suplementy dla sportowców
suplementy dla sportowców

Jakie suplementy i witaminy powinni zażywać sportowcy

Odpowiednia suplementacja jest nieodłącznym elementem każdego planu treningowego. Naturalnie możemy zdrowo się odżywiać i zbudować silną i muskularną sylwetkę bez korzystania z suplementów i wspomagania się witaminami, jednak jest to dużo trudniejsze. Ich zażywanie jest wręcz wskazane, jednak należy przede wszystkim wiedzieć co brać Postanowiliśmy zatem zaprezentować wam skondensowane kompendium wiedzy na ten temat.

A na co komu ta chemia?

Obierając za cel treningowy zwiększenie wytrzymałości, sprawności, czy kształtowanie sylwetki, należy mieć na uwadze, że nawet najlepszy trening bez odpowiedniego odżywienia organizmu nie przyniesie tak dobrych rezultatów jakie możesz osiągnąć, gdy zadbasz o dietę i suplementację. Nie wszystkie składniki odżywcze jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w odpowiedniej ilości jedynie z pokarmów. Należy do nich na przykład kreatyna, czyli jeden z najzdrowszych i najważniejszych suplementów, które nawet osoby niećwiczące powinny włączyć do swojej diety.

Kreatyna to suplement, jaki obowiązkowo powinni zażywać wszyscy sportowcy. W organizmie jest ona magazynowana przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach. Najważniejszą właściwością kreatyny, która decyduje o jej popularności, jest wsparcie syntezy białek. Oznacza to, że jej działanie przede wszystkim gwarantuje szybszy wzrost mięśni zarówno pod kątem masy i siły, jak i wytrzymałości oraz szybkości. Efekty te nie są osiągane od razu. Żeby odczuć faktycznie wpływ kreatyny na poprawę naszych wyników sportowych, należy suplementować ją regularnie przez dłuższy czas. Kreatyna pozwala na wykonywanie większej liczby ćwiczeń, serii czy powtórzeń. Dzięki temu można uzyskać lepsze wyniki w budowie siły i masy mięśniowej. Praktycznie niemożliwe jest jej przedawkowanie, a niewskazana jest jedynie dla kobiet w ciąży.

Bez białka nie ma mięśni

Podstawowym budulcem naszych organizmów jest białko. Pełni ono funkcje metaboliczne i dostarcza nam energii. Jest niezbędne do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór może powodować obniżenie masy ciała, zmniejszenie siły, zmęczenie. W diecie przeciętnego człowieka jest go zazwyczaj zdecydowanie za mało.

W większości przypadków jest go nieproporcjonalnie zbyt mało w stosunku do spożywanej przez nas ilości węglowodanów.

Z tego względu dobrym rozwiązaniem, z którego korzystają niemal wszyscy bodybuilderzy, strongmani, a także osoby regularnie trenujące na siłowni, które chcą w naturalny sposób zbudować masę mięśniową, jest spożywanie białka w postaci suplementu. Na rynku odżywek białkowych jest mnóstwo, a do najpopularniejszych należą: białko serwatkowe, izolat i kazeina. Białko ma wysoki współczynnik sycenia i nie trzeba go wiele by zniwelować uczucie głodu. Dzięki temu można uniknąć przejedzenia przy jednoczesnym wzmocnieniu naszego metabolizmu.

Witaminy zalecane nie tylko jesienią

Dzieci już w przedszkolu uczą się, jak ważne dla naszego organizmu są witaminy. Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ich ilość organizmowi w pokarmach. Wówczas zalecamy korzystanie z witamin w postaci suplementów, które choć są nieco mniej przyswajalne niż te z pokarmów, wciąż mogą przynieść nam wiele korzyści.

Kluczowymi są posiadająca wiele zalet, jak choćby wspomaganie odporności, witamina C, odpowiadająca za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego witamina D, oraz magnez, na którego niedobory cierpi wielu sportowców, a także matek w ciąży lub karmiących.

Wśród osób ćwiczących niezwykle popularne jest spożywanie gorzkiej czekolady. Dlaczego sportowcy jedzą gorzką czekoladę? Przede wszystkim dostarcza ona szybko przyswajalne węglowodany przy stosunkowo małej ilości cukru, a to oznacza energię. Zawiera przy tym mnóstwo witamin istotnych dla naszego organizmu, takich jak magnez, potas i żelazo. Żelazne zasady wyznaje także bukmacher Totalbet, który wspiera wielu sportowców. Dla nowych użytkowników ma on w ofercie bonus powitalny, do którego dostęp zyskacie wykorzystując nasz kod promocyjny Totalbet.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Zegarek Garmin Venu

Recenzja smartwatchy Garmin Venu: Jakie mają funkcje?

Seria smartwatchy Garmin Venu to idealne połączenie zaawansowanych funkcji sportowych z eleganckim wzornictwem. Te urządzenia …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail