W przyrodzie występuje wiele roślin i substancji o unikalnych właściwościach smakowych, które z powodzeniem mogą zastąpić biały cukier stołowy, wykorzystywany przez nas na co dzień. Zastępczym słodzikiem może być również związek chemiczny złożony z białek – aspartam. Czym jest słodzik aspartam, jakie są jego właściwości i w jaki sposób może być wykorzystywany?
Czym jest aspartam?
Słodki smak słodziku aspartam został odkryty w zasadzie całkowicie przypadkowo. Zrobił to chemik James M. Schlatter, który prowadził badania nad lekiem na wrzody żołądka i dwunastnicy. Podczas testów odruchowo polizał koniuszek palca, którym chciał podnieść kartkę papieru.0
Na palcu zaś znajdowały się cząsteczki aspartamu. Naukowiec od razu poczuł słodki smak i z czasem postanowił wykorzystać tą niezwykłą właściwość aspartamu.
Stał się on sztucznym słodzikiem, z powodzeniem zastępującym sacharozę, czyli biały cukier nie tylko do słodzenia herbaty, ale przy produkcji wyrobów spożywczych i farmaceutycznych.
Aspartam jest ponad 200 razy słodszy od cukru, dlatego wystarczy niewielka jego ilość, aby nadać wszelkiego rodzaju produktom pożądanego, słodkiego smaku.
Dodatkowo, słodzik ten ma niską zawartość kaloryczną, dlatego może być wykorzystywany w produktach typu „fit”, przeznaczonych dla osób odchudzających się, z otyłością lub nadwagą. Nie zawiera cukru, stąd też znajdziemy go w produktach spożywczych dla diabetyków – sokach, napojach, czekoladzie czy w słodyczach dla cukrzyków.
Cechy charakterystyczne aspartamu sprawiają, że może być traktowany jako zamiennik cukru. Producenci żywności od lat go wykorzystują w takim charakterze.
Nie powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej i ulega naturalnemu metabolizmowi w organizmie człowieka, bowiem złożony jest z aminokwasów występujących naturalnie w przyrodzie, np. w mięsie. W produktach zawierających aspartam w składzie znajdziemy nazwę tego słodziku lub kod, pod którym dopuszczony jest on jako dodatek do żywności – E951.
Głosy sprzeciwu
Wiele słyszy się o szkodliwości aspartamu, ale jak wykazały liczne badania, jakim słodzik był poddawany na przestrzeni ostatniego półwiecza, nie ma on negatywnego wpływu na organizm człowieka, o ile nie jest nadużywany. Trudno jednak spożywać go w większych ilościach, z uwagi na bardzo słodki smak.
Aspartam słodzik został dopuszczony do użytku w ponad 90 krajach na całym świecie, w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Nie ma rakotwórczego działania i nie przyczynia się do rozwoju groźnych chorób przewlekłych. Wykonane w 2006 roku badania w Narodowym Instytucie Raka w USA oraz w instytucjach europejskich dowiodły, że sztuczny słodzik aspartam bez problemów może być stosowany jako dodatek do żywności.