptomy poważnej choroby, a właśnie wołanie naszego organizmu (a konkretnie zanieczyszczonych jelit) o pomoc.

I to wtedy właśnie powinniśmy zacząć oczyszczać jelita , dostarczając im więcej błonnika – najlepiej dzięki solidnym dawkom zawartym w babcie płesznik i babcie jajowatej.

Pamiętaj jednak, że jeżeli któryś z powyższych problemów powtarza się regularnie i nie chce ustąpić – koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Dlaczego właśnie babka płesznik i babka jajowata?

Większość dostarczanego do jelit błonnika pochodzi z ziaren zbóż, które mogą jednak powodować podrażnienia ścian jelit. Łupiny babki płesznik i babki jajowatej nie tylko chłoną wodę w ilości wielokrotnie przewyższającej ich objętość, ale w obecności wody uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zawartych w jelitach w sposób skuteczny, a jednocześnie delikatny.

Ponieważ nie powoduje to otarcia ścian jelit, zastosowanie nasion babki płesznik i babki jajowatej jest idealne nawet w przypadku jelit drażliwych.

Błonnik rośliny – cenne właściwości dla naszego organizmu

[caption id="attachment_3725" align="alignright" width="250"]Utrzymasz formę i będziesz czuć się zdrowo - wszystko dzięki błonnikowi. Zdecydowaną zaletą babki płesznik i jajowatej jest to, że pomogą Twojemu organizmowi w wielu rzeczach.[/caption]

Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Jednakże wzdłuż całej drogi wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Likwiduje to zaparcia i ułatwia regularne wypróżnianie się. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść tego rodzaju błonnika, to fakt, iż błonnik jest dietetyczny.

Śluzy zawarte w jej nasionach i łupinach babki pęcznieją pod wpływem wody pochłaniając przy tym duże jej ilości. Rozdrobnione nasiona i łupiny pęcznieją dopiero w jelitach.

Oczyszczając jelita, dzięki odpowiedniej ilości błonnika , możemy pomóc organizmowi w następujących rzeczach:

 • Redukcja wagi i dieta: – dzięki pęcznieniu w przewodzie pokarmowym zmniejsza uczucie głodu, daje wrażenie sytości i tym samym zmniejsza apetyt. Myśląc o odchudzaniu, musimy zacząć od oczyszczenia jelit i doprowadzić je do prawidłowego funkcjonowania, co bardzo ułatwi nam walkę z nadmiernymi kilogramami. Oczywiście nie jest to tak, że samo regularne spożywanie babki będzie „dietą cud” o błyskawicznych efektach, ale błonnik znacznie może nam pomóc w walce z nadwagą.
 • Zaparciami i biegunkami oraz bólom towarzyszącym hemoroidom – podczas zaparć pęczniejące śluzy powiększają masę kałową powodując przesuwanie się jej i udrożnienie jelit. W czasie biegunek nasiona pochłaniają znaczne ilości wody ze stolca zagęszczając go tym samym i zmniejszając tym samym dyskomfort związany z tą dolegliwością. Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym.Jednakże wzdłuż całej drogi wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Ułatwia to regularne wypróżnienie się. Żywność zawierająca dużo błonnika pokarmowego pomaga zapobiegać zaparciom i bólom towarzyszącym hemoroidom, ponieważ zwiększa zawartość wody w kale, przez co  łatwiej go wydalić z organizmu.
 • Oczyszczeniem organizmu z toksyn oraz  ograniczeniem wchłaniania szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego – działając jak wewnętrzny odkurzacz wymiata z jelit szkodliwe substancje przemiany materii i wpływa pozytywnie na zwiększenie liczby dobrych bakterii w jelitach.
 • Polepszeniem kondycji jelit   powstały śluz pomaga w przesuwaniu zalegających w jelitach resztek pokarmowych, nawilża i zapobiega podrażnieniom
 • Reguluje poziom cholesterolu i cukru w krwi
 • Zwiększa siły witalne i odporność organizmu
 • Reguluje pracę układu pokarmowego
 • Wspomaga rozwój dobrych bakterii jelitowych
 • Działa osłonowo ( np., przy wrzodach żołądka i przy drażliwych jelitach)

[ihumbak_anchor]Jak stosować błonnik?

Wsypać do szklanki 2-3 łyżeczki nasion, następnie zalać letnią wodą do pełna. Wymieszać, poczekać 5-6 minut aż nasiona lekko spęcznieją i pokryją się śluzem. Jeszcze raz wymieszać i wypić.

Dla lepszego efektu warto jeszcze popić dodatkową szklanką wody. Stosować 1- 3 razy dziennie 15 – 30 min przed głównymi posiłkami. 

Absolutnie nie można zażywać ziaren babki bez połączenia z wodą, ponieważ mogą spowodować nawet zablokowanie jelit.

Błonnik witalny może być doskonałą rzeczą przy utrzymaniu prawidłowej wagi i odchudzaniu.
Błonnik witalny pomoże Ci w diecie i utrzymaniu prawidłowej wagi.

Duża dawka błonnika może zmniejszyć skuteczność innych leków, np. doustnych środków antykoncepcyjnych i leków zmniejszających stężenie cholesterolu. Powinno zachować się 2  godzinny odstęp między spożyciem błonnika a podaniem lekarstwa (nasiona babki mogą opóźniać wchłanianie leków).

Ilość wody , którą zalewamy ziarna nie jest wystarczająca dla maksymalizacji efektu błonnika i eliminacji produktów ubocznych. Musimy dostarczyć organizmowi przynajmniej 2 litry wody dziennie.  Najlepiej gdy będziemy pić kilka szklanek wody przez cały dzień.

Możliwe skutki uboczne:

Nasiona mogą początkowo powodować wzdęcia, uczucie pełności, stopniowo przemijające.

Kto nie może zażywać ziaren błonnika:

Ziaren babki nie powinny zażywać osoby, u których występuje nadwrażliwość na nasion Babki Płesznik i Babki Jajowatej, przy bólach brzucha o nieustalonym pochodzeniu, przy nudnościach i wymiotach. Osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, krążeniowego , cukrzycę powinny przed rozpoczęciem przyjmowania ziaren babki skonsultować się z lekarzem.

Jak smakuje błonnik witalny?

Błonnik witalny pomoże Ci w trawieniu i wielu codziennych problemach.
Błonnik witalny możesz traktować jako stałe uzupełnienie diety, które pomoże Cię zachować formę.

Namoczone ziarna babki płesznik i jajowatej są w zasadzie bez smaku. Można je porównać do gęstego kisielu – choć wyglądają nieapetycznie, są bez smaku i zapachu. Wystarczy raz się „przełamać” by je przełknąć, a potem już pójdzie bez problemu.

Gdzie kupić błonnik i na co zwrócić uwagę?

Ziarna Babki Płesznik i Babki Jajowatej możemy kupić w sklepie z ziołami, sklepie ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych. Zwróć uwagę, czy ziarna pochodzą z uprawy ekologicznej. Ponadto dobrze wybrać paczki błonnika, które zawierają pomieszane ziarna – zarówno Babki Płesznik, jak i Babki Jajowatej (proporcje są różne, możesz zamawiać różne odmiany podczas długiego stosowania).

Jaka jest cena paczki błonnika witalnego?

Paczki możesz kupić w różnych rozmiarach – od 250 g do 1 kg. Oczywiście im większa paczka – tym cenowo wychodzi korzystniej. W zależności od rodzaju mieszanki i sklepu cena za 0,5 kg paczkę wychodzi od 30 do 60 zł. Duże, kilogramowe kupisz w granicach między 80-130 zł.

Do tego musisz jeszcze doliczyć koszty wysyłki.

Kilogramowa paczka wystarczy spokojnie dla jednej osoby (przy aplikacji 2-3 łyżeczek dwa razy dziennie) na ok. 4 miesiące regularnego zażywania. Miesięczna cena więc przy zakupie 1kg błonnika wynosi ok. 20 zł.

Nie jest to wygórowana stawka za zdrowie na tylu płaszczyznach, prawda?

Przeczytaj drugą stronę artykułu >>> 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
7 lat temu

Ja swoją mieszankę kupuję w mapie zdrowia. Potwierdzam działa cuda. Zaparcia czy wzdęcia znikają i wraca chęć do życia. Serdecznie polecam

krzysztof
7 lat temu

od 3 tygodni pije błonnik witalny i nie widzę jak do tej pory żadnych zmian którymi się przechwalacie

stopnadwadze.pl
Editor
7 lat temu
Reply to  krzysztof

Musisz się uzbroić w cierpliwość. Pamiętaj, że u każdego organizm reaguje inaczej i nie zawsze wszystko jest widoczne po pierwszym miesiącu. Czy pijesz regularnie? I to nie jest do końca tak, że się „przechwalamy”, bo nie mamy z tego żadnego zysku. Po prostu znajdujemy rzeczy, które mogą ludziom pomóc w zdrowym trybie życia – błonnik jest jedną z nich i jest naukowo udowodnione, że ma wpływ na rzeczy, o których piszemy w artykule (zarówno jeżeli się go spożywa w gotowej postaci czy jako składniki innych produktów).

Marti
Marti
7 lat temu

Moim źródłem błonnika są nasiona babki płesznik i babki jajowatej pod nazwą błonnik witalny z Mapy Zdrowia. Nie mam czasu na komponowanie wysoko błonnikowych posiłków szukając alternatywy znalazłam mapę zdrowia. Kupuję sobie co jakiś czas gotową mieszankę naturalnych i ekologicznych nasion i piję z wodą, sokiem albo jogurtem. Po kuracji mogę powiedzieć że są super efekty. Regularne, bezbolesne wypróżnianie, lekkość, dodatkowa energia i poprawa wyglądu skóry oraz super trawienie. Polecam.

oemapazdrowia
oemapazdrowia
7 lat temu

Witam! Miło słyszeć, że nasz produkt – błonnik Witalny wybierany jest przez tak wiele osób. Po więcej informacji na jego temat i działania serdecznie zapraszam na stronę internetową czystejelito.eu

Pozdrawiam
Jolanta Piwowarczyk
Online Ekspert marki Mapa Zdrowia

Katarzyna z Bielska
Katarzyna z Bielska
7 lat temu
Reply to  oemapazdrowia

Dziękuje Mapie Zdrowia za ten produkt, dzięki niemu wreszcie nie mam zaparć i nie męczę się codziennie w toalecie. To dobrze że są ludzie tacy jak Wy, którzy dbają o zdrowie innych. Wasze porady są bezcenne a w szczególności Rady Pana Łukasza i jego super Dziennika.

iwa
iwa
6 lat temu

Witam, ja sama mieszam 2 składniki babki jajowatej i płesznika /info od osoby kompetentnej jak i ile gram/ w odpowiednich proporcjach…..i powstaje błonnik witalny.koszt tych 2 składników /2 torebki/ to zaledwie ok. 20zł !!/w dobrych,znanych sklepach/. Potem dokupuje się tylko 1 torebkę -bo drugiego składnika idzie mniej do mieszanki,-więc koszt jest jeszcze mniejszy…! Potwierdzam na sobie, rezultaty są widoczne w niedługim czasie od stowania. Polecam.

jadwiga
jadwiga
5 lat temu

po 2tygodniach cholestero m. ojego meza spadl z 290 na 250 ja rowniez go stosuje .czuje sie o polowe lzejsza .naprawde godny polecenia.

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail