Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Podstawowe błędy w noszeniu soczewek kontaktowych.
Zastanawiasz się nad soczewkami? Przeczytaj zanim założysz pierwszą parę.

Soczewki kontaktowe – 3 Najpopularniejsze błędy popełniane podczas ich noszenia

Możliwość ściągnięcia okularów korekcyjnych i zmiany ich na soczewki kontaktowe to niezwykła wygoda. Wiele osób niestety nadal boi się wykonać ten krok ku wygodzie na co dzień i nie decyduje się na szkła kontaktowe ze względu na strach przed niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas ich noszenia. Należy jednak pamiętać, że ryzyko ich wystąpienia pojawia się, wtedy gdy popełniamy kardynalne błędy podczas ich zakładania, noszenia czy też ściągania. Warto zatem je znać i koniecznie się ich wystrzegać!

Dlaczego należy unikać błędów w używaniu soczewek kontaktowych?

Nieprawidłowe korzystanie z soczewek może być przyczyną powstawania szeregu niebezpiecznych sytuacji.

Wśród nich znajdują się problemy takie jak:

  • Infekcje oka,
  • Reakcje uczuleniowe,
  • Stany zapalne rogówki,
  • Mechaniczne uszkodzenia rogówki,
  • Ostre niedotlenienie rogówki.

Aby im zapobiec powinniśmy za wszelką cenę unikać popełniania jakichkolwiek błędów związanych z noszeniem soczewek. Pamiętajmy, że niektóre z nich mogą skończyć się nawet utratą wzroku. 

1. Niedostateczne zachowanie higieny podczas używania soczewek kontaktowych

Niestosowanie się do zaleceń związanych z higieną podczas używania szkieł kontaktowych może nie tylko negatywnie wpłynąć na nasz komfort noszenia soczewek, ale i mieć niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. Podstawą, o której zawsze powinniśmy pamiętać przed dotknięciem soczewek, jest dokładne umycie rąk za pomocą ciepłej wody i mydła. To właśnie nasze dłonie i palce będą miały bezpośredni kontakt z soczewką kontaktową, która następnie znajdzie się w naszym oku.

2. Zapominanie o codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych

Odpowiednio dobrany płyn do soczewek to podstawa w ich pielęgnacji. Nigdy nie powinniśmy z niego rezygnować. Prawidłowa pielęgnacja polega na ściągnięciu soczewek kontaktowych czystymi rękoma. Następnie powinniśmy przepłukać je za pomocą wspomnianego już płynu.

Kolejnym etapem jest umieszczenie szkiełek w specjalnym pojemniku z płynem do soczewek. Dzięki temu nasze soczewki są dezynfekowane, oczyszczane i prawidłowo przechowywane aż do momentu ich ponownego wyciągnięcia. Zawsze, gdy mamy do czynienia z soczewkami miesięcznymi, tygodniowymi albo jakimikolwiek szkłami kontaktowymi innymi niż te dzienne, musimy pamiętać o tej czynności.

3. Nie stosowanie się do zaleceń producenta soczewek

Sporym błędem popełnianym podczas noszenia soczewek kontaktowych jest niestosowanie się do zaleceń producenta. Niektóre soczewki możemy nosi w trybie 24h na dobę. Możemy w nich spać i zazwyczaj nie ma potrzeby, aby ściągać je przed upływem czasu przeznaczonego na ich noszenie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że ciało obce znajdujące się w naszym oku przez całą noc nigdy nie będzie pozostawało dla naszego organizmu bez znaczenia. Wynika to z faktu, iż podczas snu nasza rogówka otrzymuje zdecydowanie mniej tlenu niż za dnia.

Soczewki kontaktowe nieprzystosowane specjalnie do noszenia w trybie nocnym podczas snu nie zapewniają nam tak dobrej przepuszczalności powietrza do rogówki. Może to doprowadzić do wielu poważnych powikłań rozpoczynających się napuchnięciem rogówki oka. Podobna sytuacja może wystąpić, jeśli nie zastosujemy się do zaleceń producenta określających maksymalny okres czasu, podczas którego możemy z soczewek kontaktowych korzystać.

Jeśli nasze szkła kontaktowe przeznaczone są do korzystania przez miesiąc, to od dnia ich otwarcia mamy miesiąc na ich używanie. Jeśli w nazwie znajduje się tydzień, to analogicznie możemy korzystać z nich przez tydzień i tak dalej. Nawet jeśli miesięczne szkła kontaktowe użyliśmy przez cały ten czas tylko dwa razy, to po upływie miesiąca powinniśmy je wyrzucić.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu e-soczewki.pl

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jakie są najczęstsze objawy stresu?

Co to jest stres? Przyczyny, objawy, tabletki na stres bez recepty

Niespodziewane wydarzenie, problemy w pracy czy związku, kłopoty finansowe? Właśnie wtedy bardzo często pojawia się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail