Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem?
Jak zacząć żeglować?

Jakie umiejętności są wymagane aby zacząć przygodę z żeglarstwem?

Żeglarstwo to sport, dzięki któremu możesz: obudzić w sobie pasję do odkrywania nowych miejsc, nieustannie poszerzać swoje horyzonty i zdobywać nowe doświadczenia. Zanim jednak wybierzesz się w samodzielny rejs, sprawdź, czy posiadasz umiejętności niezbędne do tego, aby zacząć swoją przygodę z żeglarstwem.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Żeglarstwo – sportem dla każdego!

To prawda – żeglarstwo to sport uniwersalny, ale i mocno uzależniający. Co oznacza to w praktyce? Po pierwsze – możesz go uprawiać bez względu na wiek czy płeć. Bywa, że załogę jachtu stanowi cała rodzina łącznie z jej najmłodszymi członkami.

Po drugie – to aktywność niekoniecznie wymagająca dobrej kondycji. Często zdarza się tak, że pasjonatami tego sportu zostają osoby niepełnosprawne, które na co dzień poruszają się na wózku, o kulach czy posiadają protezy. Niekiedy biorą oni nawet udział w specjalnie organizowanych regatach.

I wreszcie po trzecie – ten, kto raz połknie bakcyla żeglarstwa, nigdy nie będzie chciał się go pozbyć i z pewnością „zarazi” nim innych.

Na dobry początek

Idealny punkt wyjścia dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił, jako żeglarz stanowią rejsy. Biorąc w nich udział można – prócz podziwiania krajobrazów – zaobserwować, co dzieje się na samym pokładzie. Taką możliwość dają przede wszystkim rejsy ze znajomymi. Dobrze, jeśli są oni po kursach i mogą nam przy okazji przybliżyć temat.

Drugie rozwiązanie to tzw. rejsy żeglarskie czyli takie, które dają możliwość wcielenia się w jednego z członków załogi oraz poczucia na własnej skórze emocji, jakie towarzyszą w trakcie podróży. Spory wybór tego typu warsztatów żeglarskich oferuje m.in. Sztorm Grupa jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych i biur podróży w Polsce.

W ten sposób pod okiem instruktorów można szkolić się na przykład na Bałtyku, którego wody bywają niezwykle nieprzewidywalne i potrafią dać niezłą szkołę, a jednocześnie uzależnić oraz zaszczepić w nas miłość do tej dziedziny sportu. Podobne rejsy odbywają się także w Chorwacji, gdzie do dyspozycji uczestników oddany jest luksusowy jacht Delphia 47 rocznik 2017 – idealny do długodystansowych podróży.

Warto spróbować żeglowania!
Żeglowanie to fantastyczna przygoda dla każdego!

Czym musi wyróżniać się i co umieć kandydat na żeglarza?

Pierwsza dobra wiadomość – aby zostać żeglarzem, nie trzeba posiadać własnego jachtu, do tego służą wypożyczalnie. Druga – nie musisz być obytym w tej tematyce, wszystkiego nauczysz się na kursie. Jakie są zatem te złe?

Chociaż żeglarstwo to sport bez ograniczeń, warto wyrobić w sobie niektóre cechy charakteru, które mogą stać się pomocne w takcie samego rejsu.

Na liście tych absolutnie koniecznych znajdują się:

 • odwaga – rejsy odbywają się na różnego rodzaju akwenach, które bywają nieco nieprzewidywalne;
 • determinacja;
 • odporność na stres;
 • zaradność;
 • pewność siebie;
 • zdolność logicznego myślenia.

Idealny kandydat na żeglarza powinien też posiadać określony zakres umiejętności,w jakie zostanie wyposażony, zapisując się na podstawowy kurs na żeglarza jachtowego

Na liście tych najważniejszych znajdują się:

 • znajomość podstawowych komend i czynności wykonywanych na jachcie jak np. obsługa żagli czy użycie środków ratunkowych;
 • wykonywanie manewrów typu: zwroty, manewry portowe;
 • prace bosmańskie – takie jak: wiązanie podstawowych węzłów oraz naprawa podstawowego osprzętu jachtowego;
 • podjęcie właściwych czynności w trakcie alarmu „Człowiek za burtą”.

Potwierdzeniem ich nabycia jest otrzymanie tzw. patentu żeglarskiego, czyli odpowiednika prawa jazdy czy karty rowerowej. Sztorm Grupa organizuje tego typu kursy żeglarskie w dwóch wariantach:

 1. cykl weekendowy – nauka trwa 5 tygodni;
 2. cykl codzienny (wakacyjny) – nauka trwa 2 tygodnie, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku .

Reasumując: żeglarstwo to wspaniała przygoda, a także pomysł na życie, w którym nie ma mowy o nudzie czy monotonii. To również pasja, która szybko może zamienić się w swego rodzaju uzależnienie. Aby jednak móc tego wszystkiego doświadczyć warto wcześniej zapisać się na szkolenie bądź wziąć udział w rejsie żeglarskim i zdobyć najważniejsze umiejętności.

Dzięki temu pływając po Mazurach czy wybierając się na bardziej odległe akweny, zawsze będziemy wiedzieli jak się zachować również w sytuacjach ekstremalnych.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Co warto zabrać na rower

17 nieoczywistych rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową

Kask rowerowy, specjalne spodenki czy oświetlenie są standardem w wyposażeniu zapalonych amatorów kolarstwa. Warto jednak …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Zapisz się na webinar!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail