Esperal wywołuje silny wstręt oraz awersję do alkoholu
Życie z osobą uzależnioną może prowadzić do przeciążenia emocjonalnego i różnego rodzaju napięć. Alkohol w środowisku rodzinnym może powodować rozmaite formy patologii, takie jak: przemoc fizyczną i agresję (osoby uzależnione potrafią być agresywne), a także problemy finansowe i przemoc psychiczna w domu.
Wszywka alkoholowa Wrocław jest to integralna część kompleksowego leczenia alkoholizmu. Tabletki Esperal są wszczepiane podskórnie. Jak przygotować się do zaszycia alkoholowego i ile tabletek wybrać? W jaki sposób pielęgnować bliznę i ranę po zabiegu?
Implantacja Esperalu może być przeprowadzona w sposób bardzo mało inwazyjny, ale nadal jest to niewielka ingerencja w organizm Pacjenta. Leczenie awersyjne wymaga dużego zaangażowania uzależnionego, a przede wszystkim pozytywnego nastawienia do życia bez nałogów.
Czym jest Esperal
Esperal w swoim składzie zawiera preparat o nazwie Disulfiram. Substancja ta powoduje zaburzenie metabolizmu alkoholu w organizmie osoby uzależnionej. Związek ten blokuje grupę enzymów, przez co alkohol nie może zostać przekształcony w kwas octowy. W organizmie zaczyna gromadzić się aldehyd octowy powodując szereg nieprzyjemnych objawów.
U osoby, która ma wszyty lek zawierający Disulfiram, stężenie aldehydu octowego może być nawet 10-krotnie wyższe niż u alkoholika bez wszywki. To właśnie ten związek powoduje nieprzyjemne odczucia, czyli objawy przypominające kaca, chociaż są one dużo bardziej nasilone i o wiele bardziej intensywne. Disulfiram zaczyna działać ok. 15 minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.
- mdłości,
- wymioty,
- silne bóle i zawroty głowy,
- zaczerwienienie twarzy,
- nadpotliwość.
W skrajnych przypadkach grozi to nawet zawałem serca, dlatego tak istotne jest przestrzeganie całkowitej abstynencji po zabiegu.
Po spożyciu alkoholu nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się nawet do 12 godzin.
Jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu?
Każda operacja lub zabieg wymaga przygotowania ze strony Pacjenta. Dotyczy to zarówno sfery emocjonalnej, jak i fizycznej. Przed wizytą w gabinecie lekarskim pojawia się wiele pytań. Chcemy umieć na nie odpowiedzi, abyś uniknął stresujących sytuacji.
Czynności przed implantacją Esperalu:
- chirurg przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad lekarski. Obejmuje on informacje o przebytych chorobach, ogólnym stanie zdrowia i ewentualnym leczeniu. Wszystko po to aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu zaszycia.
- lekarz przeprowadza test alkomatem i wszczepi lek tylko wtedy, jeśli urządzenie da wynik zero promili. Wymagana jest min. 24 godzinna abstynencja. Jeśli Pacjent jest osłabiony przez alkohol, lekarz może zalecić detoksykację, aby pozbyć się z organizmu resztek płynu etylowego.
- Aby uniknąć krwawienia z ran, ważne jest, aby na kilka dni przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew (antykoagulantów).
- Zawsze przed zabiegiem zaszycia Pacjent dostaje komplet dokumentów do podpisania, w tym zgodę na zabieg. Po wykonaniu implantacji dostaje stosowne oświadczenie, że był poddawany wszyciu Esperalu.
Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów i zgłoś się na zabieg zaszycia alkoholowego do naszego gabinetu: https://esperalwroclaw.com/.
Zabieg implantacji Esperalu – jak wygląda?
Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pozostaje on przytomny, ale nie odczuwa bólu. Nawet najbardziej wrażliwi Pacjenci określają implantację jako całkowicie bezbolesną. Chirurg wykonuje małe nacięcie o długości około 2 cm i wprowadza tabletki Disulfiram w okolicę podpowięziową.
Ilość tabletek dobierana jest indywidualnie pod określonego Pacjenta. Lekarz zaszywa ranę szwami rozpuszczalnymi, dlatego nie ma konieczności ponownego pojawiania się w gabinecie lekarskim w celu usunięcia szwów.
Proces implantacji jest całkowicie bezbolesny i szybki, trwa od 15 do 30 minut. Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony, osoba uzależniona musi zaprzestać picia alkoholu na minimum 24 godziny przed wykonaniem zabiegu. Jeżeli Pacjent zgłosi się nietrzeźwy na zabieg zaszycia – nie zostaje do niego dopuszczony.
Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego
Chociaż zabieg zaszycia zalkoholowego jest zabiegiem mało inwazyjnym, posiada jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonania. W przypadku poniżej wymienionych sytuacji, lekarz nie zgodzi się aby Pacjent był leczony metodą awersyjną:
- stan nietrzeźwości Pacjenta w dniu wykonywania zaszycia (wymagana min. 24 godzinna trzeźwość przed zabiegiem),
- uczulenie na jakikolwiek aktywny składnik leku (np. Disulfiram WZF),
- w przypadku kobiet: ciąża lub też karmienie piersią,
- występowanie niektórych schorzeń i chorób – takich jak: niewydolność serca lub krążenia,
- niedawno przebyty zawał serca (w okresie 6 miesięcy przed zabiegiem zaszycia),
- niedokrwienie serca,
- nieleczone nadciśnienie tętnicze,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- różnego rodzaju zaburzenia psychiczne (mowa tutaj także o próbach samobójczych, które występowały u Pacjenta w przeszłości), jest to bardzo istotne przeciwwskazanie do zabiegu ponieważ wszywka alkoholowa Esperal działa głównie na sferę psychiczną uzależnionego,
- cukrzyca,
- brak zgody pacjenta na wszycie Esperalu także jest dość istotnym przeciwwskazaniem. Musimy wiedzieć, że jeżeli nie podoba nam się nadużywanie alkoholu przez najbliższa nam osobę, lecz zmusimy ją do zabiegu, najprawdopodobniej leczenie nie przyniesie oczekiwanego skutku, a Pacjent pijąc nawet niewielkie ilości alkoholu mając pod skóra Esperal może sobie wyrządzić poważny uszczerbek na zdrowiu.
Pojawiające się uciążliwe dolegliwości mogą mieć nieodwracalne skutki nie tylko dla zdrowia lecz również życia Pacjenta. Jeżeli natomiast Pacjent nie ma żadnych z powyższych dolegliwości oraz będzie przestrzegał zaleceń lekarza (szczególnie mowa tutaj o zachowaniu całkowitej abstynencji po zaszyciu) wszywka nie powoduje żadnych skutków ubocznych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest również niewyczuwalna i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Jak dbać o ranę po implantacji wszywki alkoholowej Esperal?
Chociaż blizna po nacięciu szybko się goi, należy pamiętać o prawidłowej higienie rany. Ważne są regularne zmiany opatrunków, czyszczenie i monitorowanie pod kątem wszelkich oznak i objawów niepożądanych.
Co się stanie, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o ranę? Miejsce gdzie był wszczepiany implant może stać się mocno zaczerwienione, swędzące i twarde (pojawia się niewielkie zgrubienie). Możliwe jest, że rana jest ciepła i pulsuje, wycieka z niej także płyn surowiczy. Objawy te mogą świadczyć o tym, że gojenie nie przebiega prawidłowo. Aby zapobiec zakażeniu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i umówić się na wizytę w celu usunięcia wszywki alkoholowej.
Artykuł partnera