Dieta kopenhaska jest oparta głównie na mięsie, jajkach i niewielkiej porcji warzyw.
Jedna z diet, która robi furorę ostatnimi czasy.

Dieta kopenhaska – żywieniowa monotonnia

Dieta kopenhaska, nazywana również dietą trzynastodniową lub szwedzką, jest dietą niskowęglowodanową i niskokaloryczną, a w praktyce bardzo restrykcyjną i monotonną.
Pozwala ona nie tylko na szybką utratę wagi (5-20kg), ale pomaga również w uregulowaniu procesów metabolicznych i wyzbyciu się nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Dzienna ilość kalorii w tej diecie wynosi około 500 – 900 kcal. Głównym zadaniem tej diety oprócz natychmiastowego zrzucenia wagi jest przyspieszenie przemiany materii na około 2 lata.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zasady diety kopenhaskiej:

Dieta kopenhaska może być stosowana nie częściej niż raz na 2 lata. Dieta zawsze trwa dokładnie 13 dni i nie możemy jej skracać lub przedłużać, ponieważ będzie nieskuteczna lub może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu.

Dieta ta polega na stosowaniu, przez 13 dni, ustalonego z góry menu. Menu powtarza się co siedem dni, czyli pierwszego i ósmego, drugiego i dziewiątego, trzeciego i dziesiątego dnia, itp. spożywamy takie same posiłki. Posiłki oparte są głównie na jajkach, befsztykach, grillowanym mięsie i niewielkim dodatku warzyw (np. gotowany szpinak, sałata z olejem), owocach, chudych produktach mlecznych i kawie do śniadania. Codziennie należy wypijać co najmniej 2 litry wody niegazowanej.
Podczas diety nie można robić żadnych odstępstw, zabronione jest nawet żucie gumy lub zjedzenie kilku orzeszków, każde ‘nadprogramowe’ kalorie i jakiekolwiek produkty nieujęte w jadłospisie skutkują natychmiastowym przerwaniem diety. Przerwaną dietę można powtórzyć ponownie dopiero po 3 miesiącach.

Po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać przyjmowaną ilość kalorii, ale nie należy powracać do złych nawyków żywieniowych.

Zalety diety kopenhaskiej

 • Spadek wagi – można zrzucić nawet do kilkunastu kilogramów w ciągu zaledwie trzynastu dni. Spadek wagi jest widoczny już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji.
 • Modelowanie sylwetki – osoby, które wytrwały na tej diecie twierdzą, że ich brzuch stał się płaski, a uda i biodra smuklejsze.
 • Niskie koszty – posiłki składają się jedynie z kilku podstawowych produktów, więc wydatki będą minimalne.
 • Bardzo krótki okres trwania diety – wystarczy zmobilizować się zaledwie na 13 dni, więc w porównaniu z innymi dietami jest to naprawdę krótki czas

Wady diety kopenhaskiej

 • Monotonia – proste posiłki oparte na kilku ciągle powtarzających się produktach, zabronione jest używanie przypraw – to sprawia, że bardzo szybko możemy być znużeni takim ubogim menu.
 • Restrykcyjność – w ciągu trzynastodniowego planu żywieniowego nie możemy zmieniać, ani urozmaicać posiłków. W dodatku nawet najmniejsze odstępstwo od jadłospisu (jeden batonik, dodatkowy owoc) może zniweczyć efekt końcowy i musimy przerwać dietę.
 • Ograniczenia wiekowe i zdrowotne – to nie jest dieta dla każdego. Wskazana jest jedynie dla osób dorosłych, które są całkowicie zdrowe.
 • Niska wartość odżywcza – ze względu na ubogie menu dieta dostarcza mało witamin oraz wartości odżywczych, co może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.
 • Możliwe skutki uboczne – drażliwość, znaczne osłabienie organizmu, omdlenia, wypadanie włosów, problemy z paznokciami i cerą.
 • Ubogie śniadania – to niezbyt dobry dla naszego organizmu początek dnia, możemy być osłabieni, głodni a wypijanie kawy na czczo to spore obciążenie dla wątroby i ryzyko wzrostu ciśnienia.
 • Efekt jo-jo -spektakularny spadek masy ciała, którego doświadczamy stosując się do zasad diety, to głównie ubytek wody oraz masy mięśniowej. Gdy tracimy masę mięśniową spada tempo przemiany materii, w efekcie łatwiej nam przytyć, gdy powrócimy do normalnego jedzenia.

Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. Pamiętaj również, że dieta tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

dieta dąbrowskiej

Jak dieta Dąbrowskiej przynosi spektakularne efekty?

Warzywno-owocowa dieta dr Dąbrowskiej opiera się na zasadach postu, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu z …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail