Awokado to daleki kuzyn gruszki. Ten charakterystyczny owoc znany jest w Europie od połowy XVII w. Pierwszymi Europejczykami, którzy mieli okazję raczyć się jego uwodzicielskim smakiem, byli hiszpańscy konkwistadorzy Meksyku.
Do Polski trafił znacznie później, ale zadomowił się na dobre i coraz częściej pojawia się na naszych stołach. Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie nazywali go masłem puszczy lub owocem maślanym, ze względu na zawartość tłuszczu. Inkowie natomiast wierzyli w jego miłosne działanie.
Dlaczego warto jeść awokado?
W przeciwieństwie do większości znanych owoców bogatych w cukry proste, awokado zawiera zdrowe tłuszcze, które nie dość, ze pomagają spalić tkankę tłuszczową, to jeszcze wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom ciśnienia krwi oraz sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki. To jednak nie jedyne zalety awokado.
Wartości odżywcze awokado:
Głównym składnikiem awokado są tłuszcze. Jest ich około 20-30%!!!
Dzięki obecności tego tłuszczu cenne składniki z innych produktów są lepiej przyswajalne, np. organizm przyswaja 4 razy więcej antyrakowego likopenu z pomidorów, jeśli jednocześnie jemy awokado np. w sałatce.
W awokado jest też dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Owoc ten zawiera sporo witamin. Jedzenie awokado dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina i zeaksantyna.
Zawiera również witaminy C, E i A – silne przeciwutleniacze, które mają działanie przeciwnowotworowe, a także witamin z grupy B, wśród nich szczególnie cenny jest kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym płodu.
Zastosowanie awokado w kosmetyce
Maseczki z awokado idealnie regenerują i wygładzają naszą skórę oraz włosy. Niweluje także wszelkie podrażnienia.
Awokado to wspaniały owoc o wszechstronnym wykorzystaniu, bardzo smaczny i zdrowy. Jest idealny do kanapek czy do sałatek. Skórka z awokado również da się wykorzystać w kuchni. Jest ona oryginalną „misą”, w której serwować można sałatki, pasty do kanapek czy kawałki serów, a nawet krewetki.
Awokado to podstawowy składnik słynnego guacamole, czyli pikantnej pasty do chipsów z tortilli, a także dodatek do koktajlu z krewetek i sushi. Należy jednak pamiętać, że awokado nie toleruje wysokich temperatur. Gotowane lub pieczone nabiera gorzkiego smaku.
Przepisy z awokado:
Przepis na masło z awokado :
- mocno dojrzałe awokado
- sól i pieprz
- łyżka oliwy z oliwek
Przepis na słynne guacamole :
- 2 mocno dojrzałe awokado
- sok z połowy limonki
- pół łyżeczki soli
- 1/2 szalotki pokrojonej w kostkę
- 2 łyżki posiekanej świeżej kolendry
- łyżeczka wyciśniętego czosnku
- szczypta pieprzu cayen Kamis/Pryma
- ewentualnie łyżka oliwy z oliwek
BTW => Białko : 2g Tłuszcze : 15g Węglowodany : 9g