Chcesz zbudować domowy tor przeszkód? Szukasz łatwego rozwiązania, by nie przesadzić i już na starcie nie zniechęcić dziecka? W tym materiale pomogę Ci zbudować pierwszy domowy tor przeszkód oraz podam pomysły na dodatkowe przeszkody, które możesz wykorzystać w kolejnych zabawach.
Jeżeli jeszcze nie wiesz, dlaczego tor przeszkód to doskonała forma aktywności dla dzieci, to zapraszam do przeczytania pierwszej części artkułu – Dlaczego tor przeszkód to najlepsza forma zabawy?
Obejrzyj film – Tor przeszkód dla dzieci – gotowy i prosty przykład
Więcej pomysłów na tory przeszkód znajdziesz tutaj – 51 pomysłów na tor przeszkód.
Jak zbudować tor przeszkód dla dzieci w domu lub na dworze – co będzie nam potrzebne?
Do zbudowania toru przeszkód możemy wykorzystać przedmioty znajdujące się w domu oraz dodatkowe wyposażenie, które można kupić w sklepie. W tym odcinku skupimy się na budowie pierwszego domowego toru przeszkód, do którego nie będą potrzebne żadne specjalne gadżety.
Jakich przedmiotów możemy użyć:
- Taśma malarska / sznurek / sznurówka – posłużą jako równoważnie lub sposób wytyczania trasy.
- Poduszki – wykorzystamy je jako element do wskakiwania, tratwa do pływania czy tarcza do uderzania.
- Krzesła – dzięki nim zbudujemy tunel do czołgania się lub górskie szczyty, które dzieci będą zdobywać.
- Książki – możemy je wykorzystać do przygotowania slalomu lub jako przeszkody na równoważni.
- Piłki/skarpetki – doskonałe do nauki trafiania do celu.
- Koc – przyda się kiedy z krzeseł stworzymy mroczny tunel.
- Balony – doskonale nadadzą się do ćwiczenia rzucania i łapania.
- Wiadro/kosz na pranie – posłużą jako cel, do którego dzieci mogą wrzucać różne przedmioty.
- Kanapa – największa góra wspinaczkowa w mieszkaniu.
- Kartki i długopisy – posłużą do zapisania wyników czy liczby powtórzeń ćwiczenia, jakie należy wykonać przy danej przeszkodzie.
Przykładowy tor przeszkód
Poniżej znajdziesz przykładowy, prosty domowy tor przeszkód, od którego można zacząć przygodę z aktywnością dziecka w domu. Pamiętaj, że to tylko moja propozycja, której nie musisz się sztywno trzymać i spokojnie możesz zmieniać kolejność przeszkód czy wymyślić własne. Przestrzegam jedynie przed próbą przekombinowania i stworzenia bardzo długiego toru przeszkód ze skomplikowanymi przeszkodami już za pierwszym razem.
Całą trasę toru przeszkód dobrze jest wytyczyć za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, w którym kierunku się przemieszczać, a po zakończonej zabawie taśma nie pozostawi klejących śladów i nie będzie trzeba dodatkowo sprzątać.
Przeszkoda nr 1 – Równoważnia
Najprościej przygotować ją właśnie z taśmy malarskiej. Wystarczy nakleić taśmę na podłodze i pokazać dziecku, aby przemieściło się na koniec równoważni w taki sposób, aby nie dotknęło stopami podłogi poza taśmą. Jeżeli chcesz utrudnić zadanie, to możesz postawić na trasie książki, które trzeba będzie przekroczyć.
Przeszkoda nr 2 – Tunel
Potrzebne są 3 lub 4 krzesła, które ustawione obok siebie utworzą tunel, pod którym dziecko powinno się przeczołgać. Można dodatkowo przykryć krzesła kocem, przy czym ważne jest, aby dziecko dokładnie wiedziało gdzie ma wejść, a gdzie wyjść.
Przeszkoda nr 3 – Wspinaczka na górskie szczyty
Ustaw na kanapie poduszki w taki sposób, aby dziecko, które wdrapie się na kanapę miało za zadanie przeskakiwać z poduszki na poduszkę nie dotykając przy tym kanapy. Pamiętaj, żeby asekurować dziecko w trakcie skoków, aby nie spadło z kanapy.
Przeszkoda nr 4 – Rzucanie do celu
Za pomocą taśmy malarskiej wyznacz miejsce, skąd dziecko będzie rzucało. W niewielkiej odległości ustaw wiadro/kosz lub przygotuj koło ze sznurka, do którego dziecko będzie wrzucało piłkę, maskotki lub zrolowane skarpetki.
Przeszkoda nr 5 – Zapasy
Jesteś teraz strażnikiem, który nie pozwala przejść dziecku dalej. Zadaniem dziecka będzie przepchnąć Cię za wcześniej ustaloną linię tak, aby „zrzucić potwora ze skały” i móc ruszyć do kolejnej przeszkody. Pamiętaj, by stawiać opór dziecku, żeby poczuło, że musi się postarać, jednak nie wykorzystuj całej siły.
Przeszkoda nr 6 – Spacer po górskich szczytach
Pora wrócić do krzeseł. Zadaniem dziecka będzie wejście na pierwsze krzesło i zaliczenie po kolei każdego szczytu (krzesła) bez schodzenia na podłogę. Zadanie można utrudnić oddalając od siebie krzesła.
Jeżeli chcesz, aby dziecko skakało z krzesła na krzesło, to koniecznie ustaw je stabilnie (zarówno krzesło, z którego wyskakuje, jak i krzesło, na którym będzie lądować). Pamiętaj o asekuracji dziecka, żeby uniknąć upadku.
KONIEC toru przeszkód
Na samym końcu możesz umieścić dzwonek lub blaszany garnek z łyżka, w który trzeba uderzyć oznajmiając, że tor przeszkód został pokonany. Nie zapomnij też, aby na samym końcu przybić z dzieckiem piątkę (najlepiej z wyskokiem) w formie gratulacji za pokonanie wszystkich przeszkód.
Jeżeli tylko macie ochotę, to spróbujcie pokonać powyższy tor na czas i zapiszcie swoje wyniki. Będzie to element zachęty do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji.
Tor przeszkód dla dzieci w domu – przykłady przeszkód
- Przechodzenie pod i nad krzesłami.
- Wchodzenie na kanapę.
- Skakanie po przedmiotach nie dotykając podłogi (podobnie jak w zabawie podłoga to lawa).
- Rzucanie do celu lub łapanie przedmiotów rzucanych przez rodzica.
- Czołganie się w tunelu z krzeseł i koca.
- Przeskakiwanie nad przedmiotem (książka, zwinięty ręcznik).
- Bieg, bieg slalomem, bieg na czworaka, bieg w pozycji kraba.
- Wskakiwanie i zeskakiwanie obunóż na przedmiot (schodek, książka, pudło).
- Zadanie na dokładność i sprawność: zbudowanie wieży z kubków, zbudowanie kształtu z klocków lego, ułożenie krótkiego domino.
- Przeprawa łódką – dzieci klękają na poduszce i odpychają się rękami od podłogi, aby przedostać się na drugą stronę.
- Przenoszenie książki na głowie lub piłeczki na łyżeczce na drugą stronę pokoju.
- Mission immpossible – przyklejamy taśmę malarską od ściany do ściany w wielu miejscach i tworzymy trudny do pokonania korytarz laserowy.
Ile przeszkód powinien zwierać domowy tor przeszkód? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Podczas przygotowywania toru przeszkód musimy zwrócić uwagę na wiek dziecka, wielkość mieszkania i dostępne przedmioty. Moim zdaniem pierwsze tory przeszkód powinny być krótkie i łatwe w pokonaniu. Z czasem – kiedy dziecku zabawa się spodoba – możemy je wydłużać i wymyślać trudniejsze przeszkody. Dobrym pomysłem jest budowa – w tygodniu – prostych torów przeszkód (3-4 przeszkody), aby zabawa trwała 5 min i była prosta do przygotowania. Natomiast w weekendy tory mogą być dużo dłuższe i bardziej skomplikowane, aby przeprowadzić rodzinne zawody.
Metodyka pracy z dzieckiem – wiedza instruktorska dla rodzica – część 3
Jeżeli chcesz wycisnąć z zabawy jeszcze więcej i nie chcesz popełniać błędów, które wpłyną na zaangażowanie Twojego dziecka, to zapraszam do obejrzenia 3 i ostatniej części filmu, w którym opowiadam o metodach, jak skutecznie ćwiczyć z dzieckiem. Sprawdź tutaj – Dlaczego tor przeszkód dla dzieci to najlepsza forma zabawy? | Część 3 – Metodyka
Dołącz do grupy na Facebooku – Dziecko bateryjka | Pomysły na gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny.
W tej grupie przedstawiam pomysły na ćwiczenia i zabawy, które pozwolą zaktywizować Twoje dziecko. Opowiadam przede wszystkim o sposobach na zachęcenie dzieci do regularnego ruchu, a nie na kompleksowych planach treningowych, które mają w 30 dni z naszego dziecka zrobić mistrza. Sprawdź i przekonaj się sama – to nic nie kosztuje.
Dołącz do grupy na Facebooku – kliknij tutaj
Sprawdź webinar – jak zadbać o solidną porcję ruchu w życiu swojego dziecka?
Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko za mało się rusza, brak Ci pomysłu co w tej sytuacji zrobić lub co gorsza widzisz, że Twoje dziecko boryka się z problemy otyłości – sprawdź mój webinar. Omawiam w nim prawdziwe powody otyłości u dzieci oraz podpowiadam, jak najlepiej zacząć z nią walkę.
Masz pytania? Nie wiesz jak przygotować to przeszkód? – Napisz w komentarzu!
Daj znać w komentarzu. Chętnie pomogę znaleźć Tobie rozwiązanie.
Sprawdź e-book z gotowymi torami przeszkód!
Jeżeli chcesz zamienić swoje mieszkanie w magiczne miejsce pełne przygód zobacz mój e-book – 51 pomysłów na gotowy tor przeszkód.