Czereśnie to jedne z najbardziej wartościowych owoców. Choć w 80% składają się z wody, to są kopalnią witamin i soli mineralnych, a do tego są po prostu pyszne i orzeźwiające.
Sezon na czereśnie trwa krótko, dlatego spieszmy się by nacieszyć się ich smakiem i dodatkowo wzmocnić organizm.
Drzewko czereśniowe należy do najstarszych na świecie, bowiem badania archeologiczne wykazały, że czereśniami zajadali się już nasi przodkowie żyjący w okresie paleolitu. Ciemne, czarne, aż po jasnożółte – mamy aż około 500 odmian czereśni, które są uprawiane w Europie, Ameryce Północnej, Azji Zachodniej i na Kaukazie.
Wiśnia ptasia, czereśnia, trześnia – tak drzewo czereśniowe bywa nazywane w Polsce. Dlaczego wiśnia ptasia? Smakoszem tego owocu są szpaki i wróble, które stanowią poważną konkurencję dla ludzi.
Dobrodziejstwo czereśni
Owoc czereśni jest bogatym źródłem fosforu, wapnia, magnezu, siarki, chloru, sodu, cynku, żelaza i miedzi. W czereśniach znajdziemy też 225 mg potasu, dlatego ich jedzenie korzystnie wpływa na układ krążenia i pracę nerek.
Porcja czereśni dostarcza nam także sporo jodu – znajdziemy go tu więcej niż w niektórych rybach morskich.
Największe zalety czereśni:
- Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Czereśnie są szczególnie polecane chorym na dnę moczanową, ponieważ ich jedzenie zmniejsza ilość kwasu moczowego we krwi. Ponadto kuracja czereśniowa odtruwa nie tylko jelita, lecz także żyły, tętnice i stawy ze złogów.
- Owoce są zasadotwórcze i odkwaszają organizm, doprowadzając go do równowagi. Ponadto ich jedzenie reguluje apetyt.
- Regulują pracę żołądka, usuwają fermentację gnilną oraz zalegające toksyny, a także wyrównują poziom płynów. Dodatkowo zawarte w czereśniach garbniki hamują procesy zapalne w śluzówkach dróg pokarmowych.
- Usprawniają perystaltykę jelit i przyspieszają tempo trawienia, a także przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii, zmniejszają zaparcia i działają przeczyszczająco.
- Oddziałują korzystnie na stany zapalne dróg moczowych i żółciowych, jak również przy kamieniach i piasku w nerkach i pęcherzu moczowym.
- Poprawiają krążenie, wspomagają serce i pracę wątroby. Czerwone odmiany są szczególnie wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie – dieta czereśniowa może znacznie je obniżyć i znormalizować. Dodatkowo potas przyczynia się do usuwania z organizmu nadmiaru soli.
- Owoce mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe dzięki zawartych w nich barwnikom zaliczanym do grupy antocyjanów.
- Poprawiają wzrok – zawarte w owocach antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne gałki ocznej, a także stymulują wydzielanie rodopsyny, czyli substancji odpowiedzialnej za lepsze widzenie po zmroku.
- Wspomagają leczenie artretyzmu, który zwykle dotyka osób z niedoborem witaminy B5. Czereśnie potrafią ten niedobór uzupełnić. Są też polecane osobom cierpiącym na opuchnięcia i zniekształcenia stawów.
- Pozwalają zachować piękno i młodość. Systematyczne jedzenie czereśni sprawia, że skóra staje się napięta i jędrna. Mają też właściwości pobudzające wzrost cebulek włosowych. Dzięki obecności bioflawonoidów – zwłaszcza czerwone owoce – są też zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się skóry, a cera staje się wyraźnie gładsza i świetlista. Specjaliści donoszą, że wystarczy jeść przez miesiąc zaledwie dwie porcje czereśni dziennie (każda po 250 g), żeby zauważyć ich korzystny wpływ na urodę.
- Działają przeciwbólowo – 20 czereśni działa podobno jak 2 aspiryny.
Czereśnie a odchudzanie
Czereśnie mają jedynie 50 kcal w 100 g i w 80% składają się z wody. Są idealnym środkiem oczyszczającym i odtruwającym organizm.
Ze względu na właściwości moczopędne, owce te regulują procesy przemiany materii i wspomagają usuwanie szkodliwych substancji. Pomimo słodkiego smaku mają niski indeks glikemiczny i zawierają głównie fruktozę i glukozę, a niewielką ilość sacharozy, przez co bez obaw można włączyć je do diety cukrzyków.
Co ciekawe, dietetyczne są nie tylko owoce, ale i czereśniowe ogonki – można z nich przyrządzić dietetyczną herbatę odchudzającą.
Przeciwwskazania do jedzenia czereśni
Dietetycy ostrzegają, by nie spożywać czereśni bezpośrednio przed mięsnym posiłkiem, ponieważ zawarte w nim białko gorzej się trawi.
Ponadto osoby z problemami żołądkowymi powinny spożywać owoce przetworzone, na przykład kompot, ponieważ pod wpływem gotowania dochodzi do obniżenia aktywności kwasów organicznych.
Nie należy jeść czereśni na pusty żołądek oraz popijać ich wodą lub mlekiem – może to spowodować biegunkę, o czym zapewne mógł się przekonać w dzieciństwie prawie każdy z nas.