Produkty bogate w błonnik
Błonnik jest bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Dowiedz się, co zawiera błonnik.

Błonnik – jak wpływa na zdrowie i co jeść, aby go sobie dostarczać?

Na pewno nieraz słyszałeś o tym, że błonnik pokarmowy jest ważnym elementem zdrowej diety. Dlaczego produkty bogate w błonnik są tak istotne, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem? Co zawiera błonnik? Dlaczego dla Twojej sylwetki najlepsza jest dieta bogata w błonnik? Sprawdźmy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką rolę odgrywa błonnik pokarmowy,
  • jakie produkty stanowią dobre źródło błonnika,
  • w jaki sposób dieta pudełkowa pomoże Ci dostarczyć odpowiednią ilość błonnika.

Mówiąc o zdrowej diecie, często wspomina się o błonniku pokarmowym – odgrywa on ważną rolę w organizmie, wspierając rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej. Dodatkowo zapewnia sytość, co sprawia, że jest Twoim sprzymierzeńcem w diecie odchudzającej.

Jakie produkty z błonnikiem najlepiej wybierać w swoim codziennym menu? Jakie produkty zawierają dużo błonnika?

Rola błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego. Wyróżniamy błonnik rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny w wodzie.

Błonnik nierozpuszczalny wchłania wodę, dzięki czemu nadaje objętość treści pokarmowej i przyspiesza ruchy jelit, co pozytywnie wpływa na regularne wypróżnienia. Błonnik nierozpuszczalny działa w jelitach jak miotła – przesuwa niestrawione resztki pokarmowe i niweluje zaparcia.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie ulega pęcznieniu, tworząc w jelitach żel o dużej lepkości, co przekłada się na poczucie sytości po posiłku. Z tego powodu jest on sprzymierzeńcem wszystkich osób, którym zależy na utracie masy ciała. Błonnik spowalnia również wyrzut glukozy po posiłku obfitym w węglowodany, dzięki czemu wspiera gospodarkę cukrową, działając profilaktycznie w takich chorobach jak insulinooporność czy cukrzyca. Dodatkowo wspiera organizm w pozbywaniu się metali ciężkich oraz toksycznych produktów przemiany materii.

Co jest źródłem błonnika?

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna obfitować w warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Wszystkie te produkty stanowią pełnowartościowe źródło błonnika. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie, a regularne, prawidłowo skomponowane posiłki, bogate w pełnoziarnisty ryż, kasze, rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, fasola), warzywa korzeniowe (ziemniaki, marchew, buraki) i owoce sezonowe (jabłka, porzeczki, śliwki), powinny pokrywać tę normę.

Warto pamiętać o tym, że nadmiar błonnika może powodować wzdęcia oraz niedobór takich składników odżywczych, jak: wapń, żelazo i cynk. Dlatego unikaj zbyt częstego stosowania suplementów diety z dużą ilością błonnika. Ten, którego dostarczysz sobie z pożywieniem, będzie wystarczający.

Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu – bez tego duża ilość błonnika może powodować zaparcia. 1,5-2 litry wody dziennie to podstawa zdrowej diety!

Ponieważ produkty bogate w błonnik mają dużą objętość, powodują poczucie sytości szybciej i na dłużej. Jeżeli zależy Ci na spadku masy ciała i pięknej sylwetce, pamiętaj, aby wszystkie Twoje posiłki były bogate w warzywa i owoce.

Jak skomponować posiłki, żeby były bogate w błonnik?

Nadal zastanawiasz się, w czym jest błonnik i czy spożywasz jego wystarczające ilości? Cały czas zmagasz się z problemami trawiennymi? A może nie wiesz, w jaki sposób komponować posiłki, tak żeby były jednocześnie bogate w błonnik i smaczne? W końcu wizja smutnej sałaty i suchych płatków owsianych nie jest zbyt zachęcająca. Nie poddawaj się – NTFY przychodzi z pomocą!

Jeżeli do tej pory dieta pudełkowa kojarzyła Ci się z nudnymi posiłkami, czas to zmienić! Pamiętaj, że w NTFY możesz samodzielnie komponować swoje menu, wybierając dania spośród kilkunastu propozycji z różnych diet. W ramach cateringu będziesz mógł więc spróbować m.in.:

  • pełnoziarnistych placuszków warzywnych,
  • gulaszu z czerwoną fasolą i pieczarkami z makaronem pełnoziarnistym,
  • smoothie z jabłkiem, truskawkami, bananem i miętą.

W NTFY wszystkie posiłki są bogate w nieprzetworzone warzywa i owoce, dzięki czemu nie będziesz się musiał martwić o zawartość błonnika w swojej diecie.

Dodatkowo możesz dostosować je do celu, który chcesz osiągnąć – jeżeli marzysz o szczupłej sylwetce, a nie wiesz, ile jeść, żeby schudnąć, specjaliści z NTFY zrobią to za Ciebie!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

błonnik dieta

Jak błonnik nierozpuszczalny może pomóc w zmniejszeniu kaloryczności diety?

Błonnik to inaczej włókno pokarmowe, czyli wspólne określenie różnych substancji pochodzenia roślinnego. Błonnik nie podlega …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail