Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Klimatyzator przenośny czy wiatrak? Co najlepiej poradzi sobie z upałem.
Jak poradzić sobie z upałem w mieszkaniu? Wiatrak czy klimatyzator.

Wentylator czy klimatyzator – co będzie najlepsze do domu na upalne dni?

Latem przyjemne ciepełko jest zawsze mile widziane, jednak tropikalne upały na dłuższą metę stają się nieznośne, a panująca temperatura uniemożliwia efektywną pracę czy wypoczynek. Wówczas większość z nas sięga po urządzenia, które mogą polepszyć funkcjonowanie w pracy czy w domowym zaciszu. Wśród najpopularniejszych znajdziemy wentylatory oraz klimatyzatory. Jeżeli zastanawiasz się, które urządzenie wybrać – czytaj dalej.

Wentylator – przyjemny powiew

Rodzaje wiatraków do wykorzystania w domu.
Wiatrak to szybki sposób na orzeźwiający wiaterek w upalny dzień.

Włączenie wentylatora jest najprostszym sposobem na poprawienie dusznych i nieprzyjemnych warunków panujących w pomieszczeniu. Dzięki mechanizmowi śmigła z łopatkami wentylator wytwarza powiew, co sprawia, że powietrze zaczyna krążyć, a podmuchy powietrza przynoszą ulgę i orzeźwienie.

Klasyczny wentylator nie zmienił wyglądu od lat – osadzone na stojaku śmigło jest zazwyczaj obudowane aluminiową lub plastikową siatką. Jednak obecnie – wraz z coraz częstszymi falami upałów – oferta znacznie się poszerzyła.

Wentylatory nie tylko mają różne rozmiary i kształty, ale również przeznaczenie oraz funkcje.

Najprościej możemy je podzielić na:

  • wentylatory stojące (przenośne) – najliczniejsza grupa, wśród której znajdziemy urządzenia o różnej mocy i wielkości; wentylatory przenośne zazwyczaj sięgają 140 cm wysokości, jednak znajdziemy też modele podłogowe, osadzone na specjalnym stelażu; dużą popularnością w tej grupie cieszą się wentylatory kolumnowe – mają bardziej nowoczesny design, niż tradycyjne modele ze śmigłem;
  • wentylatory biurkowe – malutkie, doskonałe do biura i domu oraz każdego innego miejsca, gdzie pracujemy przy komputerze; zapewniają bezpośredni powiew tam, gdzie akurat potrzebujemy;
  • wentylatory ścienne – wygodne, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze lub biurku, jednak nie da się ich przenosić, dlatego bardziej nadają się do mniejszych pomieszczeń i przestrzeni; w tej kategorii można też wybrać wentylator mocowany na klips, który dowolnie możemy montować i demontować;
  • wentylatory przemysłowe – to specjalistyczne wentylatory, zwykle wyróżniające się większą mocą oraz solidniejszym wykonaniem; są zdolne do wywietrzenia i schłodzenia sporych pomieszczeń, a nawet hal czy warsztatów;
  • wentylatory dwufunkcyjne – tworzą nie tylko przyjemny podmuch, ale również – poprzez wytwarzanie mgiełki – nawilżają powietrze, co pozwala polepszyć jego jakość i nasze samopoczucie.

Wentylator sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie chcemy lub nie możemy korzystać z klimatyzacji. Jego atutem jest mobilność i niezdolność do zmiany składu chemicznego powietrza. Ponadto nie powoduje zbytnich różnic temperaturowych.

Większość wentylatorów posiada funkcję oscylacji, czyli obracania mechanizmu wiatraka w różne strony poziomo, a niektóre modele także pionowo oraz możliwość ustawienia kąta nachylenia wiatraka. Nowoczesne modele często posiadają funkcje programowania czy sterowania za pomocą pilota.

Klimatyzator – zdecydowane ochłodzenie

Rodzaje klimatyzacji do domu.
W domu możesz zainstalować klimatyzacje na stałe lub skorzystać z przenośnej.

Klimatyzator może pełnić kilka ról i służyć nam nie tylko latem, ale także zimą, jednak jego podstawową funkcją będzie ochładzanie powietrza, a co za tym idzie, temperatury.

Wśród klimatyzatorów możemy wyróżnić urządzenia:

  • stacjonarne – takiego klimatyzatora nie przeniesiemy i nie umieścimy w dowolnym miejscu – montujemy go na stałe, dlatego będzie chłodził wybraną przestrzeń; steruje się nim zwykle za pomocą pilota; może on też pełnić funkcję ogrzewającą, osuszającą powietrze czy działać tylko jako wentylator;
  • przenośne – to zdecydowanie mniejszy model, ponieważ musi zachować mobilność (choć potrafi ważyć nawet 40 kg, co nie utrudnia jego przemieszczania); plusem takiego rozwiązania jest na pewno możliwość przeniesienia w dowolne miejsce, które nam odpowiada; zwykle posiadają trzy funkcje: nawiew, chłodzenie i osuszanie.

Podstawowe modele klimatyzatorów (obu rodzajów) zapewniają nam optymalne działanie w pomieszczeniu o wielkości około 15-20 m kw. Kupując urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc – klimatyzator nie powinien być ani za słaby, ani za silny. Musimy pamiętać, że klimatyzator wymaga zadbania o jakość powietrza – konieczne są przeglądy oraz wymiana filtrów.

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Te dwa urządzenia, które chętnie pomogą nam przetrwać upalne lato, mogą uzupełniać się w działaniu lub być stosowane zamiennie, jednak ich przeznaczenie nieco się różni. Wentylator da nam jedynie wrażenie ochłodzenia powietrza, natomiast klimatyzator faktycznie obniży temperaturę w pomieszczeniu. Osoby wrażliwe mogą jednak odczuwać dyskomfort w trakcie jego działania – zbyt intensywne chłodzenie może prowadzić do infekcji dróg oddechowych.

Ponadto – o czym pisałam wcześniej – klimatyzator wymaga dbania o jakość powietrza, które się z niego uwalnia. Konieczne są przeglądy oraz wymiana filtrów, abyśmy nie dostarczali groźnych dla zdrowia substancji. Wentylator jest w tej materii prostszym rozwiązaniem, gdyż powoduje jedynie przepływ zastanego powietrza.

Niestety jego stosowanie również może mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zbyt silne podmuchy mogą wywołać zapalenie zatok lub gardła. Klimatyzatory są na pewno efektywniejsze w zbijaniu wysokiej temperatury, ale też znacznie droższe niż wentylatory i wymagają cyklicznego serwisowania.

Artykuł przegotowany we współpracy z partnerem

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Źródło:
https://www.castorama.pl/wentylator-czy-klimatyzator-co-wybrac-ins-1061715.html

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jaka dieta dla bodybuildera.

Dieta dla bodybuildera

Rosnącą popularnością cieszy się dzisiaj dieta pudełkowa. Tak zwany catering pudełkowy polega na skonstruowaniu przez …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail