Wraz z nastaniem kultu młodego i szczupłego ciała, zaczęła się moda na diety odchudzające. Każdego roku jesteśmy bombardowane kolejnymi ‘super’ dietami, które w szybkim czasie pomogą nam zrzucić nadmiarowe kilogramy.
Rzeczywiście, większość z diet odchudzających, które z łatwością możesz znaleźć w internecie lub każdym czasopiśmie kobiecym, zapewnią Ci utratę kilku lub kilkunastu kilogramów. Niestety, taka dieta na pewno nie będzie miała wiele wspólnego ze zdrowym i racjonalnym odżywianiem. Za to prawie na pewno osłabisz organizm, zniechęcisz się do zdrowego i racjonalnego odżywiania, a przede wszystkim będziesz cierpiała z powodu efektu jo-jo.
Dlaczego diety odchudzające są złe?
Oczywiście nie wszystkie założenia diet odchudzających są złe, ponieważ część z nich propaguje zdrowy styl odżywiania, jedzenie produktów świeżych, mało przetworzonych, nowych potraw, których być może sama nie miałabyś odwagi spróbować. Na pewno największym plusem takich diet jest całkowita rezygnacja ze słodyczy i słodkich napojów gazowanych.
Głównym problemem diet odchudzających jest jednak fakt, że są to w głównej mierze diety eliminacyjne lub diety ‘głodówkowe’, czyli pozbawiamy się części bardzo ważnych składników odżywczych np. w dietach niskowęglowodanowych jemy ich minimalne ilości lub w dietach ‘cud’ spożywamy tak małe ilości pożywienia, że nie są one w stanie zaspokoić potrzeb naszego organizmu.
Większość bardzo agresywnych diet (crash diets) np. dieta kopenhaska trwa bardzo krótko, więc w jaki sposób mogło by to negatywnie wpłynąć na nasz organizm? Otóż nawet przez tak krótki czas możemy sobie poważnie zaszkodzić, zaburzając gospodarkę hormonalną lub wodno-elektrolitową i osłabiając organizm, co czyni go podatnym na infekcje, które wcześniej byłyby dla naszego zdrowia zupełnie obojętne. Tak, więc z pozoru niewinna kilkudniowa restrykcyjna dieta może spowodować spustoszenia, których skutki będziemy odczuwać miesiącami.
Dodatkowo, gdy przez kilkanaście dni przyjmujemy tak niewielką ilość kalorii, organizm automatycznie spowalnia proces przemiany materii, który pozostaje na niskim poziomie również po zakończeniu diety. Stąd prosta droga do efektu jo-jo, zaczynamy jeść normalnie, większe porcje, większą ilość kalorii, produktów i posiłków, a spowolniony metabolizm nie potrafi sobie z tym poradzić, w efekcie odzyskujemy zgubione kilogramy (oby tylko nie z nawiązką).
Należy też pamiętać, że większość spektakularnego gubienia kilogramów w superdietach to po prostu nadmiar wody zgromadzonej w organizmie.
Jak schudnąć bezpiecznie?
Po pierwsze, przyjrzyj się sobie obiektywnie, czy na pewno potrzebujesz diety odchudzającej? Może wystarczyłoby delikatne ujędrnienie ciała, wzmocnienie mięśni oraz rezygnacja z niezdrowych przekąsek? Pamiętaj, że w rzeczywistości mało która kobieta wygląda tak jak na billboardach lub okładkach czasopism. Większość znanych pań ma twarz i ciało zmienione komputerowo do tego stopnia, że nie poznałabyś ich na ulicy. Nie dajmy sobie wmówić, że piękne ciało jest tylko w rozmiarze xs, bo to nie prawda.
Jeżeli jednak masz nadwagę, twój wskaźnik BMI jest zbyt wysoki, dokuczają Ci liczne problem zdrowotne i naprawdę powinnaś zrzucić nadmiarowe kilogramy – musisz odwiedzić lekarza. Na początek lekarza internistę, który skieruje Cię na podstawowe badania krwi, moczu, poziomu cholesterolu, poziomu cukru we krwi, badania hormonalne. W ten sposób określi czy Twoja nadwaga nie ma np. podłoża hormonalnego i skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.
Niezależnie jednak od powodu, dla którego chciałabyś zrzucić zbędne kilogramy, powinnaś odwiedzić lekarza dietetyka. Niestety żadna dieta znaleziona w internecie nie będzie dla Ciebie odpowiednia, ponieważ to niemożliwe, żeby była uniwersalna i odpowiadała każdemu. Tylko specjalista dietetyk będzie w stanie ułożyć dietę racjonalną i idealnie dobraną do Twojej obecnej wagi, aktywności zawodowej i fizycznej, nawyków żywieniowych, wieku oraz indywidualnych upodobań kulinarnych (jeżeli nie znosisz warzyw strączkowych, to naprawdę nie ma sensu się zmuszać do ich jedzenia).
Kolejnym etapem jest zatrudnienie trenera personalnego lub samodzielne narzucenie sobie planu treningów odpowiedniego do naszej kondycji i stanu zdrowia. Nie przejmuj się trudnymi początkami, kluczem do sukcesu jest systematyczność zarówno w diecie jak i w uprawianiu sportu.
Zdrowe i mądre odchudzanie na pewno nie będzie ekspresowe, raczej nie schudniesz 25kg w ciągu miesiąca, ale w ciągu kilkunastu miesięcy jest to jak najbardziej możliwe. Dodatkowo na pewno zyskasz zdrowie, sprawność fizyczną i lepsze samopoczucie.
Jak nie przybierać na wadze?
Zbilansowana dieta: Jeżeli udało nam się osiągnąć naszą wagę doskonałą, szkoda byłoby zaprzepaścić wiele miesięcy starań, dlatego nie ma mowy o powrocie do starych, złych nawyków żywieniowych. Oczywiście jemy wszystko, ale w odpowiednich proporcjach, nasze posiłki powinny codziennie składać się w 15% z białka, w 25% z tłuszczu i w 60% z węglowodanów.
Regularna aktywność fizyczna: niektóre osoby po osiągnięciu upragnionej wagi, rezygnują ze sportu, uważając że już osiągnęły wymarzoną sylwetkę i nie mają potrzeby ćwiczyć. Niestety, nawet jeżeli zdrowo się odżywiamy, ruch jest niezbędny, aby utrzymać ciało w dobrej formie. Oczywiście, jeżeli nie zależy Ci już na wyszczupleniu ciała, wykonuj innego rodzaju ćwiczenia np. mniej intensywne lub ukierunkowane na rozciąganie mięśni i relaksację, a nie na spalanie tłuszczu.