Co pewien czas w mediach pojawia się informacja o kolejnym, rewolucyjnym systemie odchudzania. Tak naprawdę jednak diety cud nie istnieją i nie warto łudzić się nadzieją, że pozwolą w końcu stracić znienawidzoną oponkę i grubą warstwę podskórną tłuszczu. Dieta powinna być dopasowana do potrzeb i predyspozycji danej osoby.
Czemu dieta cud nie może działać?
Każdy twórca tzw. diety cud gwarantuje szybką utratę zbędnych kilogramów i rzeczywiście często jest tak, że pacjent traci nawet 7-10 kg w ciągu pierwszego tygodnia stosowania diety, ale większość z nich to nagromadzona w organizmie woda.
Organizm szybko poddaje się radykalnym zmianom żywienia i traci kilogramy. Z czasem jednak zaczyna dostosowywać się do często bardzo restrykcyjnych diet cud. Najczęściej są one dietą niedoborową, ubogą w pewne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego on sam zaczyna zużywać mniej energii, a masa ciała przestaje się zmieniać.
Organizm odkłada każdą ilość tłuszczu – na wypadek głodu. W efekcie – będąc na diecie cud, możemy nawet zacząć tyć.
Program diety dopasowany do genów
Innowacyjnym sposobem na skuteczne odchudzanie jest dopasowanie diety do prawdziwych potrzeb organizmu człowieka. Dietę można sprecyzować na podstawie uprzednio wykonanych testów DNA. Takie badania wykonuje m.in. DF Medica, oferując tzw. Genodiet, czyli badanie zależności między genami.
Na podstawie uzyskanych wyników dietetycy opracowują żywienie dopasowane do DNA pacjenta, które pozwoli nie tylko schudnąć i poprawić stan sylwetki, ale i wpłynie korzystnie na kondycję zdrowotną, pozwalając na uniknięcie wielu chorób zależnych od prowadzonego trybu odżywiania.
Badania wykorzystują wiedzę człowieka z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki oraz pozwalają na ustalenie indywidualnego profilu żywieniowego człowieka. Składają się one z czterech etapów:
• pobrania materiału DNA – z wewnętrznej strony policzka,
• analizy laboratoryjnej – trwającej około 7 tygodni,
• przygotowania wyników – efektem badań jest raport z interpretacją specjalisty i wskazówkami żywieniowymi,
• opracowania indywidualnego planu żywienia.
Każde badanie kończy się przygotowaniem pełnego raportu wraz z indywidualną interpretacją. Po zakończonych testach klient odbywa szczegółowe konsultacje dietetyczne, które pozwalają sprecyzować jego oczekiwania co do planu odchudzania i sformułować dietę, która będzie na stałe elementem jego codziennego życia.
Nie ma uniwersalnych diet odchudzających
Z diety ułożonej na podstawie genów, korzystają sławni i bogaci z pierwszych stron gazet, czego najlepszym przykładem jest aktorka Małgorzata Kożuchowska. Po ciąży aktorka szybko wróciła do swojej dawnej figury i do rozmiaru 36. Jej znajoma powiedziała w wywiadzie dla gazety Party: „Małgosia zrobiła badanie Genodiet.
To test DNA na podstawie którego ułożono jej dietę. Musiała odstawić gluten i laktozę, a poza tym je teraz często, ale niewielkie porcje”. Dieta jest dostosowana indywidualnie pod kątem potrzeb każdej osoby – stąd bierze się jej skuteczność.
Nie wymusza również na osobach stosujących ją, dużych wyrzeczeń żywnościowych czy morderczych treningów, dla uzyskania pożądanej sylwetki.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu