Dieta kopenhaska, nazywana również dietą trzynastodniową lub szwedzką, jest dietą niskowęglowodanową i niskokaloryczną, a w praktyce bardzo restrykcyjną i monotonną.
Pozwala ona nie tylko na szybką utratę wagi (5-20kg), ale pomaga również w uregulowaniu procesów metabolicznych i wyzbyciu się nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Dzienna ilość kalorii w tej diecie wynosi około 500 – 900 kcal. Głównym zadaniem tej diety oprócz natychmiastowego zrzucenia wagi jest przyspieszenie przemiany materii na około 2 lata.
Zasady diety kopenhaskiej:
Dieta kopenhaska może być stosowana nie częściej niż raz na 2 lata. Dieta zawsze trwa dokładnie 13 dni i nie możemy jej skracać lub przedłużać, ponieważ będzie nieskuteczna lub może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu.
Dieta ta polega na stosowaniu, przez 13 dni, ustalonego z góry menu. Menu powtarza się co siedem dni, czyli pierwszego i ósmego, drugiego i dziewiątego, trzeciego i dziesiątego dnia, itp. spożywamy takie same posiłki. Posiłki oparte są głównie na jajkach, befsztykach, grillowanym mięsie i niewielkim dodatku warzyw (np. gotowany szpinak, sałata z olejem), owocach, chudych produktach mlecznych i kawie do śniadania. Codziennie należy wypijać co najmniej 2 litry wody niegazowanej.
Podczas diety nie można robić żadnych odstępstw, zabronione jest nawet żucie gumy lub zjedzenie kilku orzeszków, każde ‘nadprogramowe’ kalorie i jakiekolwiek produkty nieujęte w jadłospisie skutkują natychmiastowym przerwaniem diety. Przerwaną dietę można powtórzyć ponownie dopiero po 3 miesiącach.
Po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać przyjmowaną ilość kalorii, ale nie należy powracać do złych nawyków żywieniowych.
Zalety diety kopenhaskiej
- Spadek wagi – można zrzucić nawet do kilkunastu kilogramów w ciągu zaledwie trzynastu dni. Spadek wagi jest widoczny już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji.
- Modelowanie sylwetki – osoby, które wytrwały na tej diecie twierdzą, że ich brzuch stał się płaski, a uda i biodra smuklejsze.
- Niskie koszty – posiłki składają się jedynie z kilku podstawowych produktów, więc wydatki będą minimalne.
- Bardzo krótki okres trwania diety – wystarczy zmobilizować się zaledwie na 13 dni, więc w porównaniu z innymi dietami jest to naprawdę krótki czas
Wady diety kopenhaskiej
- Monotonia – proste posiłki oparte na kilku ciągle powtarzających się produktach, zabronione jest używanie przypraw – to sprawia, że bardzo szybko możemy być znużeni takim ubogim menu.
- Restrykcyjność – w ciągu trzynastodniowego planu żywieniowego nie możemy zmieniać, ani urozmaicać posiłków. W dodatku nawet najmniejsze odstępstwo od jadłospisu (jeden batonik, dodatkowy owoc) może zniweczyć efekt końcowy i musimy przerwać dietę.
- Ograniczenia wiekowe i zdrowotne – to nie jest dieta dla każdego. Wskazana jest jedynie dla osób dorosłych, które są całkowicie zdrowe.
- Niska wartość odżywcza – ze względu na ubogie menu dieta dostarcza mało witamin oraz wartości odżywczych, co może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.
- Możliwe skutki uboczne – drażliwość, znaczne osłabienie organizmu, omdlenia, wypadanie włosów, problemy z paznokciami i cerą.
- Ubogie śniadania – to niezbyt dobry dla naszego organizmu początek dnia, możemy być osłabieni, głodni a wypijanie kawy na czczo to spore obciążenie dla wątroby i ryzyko wzrostu ciśnienia.
- Efekt jo-jo -spektakularny spadek masy ciała, którego doświadczamy stosując się do zasad diety, to głównie ubytek wody oraz masy mięśniowej. Gdy tracimy masę mięśniową spada tempo przemiany materii, w efekcie łatwiej nam przytyć, gdy powrócimy do normalnego jedzenia.
Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. Pamiętaj również, że dieta tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty.