Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Bieżnie to podstawowy sprzęt cardio na każdej siłowni.
Każdy trening warto rozpocząć od ćwiczeń cardio w celu rozgrzania organizmu.

Maszyny cardio: niezbędne wyposażenie każdej siłowni

Wśród ćwiczeń na siłowni trening cardio jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Wyróżnia go przede wszystkim dotlenienie organizmu oraz wyraźne wzmocnienie całego ciała. W treningu cardio wykorzystuje się maszyny cardio, które są niezbędne na każdej siłowni.

Trening cardio przynosi pozytywne efekty dla całego ciała. Przy regularnym treningu można zauważyć zmiany nie tylko w wyglądzie ciała – wzrost mięśni i redukcja tkanki tłuszczowej- ale także szereg innych benefitów. Taką zmianę obserwuje się w wydolności płuc, objętości kości czy poprawę motoryki układu pokarmowego.

Czym są maszyny cardio?

Trening na maszynach cardio ma za zadanie rozgrzać całe ciało i przygotować je do dalszego wysiłku (np. siłowego) lub być treningiem samym w sobie, który będzie nastawiony na spalanie tkanki tłuszczowej. Maszyny cardio nie są koniecznym elementem podczas treningu, jednak stanowią znaczne urozmaicenie treningu. Maszyny tego typu pomagają także zapewnić odpowiednią strukturę treningu.

Warto przyjrzeć się producentom premium oferującym tego typu wyposażenie siłowni. Sportsart Fitness jest bowiem jednym z najnowocześniejszych producentów sprzętu do siłowni oferującym szczególnie dużo rodzajów sprzętu cardio.

Jakie urządzenia wykorzystuje się przy treningu cardio?

Urządzeń cardio jest wiele a najpopularniejszym z nich jest bieżnia. Najczęściej spotykane bieżnie są elektryczne. Pozwalają regulować intensywność treningu poprzez tempo oraz kąt nachylenia nawierzchni. Na bieżni, tak jak na większości urządzeń cardio, stosuje się wyświetlacze LCD, na których można zaobserwować podstawowe statystyki takiej jak: tętno, prędkość, przebyty dystans.

Równie popularne są rowerki stacjonarne, których główną zaletą jest fakt, iż można na nich ćwiczyć niezależnie od pogody. Podobnie jak w przypadku bieżni, można kontrolować swoje rezultaty bez konieczności korzystania z innych urządzeń np. smartwatcha.

Wielką popularnością na siłowniach i w klubach fitness cieszą się także steppery, orbitreki, wioślarze czy schody.

Bezpieczeństwo w treningu cardio

W treningach cardio należy zachować przede wszystkim rozsądek. Tego typu treningi powinniśmy traktować jako długotrwały proces zamiast oczekiwać efektów po jednorazowej aktywności. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest włączenie lekkich ćwiczeń dwa razy w tygodniu zamiast intensywnego treningu jednorazowego.

W tym drugim przypadku popularne “zakwasy” będą nam towarzyszyły przez kolejny tydzień, uniemożliwiając tym samym regularne ćwiczenia. Regularność i dopasowanie treningu do własnych możliwości to kluczowe zasady przy wyborze każdej aktywności. Równie ważna jest kompleksowe rozgrzanie ciała przed treningiem – można zacząć od marszu na bieżni, który następnie można zamienić na trucht a dalej na bieg.

Rozgrzanie ciała oraz dopasowanie treningu do własnych możliwości pozwala uniknąć większości kontuzji. Jednak gdy taka już się pojawi, należy zrobić sobie przerwę od ćwiczeń tak, aby ciało miało możliwość regeneracji. Jeżeli zaś chodzi o trening cardio, należy upewnić się, że korzystamy ze sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. W tym celu warto zapoznać się z instrukcją lub zapytać obsługi siłowni.

Dlaczego na siłowni nie może zabraknąć urządzeń cardio?

Dobry trening cardio na siłowni dzięki bieżni.
Zwiększ swoją kondycję regularnie trenując na bieżni.

Sprzęt cardio jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia siłowni i klubów fitness. Dzieje się tak ze względu na wspomnianą wcześniej uniwersalność i całościową pracę ciała. Trening cardio ma tak wielu zwolenników także dlatego, że jest stosunkowo bezpieczny i można go wykonywać na każdym poziomie zaawansowania – od początkującego do zawodowca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyn do siłowni?

Tworząc profesjonalną siłownię, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę jakość maszyn. Dobrym przykładem jest SportsArt, producent oferujący urządzenia fitness. Sama siłownia powinna zostać zaprojektowana tak, aby mogła służyć na lata. Warto zwrócić uwagę na warunki gwarancji – czas naprawy, serwis urządzenia, przegląd sprzętu oraz warunki programów lojalnościowych.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

23 uniwersalne pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy prezent dla kobiety, która lubi sport i spędza aktywnie czas? …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail