Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Rodzaje i objawy zaburzenia odżywiania.
Czym są i jak wygląda leczenie zaburzeń odżywiania?

Czym są zaburzenia odżywiania? Objawy i leczenie

Zaburzenia odżywiania to problem, o którym mówi się coraz głośniej. Na pewno każdy z nas słyszał o bulimii, czyli kompulsywnym objadaniu się, i anoreksji, czyli obsesyjnym odchudzaniu – to dwa najczęściej występujące w naszym społeczeństwie zaburzenia odżywiania. Być może niektórzy kojarzą też czym jest ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowego żywienia), zbierająca w ostatnim czasie żniwo szczególnie wśród młodych osób.

Choć na pierwszy rzut oka nie brzmi to wszystko zbyt groźnie, w rzeczywistości każde z tych zaburzeń jest bardzo poważnym schorzeniem, ponieważ wyniszcza organizm chorego i potrafi poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, a w skrajnych może nawet doprowadzić do śmierci.

Jak objawiają się zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania objawiają się na różne sposoby, w zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia.

Przykładowo anoreksja objawia się głównie przesadnym ograniczaniem spożywanych kalorii i spowodowaną tym drastyczną utratą masy ciała, do głównych objawów bulimii zaliczamy napady niekontrolowanego głodu równoważone potem wymiotami i wywołane przez to wahania wagi, zaś ortoreksja charakteryzuje się ogromnym lękiem przed niezdrową żywnością skutkującym ciągłymi głodówkami.
Tym, co łączy wszystkie te zaburzenia, jest natomiast brak samoakceptacji, negatywne postrzeganie własnego ciała i nadmierna potrzeba kontrolowania wszystkich aspektów życia, ze szczególnym uwzględnieniem wyglądu.

Ponieważ źródło tego typu problemów leży w psychice, leczenie zaburzeń odżywiania jest bardzo trudne – niemniej jest też niezmiernie ważne, ponieważ może uratować życie.

Jak wygląda leczenie zaburzeń odżywiania?

Leczenie zaburzeń odżywiania odbywa się zawsze metodą psychoterapii. Polega ona na rozpoznaniu i modyfikacji wzorców myślowych, które prowadzą do rozwoju i utrwalenia skrzywionego spojrzenia na własne praktyki żywieniowe. Taka terapia zaburzeń odżywiania dzięki psyche-balans.pl jest bardzo skuteczna, ponieważ skupia się na przyczynach, a nie tylko objawach.

Dzięki temu chory wraca do właściwej wagi, odzyskuje zdrowy wygląd i dobre samopoczucie, ale przede wszystkim uczy się jak walczyć z niezdrowymi nawykami, by nie wrócić z czasem do punktu wyjścia. Terapia zaburzeń odżywiania to jedyny sposób na trwałe pozbycie się takich problemów

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Co warto zabrać na rower

17 nieoczywistych rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową

Kask rowerowy, specjalne spodenki czy oświetlenie są standardem w wyposażeniu zapalonych amatorów kolarstwa. Warto jednak …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Zapisz się na webinar!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail